Data modyfikacji:

Nokian WR D3 - Opis modelu, testy, zdjęcia oraz opinie

Autor: Łukasz Wulkanista

Odpowiednio dobrane opony z wysokim bieżnikiem, zapewniające dobrą przyczepność w każdych warunkach, to jeden z podstawowych elementów bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy trzeba liczyć się ze szczególnie trudnymi warunkami na drodze powodowanymi przez lód, śnieg czy też błoto pośniegowe. Opona zimowa Nokian WR D3 powstała z myślą o właścicielach najpopularniejszych aut w Polsce, czyli małych i średnich pojazdów rodzinnych. Dziś przyjrzymy się jej bliżej, sprawdzimy jakie ma zalety i wady oraz jakie technologie zastosował producent. Produkty marki Nokian cieszą się bardzo dużą popularnością w Polsce, albowiem nie są drogie, a równocześnie oferują bardzo wysoką jakość.

fot. Nokian Tyres

Nokian – od opon rowerowych po zimowe

Na początek kilka słów o producencie opony, czyli firmie Nokian. Jest ona znana większości kierowców w Polsce. Produkcję ogumienia firma zaczęła w 1925 roku od… opon rowerowych. Cóż, w tych czasach był na nie znacznie większy popyt niż na opony do samochodów, których w tamtym okresie było niewiele. Tuż po Drugiej Wojnie Światowej firma zaczęła produkować opony specjalistyczne – dla leśnictwa, dla pojazdów przemysłowych i budowlanych, osiągając w tej dziedzinie sporo sukcesów. Z biegiem lat przyszedł czas także na cały szereg modeli opon samochodowych, w tym cenionych na całym świecie opon zimowych. Nic z tym dziwnego, Finlandia to kraj, w którym panują dość ciężkie warunki drogowe przez dużą część roku. Prawdziwa ekspansja marki Nokian nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Najpierw firma rozpoczęła sprzedaż opon na terenie Szwecji i Łotwy. Potem przyszedł czas na inne kraje europejskie, Amerykę Północną oraz Rosję. Obecnie opony marki Nokian produkowane są w kilku krajach świata, między innymi w Rosji, Chinach, USA, na Słowacji i na Ukrainie. Są też popularne w Polsce, a ich jakość potwierdziło wiele testów.

Dlaczego warto stosować zimówki?

O tym, dlaczego warto stosować opony zimowe, napisano już tysiące artykułów. Powtórzmy zatem tylko najważniejszą rzecz – zwiększają one przyczepność, dzięki czemu samochód zachowuje się przewidywalnie na każdej nawierzchni, nawet pokrytej śniegiem lub lodem. Opony zimowe powinno się zamontować, kiedy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Niezwykle ważny jest ich dobór. Nokian WR D3 oferowane są w rozmiarach pasujących na felgi ze średnicami od 13 do 17 cali. Najmniejsze „trzynastki” stosowane są w małych samochodach miejskich, „piętnastki” w typowych kompaktach a „siedemnastki” w SUV. Przypominamy też, że każdy producent samochodów podaje listę rozmiarów opon, jakie pasują do danego auta. Są to rozmiary zalecane i optymalne. Innych stosować nie wolno. Dlaczego? Można uszkodzić elementy układu kierowniczego albo zawieszenia. Ubezpieczyciel samochodu może też nie wypłacić odszkodowania, jeśli okaże się, że auto nie miało zamontowanych właściwie dobranych opon.

Nokian WR D3 – dobre opony zimowe

Opony zimowe WR D3 są dobre na zmienną pogodę. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania na terenie Polski. Polska zima jest w ostatnich latach wyjątkowo kapryśna – duży mróz występuje stosunkowo sporadycznie, jedynie w rejonach podgórskich. Za to częściej można spodziewać się opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, a także gołoledzi. Poza tym przez dużą część zimy bardzo często pada deszcz, co sprawia, że bardzo wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg podsterowny lub nadsterowny na skutek aquaplaningu (poślizgu na wodzie). Ponadto na skutek szybkiego roztapiania się śniegu, istnieje duże ryzyko wpadnięcia w poślizg na błocie pośniegowym. Firma Nokian zastosowała w modelu WR D3 szereg nowoczesnych technologii, aby opona zapewniała jak najlepszą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni, jaki można spotkać na polskich drogach w czasie zimy. Bieżnik opony został zaprojektowany tak, aby zmniejszał ryzyko wystąpienia poślizgu. To standard w przypadku opon zimowych. Czy coś wyróżnia WR D3 na tle innych opon zimowych, dostępnych na rynku? Przede wszystkim zastosowanie tzw. zwanego odrzutnika błota, który został zamontowany na barku opony. Jego zadaniem jest wyrzucanie wody i błota pośniegowego spod rowków opony. Dzięki temu nie utrudniają one kontaktu bieżnika z powierzchnią, zapewniając jak najlepszą przyczepność. Zastosowano także dwie inne nowości. Pierwsza to Cool Touch Design, której zadaniem jest zmniejszenie oporów toczenia, a co za tym idzie, spalania. Oczywiście, nie ma co marzyć o wielkich oszczędnościach, przy większości tego typu opon są one raczej dyskusyjne i mało zauważalne. Być może będzie to od 0,1 do 0,2 l/100 km. Technologia ta polega na zastosowaniu specjalnego kształtu lameli, który minimalizuje ich tarcie o podłoże oraz zmniejsza wytwarzanie ciepła. Druga technologia zastosowana przez firmę Nokian w modelu WR D3 to Silent Sidewall Technology. Cóż, wiele opon zimowych mocno hałasuje w czasie jazdy, ich buczenie jest szczególnie denerwujące w czasie jazdy z prędkością powyżej 70 km/h. Im szybciej, tym głośniej. Silent Sidewall Technology (technologia cichej ściany bocznej) pozwala na zmniejszenie poziomu hałasu i wibracji w czasie jazdy. A to oznacza… większą przyjemność, większy komfort i możliwość korzystania z systemów audio, którego nie zagłuszą opony.

Nokian WR D3 – dla kogo będzie dobra?

Opona, jak już wspomniano wcześniej, przeznaczona jest do zastosowania w małych i średnich samochodach rodzinnych, od typowych aut klasy B aż po pojazdy kompaktowe. Idealnie będzie ona pasować do aut z silnikami o niezbyt dużej mocy. Świetnie sprawdzi się w mieście i w trasach. WR D3 to dobry wybór dla bardziej spokojnego kierowcy, który na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i który nie lubi sportowej, agresywnej jazdy.

Nokian WR D3 w testach

W ostatnich latach bardzo popularne stały się testy prowadzone przez magazyny motoryzacyjne albo instytuty, sprawdzające jakość opon i ich zachowanie w warunkach zimowych. Dzięki nim nie trzeba kupować kota w worku. Jak spisała się opona WR D3 w testach? Trzeba przyznać, że zasłużyła na szereg wyróżnień. Opona zdobyła pierwsze miejsca w testach:
 • ARBO 2014,
 • ACE 2014,
 • AUTO EXPRESS 2013,
 • MOTOR NEWS 2013,
 • AUTO BILD 2013,
 • FIRMEMAUTO 2012
 • Auto Motor Sport 2012
Była też zakwalifikowana do elitarnego grona szczególnie polecanych w testach:
 • ADAC 2015,
 • AUTOBILD 2014,
 • Auto Motor und Sport 2013,
 • TCS 2013,
 • ÖAMTC 2013
 • i w wielu innych.
To najlepiej świadczy o jakości produktu i zastosowanych w nim technologii.

Opinie polskich użytkowników

Polscy użytkownicy chwalą opony Nokian WR D3 za bardzo dobrą jakość wykonania, za świetną przyczepność, dobry stosunek jakości do ceny oraz cichą pracę. Doceniono je także za doskonałą jazdę po mokrym śniegu. Czy są jakieś wady? Wśród polskich użytkowników trudno je znaleźć.

Gwarancja

Producent udziela pięcioletniej gwarancji na opony zakupione u autoryzowanego dealera. Opony muszą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem do wykorzystania w samochodach osobowych rodzinnych. Nie wolno ich stosować do wyścigów samochodowych i do jazdy w ekstremalnych warunkach. Trzeba także dbać o ich właściwe przechowywanie w trakcie sezonu letniego oraz o odpowiednie zamocowanie na kołach, którego powinien dokonać wykwalifikowany warsztat. W przypadku stosowania łańcuchów śniegowych trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiadają atest i czy są odpowiednio zamocowane na kołach.

Etykieta unijna

Opona Nokian WR D3 - opory toczenia /efektywność energetyczna – klasa C (średnie opory toczenia) - hamowanie na śliskiej nawierzchni (zachowanie przyczepności na mokrej drodze) – klasa C (średnia wartość) - hałas w czasie jazdy – 72 dB (średnia wartość)

Galeria zdjęć / Multimedia

Moim zdaniem

Nokian WR D3 to świetna propozycja dla polskich kierowców, którzy szukają dobrych opon zimowych, dostosowanych do polskich warunków klimatycznych i sprzedawany po atrakcyjnej cenie. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajduje się już nowsza wersja tej opony – model WR D4. Mimo to na WR D3 chętnych nadal nie brakuje. To przede wszystkim wynik doskonałych ocen w testach i świetnych opinii użytkowników. Zobacz także:
2 komentarze
 1. Daniel Kowalski | 18.04.2018 21:46
  Opony Nokian WR D3 zamontowałem ( nowe ) w listopadzie 2017 w aucie żony, przy zmianie na letnie w zakładzie wulkanizacji zauważono 3 wybrzuszenie na bocznej powierzchni opony przedniej ( dwa blisko siebie i jedno mniej więcej po cięciwie), nie było innych uszkodzeń, zarysowań opony etc. Oponę zareklamowałem. Dostałem odpowiedź, że użytkowanie tych opon na polskich drogach jest postępowaniem nieprawidłowym, reklamacji nie uznano. Tym samym nie będę opon Nokian używał, innym też nie radzę. Daniel Kowalski
  1. Tom | 23.11.2018 05:31
   Witam, proszę o więcej szczegółów. Czy reklamował Pan u sprzedawcy? W jakim sklepie Pan je kupił? Gdzie były wyprodukowane?
Nokian WR Snowproof

Nokian WR Snowproof. Opona zimowa na sezon 2022/2023

2022-09-25
Nokian WR Snowproof to opona zimowa klasy premium od najbardziej wysuniętego na północ producenta ogumienia. Z tym modelem można cieszyć się bezpieczną i spokojną jazdą nawet w ekstremalnych warunkach. Zobacz, jak prezentuje się bieżnik opony oraz jak model wypada w testach.
vredestein wintrac pro

Vredestein Wintrac PRO. Testy i opinie

2022-09-24
Vredestein Wintrac PRO to produkt holenderskiej marki opon, która bardzo dobrze spisuje się w produkcji specjalistycznych opon. Wspomniany model jest godnym reprezentantem zimowego ogumienia marki premium. Najnowsze opony Vredestein Wintrac PRO to zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu doskonałej przyczepności na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Do produkcji wykorzystano najnowsze technologie, które przyniosły sukces opisywanemu modelowi opon czyniąc je niezwykle polecanymi oponami zimowymi. Dostępne są w rozmiarach od 17 do 22 cali, czyli najczęściej spotykanymi średnicami kół samochodowych, dzięki czemu uznać można je za bardzo uniwersalne.
pirelli sottozero 3

Pirelli SottoZero 3. Znakomita opona zimowa

2022-09-18
Pirelli SottoZero 3 to zimowa opona przeznaczona do najlepszych, najbardziej ekskluzywnych samochodów premium. Zaprojektowana i skonstruowana została tak, aby zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa, kontroli i przyczepności w każdych, nawet najtrudniejszych zimowych warunkach. Model ten powstał w wyniku zestawienia prac projektowych, zebranego doświadczenia i opinii producenta wraz z najlepszymi, najbardziej renomowanymi producentami samochodów osobowych marki premium. Sprawdźmy, czym model Pirelli SottoZero 3 zasłużył na taką renomę.
Pirelli Scorpion Winter

Pirelli Scorpion Winter. Opona zimowa klasy premium

2022-09-17
Pirelli Scorpion Winter to opona zimowa klasy premium, która nie zawodzi niezmiennie już od wielu lat. Przeznaczona jest do samochodów o większej mocy i pojemności. Najlepiej sprawdzi się w SUV-ach i Crossoverach, które na pewno odwdzięczą się wysoką precyzją prowadzenia i bezpieczeństwem w trakcie zimy. Model ten jest z roku na rok udoskonalany, a używane technologie coraz nowsze i bardziej zaawansowane. Sam model istnieje od 2012 roku i cały czas cieszy się wielkim zainteresowaniem, utrzymując niezmiennie wysokie lokaty w niezależnych testach.
dunlop winter sport 5 suv

Dunlop Winter Sport 5 SUV. Opona zimowa premium

2022-09-16
Dunlop Winter Sport 5 SUV zbudowana została na sportowym modelu, z tą różnicą, że ta przeznaczona jest głównie do większych samochodów typu SUV. Jaki efekt uzyskano? Podobnie jak w sportowym egzemplarzu opona wykazuje się ponadprzeciętnym trzymaniem trakcji, manewrami o bardzo wysokiej precyzji oraz bardzo dokładną i szybką reakcją na polecenia kierowcy. Dodatkowo konstrukcja, jak na opony do SUV-ów, została dostosowana do większej wagi i mocniejszej jednostki silnikowej. Czym charakteryzuje się model Dunlop Winter Sport 5 SUV?
Dunlop Winter Sport 5

Dunlop Winter Sport 5. Opony zimowe klasy premium na sezon 2022/2023

2022-09-14
Dunlop jest czołową marką opon w cyklicznej imprezie 24h Le Mans, a także w wielu wyścigach długodystansowych. Wyniki testów największych, niezależnych magazynów i organizacji konsumenckich, a także morze pozytywnych opinii samych użytkowników mówią same za siebie: Dunlop Winter Sport 5 to prawdopodobnie jedna z najlepszych opon zimowych dekady.