Data modyfikacji:

Opony 185/60 R15

Autor: Łukasz Wulkanista

Rozmiar opony 185/60R15 Odczytanie rozmiaru ogumienia możliwe jest tylko pod warunkiem, że użytkownik wie co oznaczają kolejne symbole wytłoczone na boku opony. Oznaczenia są ujednolicone – wprowadzenie normy europejskiej ECE-30 R mocno ułatwia zarówno produkcję, jak i zakup dobrze dopasowanych modeli. W pierwszej kolejności zawsze podawana jest szerokość opony. Mierzy się ją pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie punktami bocznych ścian. Wartość 185 podana jest w milimetrach, co oznacza, że w ogumieniu o rozmiarze 185/60 R15 bieżnik ma szerokość 18,5 centymetra. Pomiar wykonywany jest na oponie założonej na felgę o odpowiedniej szerokości i może nieznacznie się różnić od podanej wartości. Druga liczba pozwala poznać wysokość ściany opony, czyli jej profil. W tym wypadku stosuje się jednak pewien zabieg, który ułatwia normalizację rozmiarów opon. Podana wartość nie jest konkretną miarą, ale procentowym stosunkiem wysokości do szerokości (o której informuje pierwsza liczba). Oznacza to, że w przypadku opony 185/60 R15 należy obliczyć ile wynosi 60% ze 185. W ten sposób dowiadujemy się, że wysokość profilu to tutaj 11,1 cm. W oznaczeniu rozmiaru znajduje się też symbol pozwalający poznać konstrukcję danego modelu. Stosuje się dwa oznaczenia w postaci litery "R" lub "D". Przypisane są one kolejno do opon radialnych oraz diagonalnych. Aktualnie praktycznie nie produkuje się już modeli z krzyżową osnową – zastąpiły ją konstrukcje promieniowe (czyli radialne), w których kordy ułożone są do siebie równolegle. Opona 185/60 R15 charakteryzują się właśnie taką budową, zyskując niższe opory toczenia, dobrą przyczepność na suchej nawierzchni i wysoką stabilność podczas jazdy. Ostatnia liczba określa średnicę felgi, na którą pasuje opona – w tym wypadku będzie to model 15-calowy. Opony w rozmiarze 185/60 R15 są bardzo uniwersalne i stosuje się je w bardzo wielu samochodach osobowych. Korzystają z nich m.in. użytkownicy takich marek jak Toyota Yaris, Audi A1, Renault Clio, Opel Meriva, Suzuki Swift, Seat Ibiza, Skoda Fabia czy Volkswagen Polo.

Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
opony całoroczne 155/60 R15

Opony całoroczne 155/60 R15

2022-11-14
Opony całoroczne stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców. Kiedyś nosiły miano tańszego ogumienia uniwersalnego, o znacznie gorszej jakości. W dzisiejszych czasach, gdy produkcją ogumienia całosezonowego zajęły się największe marki oponiarskie, ogumienie całoroczne wyznacza nowe standardy i zbiera coraz większą rzeszę zwolenników. Opony całoroczne to ogumienie przystosowane do większej części pojazdów, szczególnie miejskich i kompaktowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Oszczędność finansowa to przede wszystkim brak cosezonowej wymiany opon oraz inwestycja w jeden uniwersalny model, zamiast dwóch osobnych. Oszczędność czasu, to jak wyżej, brak wymiany opon w serwisach. Opony całoroczne łączą w sobie cechy zarówno letnich, jak i zimowych egzemplarzy. Najlepsze egzemplarze łączą te elementy w zróżnicowanej, asymetrycznej rzeźbie bieżnika, której jedna część odpowiada za letnie parametry jazdy, druga za zimowe. Opony całoroczne wykazują optymalne parametry przyczepności na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze oraz przyzwoite drogi hamowania na różnych nawierzchniach. Jest to świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie pokonują bardzo dużych odległości, a większość czasu spędzają na jeździe po mieście i okolicach. Nie oznacza to jednak, że na trasie opony te się nie sprawdzą. Wręcz przeciwnie, ich wysoka trwałość pozwala na pokonywanie dużych przebiegów.
opony zimowe 185 65 r15

Polecane opony zimowe w rozmiarze 185/65 R15

2022-11-11
Oznakowanie opon i przedstawienie ich parametrów w broszurach producentów bardzo często dotyczą całej gamy danego modelu opon. Kiedy decydujemy się na zakup opon, interesuje nas jeden konkretny rozmiar ogumienia, dlatego ogólne informacje mogą być niewystarczające do prawidłowego dopasowania opon do naszego samochodu. Warto zatem zapoznać się z testami i parametrami opon w danym rozmiarze, aby nasz wybór był jak najbardziej trafiony. Dziś przedstawimy polecane modele opon zimowych, opierając się na jednym konkretnym rozmiarze, jakim jest 185/65 R15.
opony zimowe 195 60 r15

Opony zimowe 195/60 R15

2022-11-02
Odpowiednie opony do auta to gwarancja bezpieczeństwa i komfortowej jazdy. Jednym z rodzajów poszukiwanego ogumienia są opony zimowe 195/60 R15. Co oznaczają kolejne oznakowania, skąd wiadomo, czy model ten będzie ten pasował do danego auta, gdzie zazwyczaj montowany jest taki rozmiar opon i na które produkty warto zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego ogumienia do swojego auta? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
opony zimowe 195/65 r15

Opony zimowe 195/65 R15

2022-09-13
Czym się charakteryzują opony zimowe 195/65 R15? Do jakich typów oraz modeli aut najlepiej się one nadadzą? Które z opon o tym rozmiarze są godne polecenia? Z tymi oraz innymi pytaniami wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba posiadaczy aut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego, jakie dobierzemy opony, zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się opony 195/65 R15 zimowe oraz kiedy warto z nich skorzystać.
Opony całoroczne 195/60 R15

Opony całoroczne 195/60 R15

2022-08-21
Zobacz ofertę i porównaj ceny opon wielosezonowych w rozmiarze 195/60R15. Sprawdź wyniki testów oraz opinie kierowców. Średnica felgi takiej opony całorocznej wynosi 15 cali, profil 60, natomiast szerokość to 195 milimetrów. W ofercie znaleźć można propozycje takich producentów jak Fulda, Michelin czy Nokian.