Data publikacji:

Jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych?

Dobre żarówki halogenowe to podstawa zarówno komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa. Wysoka wydajność świecenia pozwala na lepsze oświetlenie drogi przed pojazdem. Żarówki halogenowe H1 to jedne z najpopularniejszych rodzajów. Składają się z pojedynczego, wolframowego żarnika. Stosowane są w reflektorach przednich samochodu. Używane są jako światła drogowe oraz mijania w samochodach osobowych, ciężarowych i dostawczych. Często stosowane są w lampach soczewkowych. Co to znaczy i jakie żarówki H1 do lamp soczewkowych wybrać?
jakie żarówki h1 do lamp soczewkowych

Żarówki halogenowe H1 do lamp soczewkowych

Jakie żarówki H1 będą najlepsze? Zanim przejdziemy do samych żarówek halogenowych H1, warto przybliżyć, czym tak właściwie są lampy soczewkowe. Jest to najnowszy typ lamp wykorzystywany w samochodach. Przystosowane są do współpracy z żarówkami ksenonowymi oraz halogenowymi.
Wytwarzane są techniką soczewkową, co pozwala na zminimalizowanie powierzchni samej lampy oraz możliwość nadawania im zróżnicowanych kształtów. Wszystko za sprawą wiązki światła, którą można sterować. Konstrukcja lamp soczewkowych to odbłyśnik w kształcie elipsy. Połączenie takich elementów pozwala na zmianę geometrii i kształtu samych lamp bez utraty właściwości.
Wewnątrz bańki żarówki H1 znajduje się żarnik o bardzo wysokiej wydajności świetlnej. Halogeny tego rodzaju oferują strumień świetlny na poziomie przekraczającym nawet 1500 lumenów. Żarówki H1, pomimo wysokiej wydajności, charakteryzują się dużą żywotnością. Topowi producenci oferują produkty, które mogą pracować od 400 godzin do nawet 600 godzin.
Najważniejsze w żarówkach halogenowych H1 jest to, czy są one oryginalne oraz czy posiadają homologację światła białego, która dopuszcza je do użytku na drogach publicznych. Nie każde natężenie i barwa światła białego spełnia restrykcyjne przepisy, dlatego ważne jest, aby korzystać z pewnych marek i modeli.

Jakie żarówki h1 do lamp soczewkowych?

Wymiana żarówek w reflektorach przednich zależna jest od konstrukcji danego pojazdu. W niektórych modelach można je wymienić w prosty sposób przez dostęp od strony silnika, w innych niezbędne może być wjechanie na kanał samochodowy. Wymiana żarówek H1 nie jest trudna, jednak warto przestrzegać kilku zasad, aby użytkować je w sposób prawidłowy.
Pierwsza zasada dotyczy stosowania jednocześnie w obu reflektorach tego samego modelu żarówki H1 o bliźniaczych parametrach pracy. Druga sprawa to zalecenie wymiany przepalonej żarówki parami. Oba te aspekty pomogą zapobiec nierównomiernemu rozprowadzeniu światła, różnicy w barwie i natężeniu światła oraz pozwolą w prosty sposób, od początku, mierzyć żywotność żarówki.
Ceny żarówek H1 przeznaczonych do lamp soczewkowych są zróżnicowane. Zależą od wielu parametrów pracy, takich jak barwa, natężenie światła, wydajność czy sama marka. Najtańsze modele kosztują często nie więcej niż 10 złotych za sztukę. Nie są to jednak dobre jakościowo żarówki, które po pierwsze nie zapewnią tak dobrych parametrów świetlnych, po drugie szybciej się przepalają.
Patrząc na to, co mogą zaoferować nam producenci, ceny za lepsze, topowe modele nie są wygórowane. Wysoka jakość i trwałość, zwiększona żywotność, natężenie strumienia świetlnego i jego rozprowadzenie są niezwykle ważne, dlatego koszt rzędu kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za parę nie jest bardzo duży.
Strumień świetlny, moc i napięcie to parametry, które pozwalają dobrać odpowiedni model do naszego pojazdu. Strumień świetlny to nic innego jak ilość generowanego światła. Im większa jest jego wartość, tym więcej światła oferują żarówki. Moc żarówki definiuje to, z jaką mocą świeci żarnik. Im większa moc, tym więcej światła jest w stanie wygenerować. Należy jednak pamiętać, że podwyższona moc znamionowa to większe zużycie i podwyższone spalanie, a zarazem krótsza żywotność.
Najpopularniejsze modele oferują moc około 55 W, jednak zakres możliwości samochodu osobowego sięga do aż 68 W. Stosowanie halogenów o większej mocy niż przewidziano przez producenta może skutkować uszkodzeniem instalacji elektrycznej w samochodzie, zniszczeniem oprawy reflektora, a w skrajnych przypadkach nawet pożarem. Żarówki H1 do lamp soczewkowych w samochodach osobowych powinno być napięciem 12 V.

Testy i opinie na temat żarówek H1

Przed wyborem żarówek halogenowych H1 do lamp soczewkowych warto zapoznać się z ofertą. Szeroki wybór pozwala porównać ze sobą najbardziej polecane modele i wybrać ten, który nam odpowiada. Przeglądając liczne testy, należy szukać rozwiązania, które spełni nasze oczekiwania odnośnie do generowanego światła, jego rozproszenia, zasięgu świecenia, żywotności żarówki, trwałości i barwy, a wszystko to w jak najkorzystniejszej dla nas cenie.
Polecamy sugerować się opiniami kierowców, którzy mieli okazję przetestować dany model. Pozwala to potwierdzić rzetelność danych podanych przez producenta i zweryfikować ich jakość na podstawie doświadczenia innych osób. Producenci podobne produkty nazywają w różny sposób.
Weryfikacja parametrów i testy danych modeli pozwolą wybrać najbardziej optymalne. Często można się spotkać z rozszerzeniami NightLight, ze zwiększonym promieniem świecenia czy tak zwanym „xenon look”. Są to dodatki, które mogą się pojawiać u poszczególnych producentów, co nie oznacza, że dla naszych potrzeb i naszego samochodu będzie to najlepszy wybór. Odpowiednie rozpoznanie w temacie żarówek H1 do lamp soczewkowych pozwoli uniknąć wpadki, a także ułatwi wybór modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Zdjęcie: Envato Elements