Data publikacji:

Jakie opony do jazdy w deszczu? Najlepsze modele opon deszczowych

Dobre opony samochodowe powinny radzić sobie w trudnych, deszczowych warunkach pogodowych. Zarówno ogumienie letnie, jak i zimowe powinno skutecznie odprowadzać zbierającą się na nawierzchni wodę. Jakie zatem powinny być opony do jazdy w deszczu?
opony deszczowe
Szczególnie letnie egzemplarze powinny być dobrze przygotowane. Wynika to z faktu, że letnia pora, w okolicy czerwca, to w Europie Środkowej czas obfitych opadów deszczu, a dodatkowo w sezonie letnim pozwalamy sobie, jako kierowcy, na większe osiągi spowodowane korzystniejszymi warunkami pogodowymi. Nie oznacza to jednak, że zimowe opony mogą być mniej skuteczne. Roztapiający się śnieg i błoto pośniegowe odprowadzane są z powierzchni styku w dokładnie taki sam sposób, jak woda spowodowana deszczem. Opony zimowe również powinny skutecznie sobie radzić z drenażem, co na pewno przełoży się na większy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Opony do jazdy w deszczu. Charakterystyka

Opony do jazdy w deszczu zaprojektowano tak, aby zapewniały możliwie największy poziom bezpieczeństwa oraz stabilność jazdy w trudnych, deszczowych warunkach pogodowych. Projektowane są z myślą o skutecznym i szybkim odprowadzaniu wody z powierzchni styku ogumienia z nawierzchnią oraz aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.
Do ich produkcji bardzo często wykorzystuje się dodatki krzemionki, która sprawia, że guma staje się bardziej miękka, co przekłada się na zwiększenie powierzchni styku. Jest to krok w stronę lepszej przyczepności. Większa powierzchnia styku to również więcej rowków odprowadzających. Wszystko to w sumie sprawia, że jazda w deszczu jest pewniejsza i bezpieczniejsza.

Jakie opony deszczowe będą najlepsze?

Aby wybrać najlepszy model do jazdy w deszczu, trzeba znać jego parametry. Kilka lat temu wprowadzono specjalne oznaczenie opon, które informuje, ile metrów potrzebuje samochód, aby zatrzymać się na mokrej nawierzchni. Test przeprowadzany jest po rozpędzeniu pojazdu do 80 kilometrów na godzinę i gwałtownym zahamowaniu.
Klasa A to najlepsze i najskuteczniejsze modele, natomiast najgorsze otrzymują klasę E. Najwyższa klasa skuteczności (klasa A) jest punktem odniesienia. Kolejna, czyli klasa B, to opony, które hamują średnio 3 metry dalej niż najlepsze modele. Kolejno C – 7 metrów, D – 12 metrów i na końcu E – 18 metrów i powyżej.
Co to oznacza w praktyce? Opony o klasie hamowania na mokrej drodze oznaczone A będą skutecznie i pewnie hamować, opony o klasie E będą cechować się dłuższą drogą hamowania, szczególnie przy większych prędkościach.
Decydując się na zakup opon do jazdy w deszczu, należy zwrócić uwagę na bieżnik. Najważniejsza jest jego rzeźba. Najlepsze opony do jazdy w deszczu cechują się kierunkową lub asymetryczną geometrią bieżnika opony. Skutecznie radzą sobie z odprowadzaniem wody, tym samym zapewniając najwyższy poziom przyczepności.
Kolejnym punktem konstrukcyjnym są rowki drenażowe, ich wielkość i kształt. Według testów najlepiej sprawdzają się rowki w kształcie liter U oraz V. Dodatkowo, opony typowo deszczowe charakteryzują się głębszymi i szerszymi rowkami odprowadzającymi, co pozwala na bardzo dużą wydajność drenażu i skuteczne osuszanie powierzchni opony.
Opony o przeznaczeniu typowo deszczowym są dostępne na rynku motoryzacyjnym w atrakcyjnych cenach, jednak w Polsce nie są niezbędne do bezpiecznej jazdy. Ze względu na warunki pogodowe panujące w naszym regionie, zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony letnie, zimowe lub całoroczne o dobrej klasie hamowania na mokrej drodze, kierunkowym lub asymetrycznym bieżniku i głębokich rowkach odprowadzających wodę.

Najlepsze opony do jazdy na deszczu

Spośród wszystkich dostępnych modeli opon, które skutecznie poradzą sobie na deszczu, wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Uniroyal RainSport 5

Uniroyal RainSport 5 są obecnie uważane za najlepiej spisujące się opony na deszczu. Wyposażone są w innowacyjną rzeźbę bieżnika, porównywaną do skóry rekina, która doskonale odprowadza zbierającą się wodę. Doskonałym potwierdzeniem tego faktu jest najlepsza klasa skutecznego hamowania na mokrej drodze – klasa A. Kontrola na mokrej nawierzchni to również zoptymalizowana konstrukcja opony, zmniejszone opory toczenia i sztywniejsze barki boczne oraz bieżnik.

Michelin Pilot Sport 5

Opony marki Michelin to również doskonała propozycja opon letnich, które bez zastrzeżeń radzą sobie w deszczowych warunkach. W oponach zastosowano konstrukcję podwójnego bieżnika (Dual Sport Tread Design). Jest on przeznaczony do jazdy na suchej oraz mokrej nawierzchni, gdzie za przyczepność na każdej z nich odpowiada inna część opony. W efekcie otrzymano doskonałą oponę o klasie przyczepności A na mokrej drodze.

Pirelli Cinturato All Season SF 2

Opony Pirelli Cinturato All Season SF 2 to dominacja wśród opon całorocznych pod względem przyczepności i skuteczności na mokrej drodze. Wyposażone w asymetryczny, adaptacyjny bieżnik skutecznie odprowadzają zebraną na drodze wodę, dopasowując się do panujących warunków drogowych. Głębokie rowki drenażowe to klucz do sukcesu w czasie jazdy w deszczu. Opony oznaczone są klasą przyczepności A.

Bridgestone WeatherControl A005 EVO

Całoroczne opony samochodowe, które oznaczone zostały klasą przyczepności A na mokrej drodze. Zapewniają doskonałe klejenie do drogi podczas opadów deszczu oraz na nawierzchniach pokrytych śniegiem. Duża liczba elementów w barku opony skraca drogę hamowania na mokrej powierzchni, dzięki czemu auto prowadzi się pewnie i stabilnie. Skuteczne odprowadzanie wody i minimalizacja zjawiska aquaplaningu to zasługa głębokich szczelin o dużej pojemności, które w połączeniu z dodatkami krzemionki, użytymi do wulkanizacji opony, dały w efekcie model o bardzo dobrych parametrach na wilgotnej nawierzchni.

Goodyear UltraGrip Performance +

Opony Goodyear UltraGrip Performance + to zimowe opony o najlepszej klasie hamowania i przyczepności na mokrych drogach. Posiadają szerokie rowki odprowadzające wodę i śnieg, które kształtem przypominają literę V. Opisane rowki odprowadzające są wzdłużne i poprzeczne, co przekłada się na bardzo szybkie i skuteczne osuszanie powierzchni opony oraz minimalizuje zjawisko aquaplaningu. Auto nie wpada w poślizg na mokrej drodze, prowadzi się stabilnie i pewnie, nawet w zakrętach.
Zdjęcie: Envato Elements