Data publikacji:

Profil opony. Co to jest i jaki wybrać?

Opony samochodowe to niezbędne wyposażenie każdego pojazdu. Są kluczowymi elementami, które wpływają nie tylko na jakość i wydajność podróżowania, ale przede wszystkim na odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ważne jest, aby dbać o dobrą kondycję ogumienia w naszym samochodzie. Gdy zauważamy, że obecny komplet został wyeksploatowany, nie można się wahać przed wyborem nowych opon. Kluczowe znaczenie w ich funkcjonowaniu ma szerokość bieżnika, wielkość i rozmiar felgi, ale także profil opony. Jest on niezwykle ważny w wyborze odpowiedniego ogumienia do naszego samochodu. Wpływa nie tylko na design i estetykę samochodu, ale przede wszystkim decyduje o właściwościach i parametrach przyczepności i trakcji. Czym jest profil opony i jak go wybrać?
With tire in hands. Man in uniform is working in the autosalon at daytime

Profil opony – co to jest?

Profil opony jest jedną z kluczowych cech, która definiuje zachowanie się i parametry pracy opony podczas jazdy samochodem. Profil jest parametrem określającym stosunek wysokości opony do jej szerokości, wyrażany w procentach tej wartości. Aby poznać jego wartość, należy podzielić wysokość opony przez jej szerokość, następnie otrzymany wynik pomnożyć przez 100. W ten sposób otrzymamy wartość profilu opony wyrażoną w procentach.
Najprościej rzecz ujmując, profil to nic innego jak proporcja pomiędzy parametrami wysokości i szerokości przedstawiona w formie liczby. Przedstawienie go w wartości procentowej jest znacznym ułatwieniem stosowanym na całym świecie. Pozwala uniknąć pomyłek przy jego określaniu, spowodowanych różnymi spotykanymi kiedyś jednostkami i systemem miar. Patrząc kilkadziesiąt lat do tyłu, standardem były profile opon o wartości 100%, co w praktyce oznaczało, że szerokość opony była równa jej wysokości ściany bocznej. W dzisiejszych czasach stosuje się zdecydowanie niższe profile. Warto zauważyć, że ich wartości zmieniają się zawsze o 5%. Najczęściej spotykane wartości profili opon samochodowych zawierają się w przedziale od 50% do 70% (50, 55, 60, 65, 70).
Warto rozumieć fakt, że różne wartości profili mają różne właściwości i przełożenie na trakcję. Opony o niższym profilu zapewniają lepszą stabilność na zakrętach i znacznie wyższą trakcję, jednak przekłada się to na gorsze tłumienie drgań, ze względu na niższą ścianę boczną, oraz bardziej odczuwalne nierówności na drodze. Opony o wysokich profilach gwarantują znacznie wyższy komfort jazdy. Są przede wszystkim bardziej ciche, lepiej tłumią drgania i bezpieczniej pokonują napotkane nierówności. Nie są jednak tak precyzyjne w zakrętach. Wysokość profilu ma istotne znaczenie w takich kwestiach jak komfort, przyczepność, trwałość, ale też efektywność paliwowa. Odpowiednio dobrany profil opony może znacząco wpłynąć na poziom bezpieczeństwa, komfortu oraz poprawić osiągi naszego pojazdu.

Jak wybrać profil opon?

Profil opon powinien być zgodny z zaleceniami producenta dotyczącymi opon do danego modelu samochodu. W instrukcji pojazdu znajdziemy wszystkie dane i zamienniki, które jasno określą, w jakich wartościach profili możemy się poruszać. Należy pamiętać, że wartość ta zależna jest od szerokości i wysokości opony, dlatego chcąc mieć jeszcze wyższą lub niższą ścianę boczną, można manipulować również tymi parametrami, nie przekraczając jednak dozwolonych norm i zaleceń.
Dobór profilu opon zależy od indywidualnych potrzeb kierowcy. Wiedząc już, czym jest profil opony oraz jakie ma wady i zalety, należy wybrać pomiędzy parametrami, które spełnią nasze oczekiwania. Jest to wybór pomiędzy efektywnością a wygodą podróżowania. Opony niskoprofilowe nadają agresywny, sportowy design. Świetnie kleją się w zakrętach i poprawiają przyczepność podczas jazdy. Doskonale sprawdzą się na dobrej jakości drogach, autostradach czy torach wyścigowych, jednak jazda drogami miejskimi czy pozamiejskimi da się odczuć podczas pokonywania licznych nierówności. Z kolei wysokoprofilowe opony to modele przeznaczone dla osób ceniących sobie wysoki poziom wygody, które nie fascynują się dynamiczną jazdą oraz efektami wizualnymi.
Podsumowując, wszystko sprowadza się do własnego gustu i potrzeb. Do tego należy wziąć pod uwagę stylistykę samego auta, jego przeznaczenie oraz nasze własne odczucia.
Zdjęcie: Envato Elements