Data publikacji:

Opony letnie a zimowe - najważniejsze różnice  

Wymiana opon w samochodzie z letnich na zimowe i odwrotnie służy głównie bezpieczeństwu podczas jazdy. W Polsce ta zmiana jest zalecana, natomiast w niektórych państwach jest obowiązkiem każdego posiadacza auta. Te dwa rodzaje opon należy zmieniać, ponieważ posiadają różnice w konstrukcji, które wpływają na ich dostosowanie do panujących warunków atmosferycznych. Jakie są różnice między oponami letnimi a oponami zimowymi i dlaczego ważna jest ich zmiana?

opony letnie a zimowe

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Opony zimowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy w okresie zimowym, gdy jezdnia pokryta jest śniegiem czy lodem. Opony letnie  dostosowane są do jazdy po rozgrzanym i miękkim asfalcie. Głównym czynnikiem, który wpływa na przystosowanie danej opony do konkretnej nawierzchni, jest inna gęstość mieszanki, z której stworzone są opony

Różnicy w mieszance nie jesteśmy w stanie zobaczyć bezpośrednio. W oponach letnich jest ona twardsza i sztywniejsza, aby jazda po rozgrzanej nawierzchni nie przyczyniła się do jej odkształcenia i lepkości. Taka sama mieszanka przy zimowych, minusowych temperaturach nie zdałaby relacji, mogłaby zamarznąć, wtedy bieżnik nie współpracowałby z asfaltem. Dlatego przy zimówkach stosowana jest miękka mieszanka, która przy mrozie nie twardnieje. 

Jak rozpoznać opony letnie a zimowe? Przede wszystkim wygląd

Podstawową różnicę, którą można od razu zauważyć, jest wygląd bieżnika. Bieżnik opony zimowej jest głęboki, ma dużo nacięć, rowków i lameli, które są ich ogromną zaletą. Śnieg oraz lód, który napotyka na swojej drodze opona, dzięki wszystkim wycięciom może z powodzeniem wbić się w nie i tym samym zwiększyć swoją przyczepność zbitym, zebranym przez oponę śniegiem.

Letnie opony mają mniej rowków i nacięć oraz prosty, płytki wzór bieżnika, który odpowiada za przyczepność oraz skracanie drogi hamowania. Co ciekawe, ich konstrukcja zmniejsza zużycie paliwa oraz obecne szumy podczas ruchu pojazdu.

Opony letnie a opony zimowe – eksploatacja

Letnie opony dzięki swojemu kształtowi charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością. Doskonale radzą sobie na zakrętach i podczas hamowania, dlatego są polecane przez sportowych kierowców i zawodowców. Kiedy zmienić opony na letnie? Najlepiej sprawdzają się przy temperaturze powyżej 7°C. Gdy jest zimniej, opony tracą przyczepność, skrajnie minusowe temperatury mogą nawet prowadzić do pękania mieszanki.  

Kiedy zmienić opony na zimowe? Oczywiście w przeciwieństwie do opon letnich, zimówki dobrą przyczepność złapią przy temperaturze poniżej 7°C. Natomiast jeśli zimowe temperatury są na plusie, nie służy to oponom przystosowanym do jazdy po śniegu i lodzie. Stają się miękkie i szybko zużywają, przez co nadają się do wymiany. Dzięki lamelom opony lepiej przyczepiają się do oblodzonej jezdni.

Opony letnie i opony zimowe – podsumowanie różnic

  • gęstość mieszanki,
  • inna przyczepność, zarówno na śliskim, jak i mokrym i zimnym asfalcie,
  • w zależności od różnicy temperatur opony zimowe i opony letnie inaczej pracują,
  • różnica w konstrukcji, głębokości bieżnika, ilości wycięć i rowków,
  • opony zimowe można również łatwo odróżnić przez ich oznaczenie, powinny być opisane znaczkiem płatka śniegu, oraz symbolem M+S, który oznacza przystosowanie do jazdy po śniegu i błocie.

Ponieważ w naszym kraju temperatury są zmienne w zależności od pory roku, należy pamiętać o zmianie opon. Aby uniknąć niebezpieczeństwa na drodze i równocześnie nie tworzyć zagrożenia dla innych użytkowników jezdni. 

Zdjęcie: Vladdeep / Envato Elements
Autor: Dfficile