Data publikacji:

Opony zimowe 195/65 R15

Czym się charakteryzują opony zimowe 195/65 R15? Do jakich typów oraz modeli aut najlepiej się one nadadzą? Które z opon o tym rozmiarze są godne polecenia? Z tymi oraz innymi pytaniami wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba posiadaczy aut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego, jakie dobierzemy opony, zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się opony 195/65 R15 zimowe oraz kiedy warto z nich skorzystać.
opony zimowe 195/65 r15

Czym się charakteryzują opony 195/65 R15 zimowe?

Zacznijmy od samego początku, a mianowicie – czym charakteryzuje się rozmiar 195/65 R15:
  • Cyfra 195 – oznacza ona szerokość opony. Informacja ta jest szczególnie ważna, ponieważ – mówiąc wprost – dzięki niej wiemy, jak dużą powierzchnią styczną dysponuje dana opona, co niewątpliwie ma wpływ na prowadzenie auta czy też jego drogę hamowania (z wyjątkiem zjawiska aquaplaningu, czyli poślizgu wodnego, z którym szersze opony radzą sobie gorzej podczas hamowania). W tym przypadku oznacza to, że powierzchnia ta wynosi 195 milimetrów.
  • Cyfra 65 – mówi ona nam o tym, jaki procentowy stosunek ma ściana boczna opony do powierzchni stycznej. Jest to ważne, ponieważ od tego zależy między innymi wysokość podwozia, a więc i przesuniecie środka ciężkości w naszym samochodzie, co z kolei ma wpływ na jego stabilność w czasie jazdy.
  • Oznaczenie R15 – jest to nic innego jak oznaczenie średnicy felgi samochodowej w calach. Jeżeli zaś chodzi o literkę R, to wbrew pozorom nie jest ona skrótem od „rozmiar”, a oznacza typ opony – w tym przypadku jest to opona radialna.

Do jakich typów oraz modeli aut najlepiej się one nadadzą?

Wbrew pozorom, pytanie to nie jest takie proste, jak mogłoby się to z pozoru wydawać. Wielu z was zapewne zastanawia się w tym momencie, dlaczego? Otóż odpowiedzią na te pytania są indywidualne warunki danego producenta dla poszczególnych modeli aut. Jest to uwarunkowane różnego rodzaju kwestiami technicznymi, takimi jak chociażby zapewnienie prawidłowego działania różnego rodzaju systemom mającym na celu zapewnieni między innymi prawidłowego działania układu hamulcowego.
Można jednak śmiało przyjąć, że opony 195/65 R15 zimowe mogą być z powodzeniem zastosowane w następujących typach samochodów:
  • hatchback,
  • kombi,
  • sedan,
  • coupe.
Jeżeli zaś chodzi o marki, w jakich najczęściej są montowane opony o rozmiarze 195/65 R15 zimowe, to są to Volkswagen, Audi, Skoda, Renault, Ford, Opel, co oczywiście nie oznacza wcale, że opony o tym rozmiarze nie są montowane w innych markach. Co wiec należy zrobić w przypadku gdy nie możemy samodzielnie sprawdzić, czy ten rozmiar będzie odpowiedni do naszego samochodu? Warto wtedy skorzystać z pomocy renomowanego serwisu oponowego, który może w swoich bazach danych sprawdzić, czy opona 195/65 R15 na pewno będzie odpowiedni dla naszego samochodu.

Jakie opony zimowe w rozmiarze 195/65 R15 są godne polecenia?

Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się, jakie konkretne model opon zimowych w tym rozmiarze są godne zakupu. Dlatego też postanowiliśmy na podstawie opinii użytkowników serwisu Ceneo.pl, popartych testami niemieckiego magazynu Autobild, wybrać najlepsze w naszej opinii 195/65 R15 zimowe opony. Są to:

Continental WinterContact TS 850 P 195/65 R15 91T

Model Continental WinterContact TS 850 P cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników, którzy cenią sobie go za solidność wykonania. Oprócz tego użytkownicy cenią go sobie również między innymi za:
  • niskie generowanie hałasu, co niewątpliwie przekłada się między innymi na komfort jazdy;
  • doskonałą wręcz przyczepność jednakowo na mokrej, jak też oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, co szczególnie przydatne jest w trakcie pokonywania zakrętów – tutaj ujawnia się ich kolejna zaleta, a mianowicie bardzo dobry handling. Opony te doskonale radzą sobie również na suchej nawierzchni, a więc nadają się one praktycznie na każde warunki pogodowe;
  • niskie opory toczenia, dzięki którym możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, co w dobie stale rosnących cen paliw dla wielu osób może okazać się ważnym aspektem,
Nie oznacza to jednak wcale, że model ten nie jest pozbawiony wad. Testy przeprowadzone przez magazyn Autobild wskazują bowiem, że o ile opony te mają dobrą przyczepność na suchej nawierzchni, o tyle radzą sobie one na niej nieco gorzej z hamowaniem. Podobnie jest z aquaplaningiem, czyli poślizgiem wodnym. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że mimo wszystko wynik był w granicach normy.

Michelin Pilot Alpin 5 195/65 R15 91T

Drugim modelem ściśle goniącym w rankingach wspomniany wcześniej model od firmy Continental jest Michelin Pilot Alpin 5. Jego użytkownicy cenią sobie go między innymi z powodu:
  • niezwykle wysokiej wytrzymałości, możliwej do uzyskania dzięki zastosowaniu wysokiej jakości gumy oraz przystosowaniu ich budowy do aut o dużej mocy. Opony te są również wysoce odporne na niekorzystne warunki drogowe, jak chociażby ujemne temperatury czy też sól drogową;
  • bardzo dobrej przyczepności jednakowo na mokrych, oblodzonych czy też suchych nawierzchniach;
  • obniżonych oporów toczenia, przekładających się na zmniejszenie zużycia paliwa;
  • jednego z najniższych w swojej klasie poziomów generowania hałasu, dzięki czemu wielu użytkowników ceni je za komfort jazdy.
Jeżeli zaś chodzi o wady tego modelu, to wśród nich możemy wymienić nieco wydłużoną drogę hamowania na mokrej nawierzchni, co może być problematyczne w okresach przejściowych, kiedy to mamy do czynienia na drogach z między innymi mokrymi liśćmi czy też topniejącym śniegiem.

GoodYear UltraGrip 9 195/65 R15 91T

Kolejną pozycją na naszej liście, jeżeli chodzi o opony zimowe 195/65 R15, są GoodYear UltraGrip 9, które według opinii użytkowników cechują się między innymi:
  • bardzo wysoką opornością na aquaplaning, czyli poślizg wodny. Jest to szczególnie przydatne w okresach przejściowych, kiedy to na drogach zalega topniejący śnieg, czy też jesienią, w czasie gdy dochodzi do intensywnych opadów deszczu;
  • bardzo dobrą przyczepnością zarówno na ośnieżonych, jak i też oblodzonych nawierzchniach. Z tego też względu wielu użytkowników uważa, że świetnie nadają się one do jazdy w górach czy też w rejonach, gdzie często dochodzi do oblodzeń, czyli na przykład w pobliżu jezior czy też rzek;
  • model ten dosyć dobrze radzi sobie na suchej nawierzchni, przez co nie musimy się obawiać, że w słoneczny dzień utraci on część swoich właściwości;
  • stosunkowo dużą wytrzymałością, wynikającą z zastosowania dobrej jakości gumy.
Jeżeli zaś chodzi o jego wady, to przede wszystkim są to dosyć duże opory toczenia, przez co zwiększa się zużycie paliwa, oraz dosyć spore poziomy hałasu, przez co zmniejsza się komfort z jazdy, co może być szczególnie uciążliwe w czasie pokonywania dużych odcinków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo