Data publikacji:

Opony zimowe 215/60 R16 – poznaj podstawowe informacje na temat tego rodzaju opon

Bezpieczna jazda autem nie jest możliwa bez wysokiej jakości opon. Odpowiednie ogumienie jest potrzebne o każdej porze roku, ale sprawa staje się szczególnie ważna w okresie zimowym. Jednym z cenionych rozwiązań w tej kwestii są opony zimowe 215/60 R16 – obecnie można spotkać je w autach wielu renomowanych producentów. Zastanawiasz się, czy opony zimowe 215/60 R16 to dobry pomysł? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem, a poznasz cenne informacje.
opony zimowe 215/60 r16

Opony zimowe 215/60 R16 – co to właściwie oznacza?

Oznaczenie „215/60 R16” odnosi się do parametrów technicznych. Jest to sposób opisu zgodny z normą ECE-R 30. Poszczególne elementy tego oznaczenia zostały przedstawione poniżej:
  • 215 – szerokość opony, którą podaje się w milimetrach;
  • 60 – profil opony przedstawiany jako stosunek procentowy szerokości do wysokości opony;
  • 16 – średnica felgi podawana w calach. Jest to oznaczenie łatwe w interpretacji: 16 oznacza podawane wymiary felgi, która będzie kompatybilna z daną oponą.
Z kolei symbol „R” odnosi się do struktury opony i oznacza typ radialny. Opony radialne uginają się na bokach i są chętnie stosowane w przypadku większości samochodów osobowych.
Jak rozpoznać, jakie są oznaczenia opon? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: w większości przypadków stosowne oznaczenia znajdują się na boku opony.

Opony zimowe 215/60 R16, czyli produkt premium?

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą opony zimowe 215/60 R16 to rozwiązanie, które jest przeznaczone przede wszystkim dla pojazdów marki premium. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej.
Siłą opon 215/60 R16 jest ich uniwersalny charakter. O ile będą odpowiednio użytkowane, powinny sprawdzić się w przypadku aut małych i dużych (pojazdy osobowe, auta typu kombi, vany), a także sportowych i przeznaczonych do jazdy miejskiej. Tego typu opony mogą zostać wykorzystane zarówno podczas powolnej jazdy po zakorkowanych ulicach, jak i w trakcie jazdy po autostradach.
Zastanawiasz się, w jakich modelach samochodów stosuje się opony zimowe 215/60 R16? Jeżeli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – produkt ten jest powszechnie wykorzystywany. Opisywany typ opon można spotkać w pojazdach należących do większości znanych producentów. Poniżej zostały przedstawione niektóre spośród wszystkich rodzajów aut, w których dopuszczalne jest instalowanie tych opon:
  • Citroen C5,
  • Skoda Superb,
  • Chevrolet (w tym między innymi Chevrolet Cruze),
  • Mitsubishi (na przykład Mitsubishi Outlander),
  • Honda Accord,
  • Opel (takie popularne modele jak na przykład Zafira, Astra oraz Insignia),
oraz wiele innych powszechnie cenionych modeli, do których zaliczają się na przykład: Volkswagen Passat, Ford Mondeo oraz Ford Galaxy.

Jakie zimowe opony 215/60 R16 są warte uwagi? Podstawowe informacje na temat parametrów technicznych

Tym, co interesuje niemal każdego posiadacza auta, który przygotowuje swój pojazd do trudnego zimowego okresu, jest kwestia parametrów technicznych. Trzeba wiedzieć, że 215/60 R16 nie oznacza jednego modelu opony. Wręcz przeciwnie – rozumie się przez to całą paletę różnorodnych produktów. Poniżej znajdziesz opisy niektórych z nich. Jest to fakt, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru ogumienia dla auta.

Dębica Frigo HP 2

Od kilku lat niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się Dębica Frigo HP 2 215/60 R16 99H. Do zalet tego rozwiązania należy – oprócz konkurencyjnej ceny – między innymi opór toczenia oraz przyczepność na poziomie C. Jeśli chodzi o poziom głośności, opisywany typ opon ma indeks zewnętrzny głośności wynoszący 72 decybele. Wyżej wymienione zalety sprawiają, że Dębica Frigo HP 2 215/60 R16 99H (produkt ten można znaleźć między innymi na Ceneo.pl) to rozwiązanie, które cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Kormoran Snow

Kolejnym z produktów w tej kategorii jest Kormoran Snow 215/60 R16 99H. Dlaczego wato zdecydować się na opony 215/60 R16 zimowe Kormoran? Przyczyn przemawiających za wyborem właśnie tego rozwiązania jest przynajmniej kilka. Należy do nich między innymi niski poziom emisji hałasu; standardowym rozwiązaniem spotykanym w przypadku opon z niższej i średniej półki jest poziom hałasu na poziomie 72 decybeli.
Nie jest to złe rozwiązanie, ale na rynku motoryzacyjnym można znaleźć „cichsze” opony. Do takich należy między innymi Kormoran Snow opony zimowe 215/60 16 99H. Niski poziom emisji hałasu to ważna, ale nie jedyna zaleta opisywanego rozwiązania. Oprócz tego na uwagę zasługuje również indeks nośności na poziomie H – opony Kormoran wytrzymają przy prędkości 210 kilometrów na godzinę obciążenie na poziomie wynoszącym nawet 775 kilogramów.
Praktyka pokazuje, że ten typ ogumienia sprawdza się szczególnie dobrze m.in. w następujących samochodach: Opel Insignia, Ford Mondeo oraz Opel Zafira. Jedną z wad tych opon jest dość wysoki opór. Ponieważ parametr ten przekłada się na wyższe spalanie paliwa, Kormorany sprawdzą się szczególnie w przypadku tych kierowców, którzy preferują raczej spokojny tryb jazdy i mają auto o niskiej mocy.

Hankook Winter I*Cept Rs3 W462

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o opony zimowe, jest Hankook Winter I*Cept Rs3 W462 215/60 R16 99H Xl. Hankook Winter to wzmacniane opony przeznaczone przede wszystkim dla kierowców, którzy preferują szybszą jazdę. Taki stan rzeczy wynika stąd, że mają one klasę przyczepności B (w siedmiostopniowej skali od A do G). Dzięki temu droga hamowania pojazdu jest stosunkowo krótka – może być to zbawienne podczas groźnej sytuacji na drodze.

Kumho Wintercraft Wp52

Kumho Wintercraft Wp52 215/60 R16 99H Xl to kolejny typ opon przeznaczony dla miłośników szybkiej jazdy. Podobnie jak wcześniej opisane Hankook Winter, także opony Kumho charakteryzują się między innymi dobrym poziomem przyczepności na mokrej nawierzchni.
Oprócz tego opisywany model ma wszystko to, co jest standardem wśród produktów z podobnego przedziału cenowego, to znaczy: poziom emisji hałasu zewnętrznego wynoszący 72 decybele oraz indeks nośności H pozwalający na bezpieczne rozwinięcie prędkości auta do 210 kilometrów na godzinę bez obawy o uszkodzenie ogumienia.

Ceat Formula Winter

Kolejny z produktów – Ceat Formula Winter 215/60 R16 99H – to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy poszukują tanich wariantów. Jak na niską półkę cenową jest to produkt, który również może poszczycić się nie najgorszą jakością wykonania – cechuje się on przyczepnością oraz oporem toczenia na poziomie C, co jest typowo spotykane w oponach zimowych z tego przedziału cenowego. Oprócz tego Ceat to dość niski poziom emisji hałasu zewnętrznego (wynosi on zaledwie 69 decybeli).

Podsumowanie – opony zimowe 215/60 R16

Właściwie, nie powinno nikogo zaskakiwać, że opony zimowe typu 215/60 R16 to rozwiązania cieszące się sporą popularnością. Duża różnorodność produktów w tym przedziale cenowym sprawia, że nietrudno jest znaleźć odpowiedni model. Takie zalety jak np. niski poziom hałasu czy dobra przyczepność na mokrej nawierzchni to czynniki sprawiające, że 215/60 R16 stanowią cenną alternatywę dla swoich droższych odpowiedników.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo