Data publikacji:

Opony zimowe 225/40 R18

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czym tak naprawdę charakteryzują się opony zimowe 225/40 R18? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, które szukają odpowiednich opon zimowych do swojego samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż prawidłowy dobór opon jest kluczowy, jeżeli zależ nam na odpowiednim poziome bezpieczeństwa w czasie jazdy. Dlatego też, wychodząc naprzeciw waszym pytaniom, postanowiliśmy sprawdzić, czym charakteryzują się opony zimowe 225/40 R18.
opona zimowa

Czym charakteryzują się opony zimowe 225/40 R18?

Na samym początku zacznijmy od tego, co tak naprawdę mówią nam oznaczenia opon 225/40 R18. Są to kolejno:
  • cyfra 225 – oznacza ona szerokość powierzchni wyrażoną w milimetrach, jaką opona styka się z podłożem. Im jest ona większa, tym lepszy jest handling opony oraz jej droga hamowania. Wyjątkiem jest tutaj zjawisko aquaplaningu, z którym szerokie opony gorzej radzą sobie niż ich węższe odpowiedniki;
  • cyfra 40 – oznacza ona nic innego jak procentowy stosunek ściany bocznej do powierzchni stykającej się z nawierzchnią – w tym wypadku jest to 90 milimetrów;
  • oznaczenie R18 – wbrew powszechnej opinii, literka R nie jest tutaj skrótem od rozmiaru, a oznacza, że felga jest radialna. Natomiast cyfra 18 oznacza średnicę felgi, wyrażoną w calach.

Do jakich modeli będą pasować opony zimowe w rozmiarze 225/40 R18?

Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, gdyż to producent ustala, jakie opony zimowe czy letnie są przeznaczone do danego modelu auta. Jest to uwarunkowane między innymi zapewnieniem prawidłowego działania układu hamulcowego czy też trakcji.
Można jednak ogólnie przyjąć, że opony zimowe w tym rozmiarze będą pasowały do aut osobowych o podwoziach typu hatchback, sedan, SUV czy też niewielkich aut dostawczych. Co więc możemy zrobić w przypadku, gdy nie wiemy, jaki rozmiar opon zimowych jest zalecany przez producenta do naszego samochodu? Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnego zakładu oponiarskiego, który dzięki dostępowi do specjalistycznych baz bez większego problemu sprawdzi, czy opony 225/40 R18 zimowe będą pasowały do naszego samochodu.

Jakie więc modele opon zimowych w rozmiarze 225/40 R18 są godne polecenia?

W tym momencie zapewne zastanawiacie się, jakie opony zimowe 225/40 R18 według nas są szczególnie godne polecenia. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym potrzebom oraz przedstawić wam w naszej opinii najlepsze modele opon zimowych w rozmiarze 225/40 R18. Przy ich wyborze kierowaliśmy się testami przeprowadzonymi przez między innymi magazyn Auto Bild, ADAC oraz opiniami użytkowników portalu Ceneo.pl.

Bridgestone Blizzak Lm005 225/40 R18 92V

Jest to absolutny hit, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości. Model ten cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, którzy cenią go między innymi z powodu wysokiej jakości wykonania. Oprócz tego, jako jego zalety wymieniają oni:
  • wytrzymałość osiągniętą między innymi dzięki zastosowaniu wysokiej jakości gumy, dzięki czemu mamy gwarancję, że nasze opony posłużą nam przez wiele sezonów;
  • bardzo dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni;
  • krótką drogę hamowania jednakowo na mokrej, suchej czy też oblodzonej nawierzchni;
  • doskonale radzi sobie z aquaplaningiem;
  • system Run Flat;
  • niski poziom generowanego hałasu.
Niestety, model Bridgestone Blizzak Lm005 nie jest też pozbawiony wad. Według testów przeprowadzonych przez magazyn Auto Bild model ten cechuje się stosunkowo dużymi oporami toczenia, które przekładają się na zwiększone zużycie paliwa. Model ten jest dostępny w serwisie Ceneo.pl.

Pirelli Winter Sottozero 3 225/40 R18 92V XL FR AO 3PMSF

Kolejnym modelem, który znalazł się na naszej liście, jest Pirelli Winter Sottozero 3 225/40 R18 92V XL FR AO 3PMSF. Model ten cieszy się niemalże taką samą popularnością wśród użytkowników, jak wspomniany wcześniej Brigestone Blizzak, którzy doceniają go między innymi za:
  • stosunkowo niskie opory toczenia, które przekładają się na niskie zużycie paliwa, co w dobie ciągłych podwyżek może być niewątpliwym plusem;
  • dosyć dobrą wytrzymałość;
  • znakomity handling na mokrej nawierzchni, co jest szczególnie przydatne w czasie, kiedy jesienią mamy od czynienia z mokrymi liśćmi czy też na wiosnę, kiedy w czasie roztopów na jezdni zalega mokry śnieg, zwłaszcza w trudnym terenie takim jak chociażby góry;
  • krótką drogę hamowania na śniegu oraz suchej nawierzchni.
Jeżeli zaś chodzi o wady tego modelu, to według magazynu Auto Bild model ten cechuje się stosunkowo kiepską drogą hamowania na mokrej nawierzchni oraz podatnością na aquaplaning, czyli poślizg wodny, jednak w obu przypadkach było to w granicach dopuszczalnej normy.

GoodyearUltraGrip Performance +

Kolejną pozycję w naszym rankingu opon zimowych w rozmiarze 225/40 R18 zajmują Goodyear UltraGrip Performance +. Ich użytkownicy cenią je sobie między innymi za:
  • bardzo dobry handling na mokrej oraz ośnieżonej nawierzchni;
  • wysoką odporność na aquaplaning, co może być szczególnie przydatne w przypadku intensywnych jesiennych opadów deszczu.
Jeżeli chodzi o wady tego modelu, to według testów przeprowadzonych przez ADAC opony te charakteryzują się dosyć dużymi oporami toczenia, które wpływają na zwiększone zużycie paliwa, oraz stosunkowo dużym poziomem generowanego hałasu, który może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy, zwłaszcza przy pokonywaniu długich odcinków.

Dębica Frigo Hp2 225/40 R18 92V Xl

Tym razem na naszej liście znalazły się opony zimowe Dębica Frigo Hp2 polskiego producenta. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż model ten w niczym nie odbiega od jego zachodnich odpowiedników, a wręcz wiele z nich prześciga. Jeżeli chodzi o ich zalety, to według opinii ich użytkowników są to:
  • bardzo dobra przyczepność oraz stosunkowo krótka droga hamowania na ośnieżonej nawierzchni;
  • bardzo dobry handling na śniegu, co może być przydatne przy wchodzeniu w zakręty, w obszarach, gdzie występują obfite opady śniegu, czyli na przykład w terenie górskim;
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości – opony te są doskonałym przykładem, że tak zwane budżetowe modele wcale nie muszą być gorsze od opon z wyższej półki cenowej;
  • niskie opory toczenia, dzięki którym zużycie paliwa również pozostaje na niskim poziomie.
Jeżeli zaś chodzi o wady tego modelu, to według przeprowadzonych przez magazyn Auto Bild testów opony te dosyć kiepsko radzą sobie z prowadzeniem na mokrej oraz suchej nawierzchni. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach wynik testu mieścił się w granicach dopuszczalnych norm. Ponadto model ten cechuje się dosyć sporym poziomem hałasu, co niewątpliwie negatywnie wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza na dłuższych odcinkach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo