Data modyfikacji:

Bridgestone Blizzak LM005

Autor: Łukasz Wulkanista

Bridgestone Blizzak LM005 to najnowsza odsłona uznanej wśród kierowców linii opon zimowych japońskiego producenta. Najwyższa w klasie przyczepność oraz zachowanie na mokrej nawierzchni to gwarancja pełnej kontroli w każdych warunkach.

Bridgestone to jeden z największych koncernów w branży oponiarskiej. Firma, która powstała w 1931 roku, dziś zatrudnia ponad 140 tysięcy pracowników i działa na terenie 150 krajów na wszystkich kontynentach. Podstawa oferty marki to wysokiej klasy ogumienie do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, samolotów, maszyn roboczych oraz motocykli.

Oprócz tego Grupa Bridgestone stoi za bogatą gamą produktów gumowych o szerokim zastosowaniu. Przedsiębiorstwo dysponuje przy tym imponującym zapleczem - na całym świecie posiada 180 fabryk i obiektów rozwojowo badawczych. Dzięki temu jest ono samowystarczalne na każdym etapie procesu produkcyjno-dystrybucyjnego. Od pozyskania surowców, przez opracowywanie unikalnych technologii, wprowadzanie ich w życie, aż po sprzedaż detaliczną i hurtową - wszędzie tam nie ma potrzeby, by korzystać z usług pośredników.

Zdjęcie poglądowe modelu Blizzak LM005 firmy Bridgestone

Spis treści

 1. Technologia
 2. Oferta
 3. Wyniki w testach opon
 4. Opis modelu
 5. Bieżnik
 6. Etykieta
 7. Gwarancja
 8. Opinie kierowców
 9. Podsumowanie

Technologia oraz zastosowane rozwiązania

Blizzak LM005 to konstrukcja bazująca na innowacyjnej mieszance krzemionkowej wykonanej w technologii NanoPro-Tech ™. Technologia kontroli struktur molekularnych pozwala zmaksymalizować korzyści płynące z materiałów wykorzystywanych w oponach. W celu sprostania współczesnym wymaganiom, Bridgestone projektuje swoje ogumienie w “nano-skali” (nanometr to jedna miliardowa metra!).

Dobrym przykładem jest wyeliminowanie problemów związanych z występowaniem zjawiska dyspersji krzemionki. W naturalnym stanie, guma i krzemionka nie łączą się zbyt chętnie. Dzięki modyfikacjom na poziomie molekularnym możliwe będzie optymalne połączenie wszystkich cząsteczek, dzięki czemu poprawie ulega zarówno zużycie paliwa, jak i przyczepność na mokrej nawierzchni.

Duża zawartość krzemionki w opisywanym modelu gwarantuje znakomitą kontrolę na wszystkich typach nawierzchni, a przy tym odpowiada za duża elastyczność. Jest ona pożądana szczególnie w oponach na sezon zimowy, ponieważ bardziej miękka guma lepiej znosi niskie temperatury. Sprawia to, że bieżnik może pracować bez problemów nawet w ostrym mrozie.

Połączenie lameli 2 i 3-wymiarowych w okolicach barku oraz środkowej części opony, stanowi gwarancję skrócenia drogi hamowania na lodzie. Zygzakowate rowki z ustawionymi pod kątem 27 stopni krawędziami zapewniają poprawę przyczepności na ośnieżonej nawierzchni.

Test opon Blizzak LM005 (Bridgestone)

Według testów przeprowadzonych przez ceniony instytut TUV SUD Bridgestone Blizzak LM005 to absolutnie topowa opona pod względem zachowania na mokrej nawierzchni, hamowania na śniegu oraz właściwości trakcyjnych na lodzie. Jest to kolejny model japońskiej marki po Turanza T005, który został uznany za najlepszy w swojej klasie.

Model Blizzak LM005 od Bridgestone z kierunkowym bieżnikiem na felgi 14-22

Bridgestone Blizzak LM005 jest zaawansowanym technologicznie ogumieniem klasy premium. Sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, jakie czekają nas na zimowej trasie. Charakteryzuje się indeksem prędkości na poziomie H (do 210 km/h przy zachowaniu wszystkich właściwości jezdnych oraz indeksem nośności 91 (do 615 kg obciążenia na jedną oponę). Model dostępny w 116 rozmiarach o średnicy od 14 do 22 cali.

Bridgestone bieżnik Blizzak LM005

Na kilka osobnych akapitów zasługuje również konstrukcja bieżnika, z jaką mamy do czynienia w najnowszej zimowej oponie od japońskiego producenta. Uwagę zwraca przede wszystkim duża ilość rowków bocznych. Ich obecność przekłada się na niezwykłą wręcz przyczepność na lodzie i śniegu. Ponadto takie rozwiązanie znacząco poprawia zachowanie samochodu podczas hamowania. Zapewnia ono optymalny rozkład nacisku na klocki barkowe, co znacząco skraca odległość potrzebną do zatrzymania pojazdu.

Z kolei duża ilość wolnej przestrzeni w środkowej części bieżnika sprawdza się przy odprowadzaniu nadmiaru wody spod powierzchni styku opony z jezdnią. Dzięki temu, w znacznym stopniu wyeliminowane zostało ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Całość dopełniają zygzakowate rowki, wgryzające się w śnieg, dodatkowo poprawiając przyczepność na śniegu.

Na uwagę zasługuje również budowa i lokalizacja szczelin. Szczeliny 2D na środku oraz 3D na barku przekładają się na stabilność, a także kontrolę, w warunkach, gdy jezdnia jest skuta grubą warstwą lodu.Etykieta unijna. Ocena "A" dla hamowania opony na mokrej nawierzchni.

Przekaz płynący z etykiety jest jasny - Blizzak LM005 to jeden z najlepszych, jeżeli nie najlepszy model w swojej klasie. Zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę zachowanie na mokrej nawierzchni. Zostało ono ocenione na najwyższą klasę A. Do tego dochodzi energooszczędność z niskimi oporami toczenia klasy C. Przy tym, podróż odbywa się w bardzo komfortowych warunkach, z emisją hałasu na poziomie jedynie 71 dB.

Gwarancja na opony zimowe Bridgestone

Bridgestone gwarantuje najwyższą jakość wykonania oferowanego ogumienia. Gwarancja obejmuje okres 5 lat od daty produkcji i dotyczy wszelkich wad oraz uszkodzeń powstałych z winy producenta. W zależności od stopnia zużycia oraz rodzaju wady, w przypadku uznania reklamacji opony zostaną wymienione na nowe, naprawione lub przyznany zostanie specjalny rabat na zakup nowego zestawu.

Opinie o oponach Bridgestone Blizzak LM005

Na pierwsze opinie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ze względu iż Blizzak LM005 to nowość na rynku. Użytkownicy forów motoryzacyjnych nie przestają zachwycać się zachowaniem poprzedniego modelu (LM001) na mokrej, ośnieżonej i pokrytej lodem jezdni. Dominuje opinia, że tym modelem Bridgestone zdecydowanie zdystansowało ogumienie od konkurencji. Jak będzie z wersją LM005? Zobaczymy.

Czy warto kupić Bridgestone Blizzak LM005 jako opony zimowe do swojego auta?

Najnowsza opona zimowa od Bridgestone łączy w sobie zaawansowane komponenty i dopracowany bieżnik, zapewniając optymalną trakcję w każdych warunkach. To rozwiązanie niemal idealne, które zadowoli nawet najbardziej wymagających kierowcy.

Inne nazwy:

W przypadku prezentowanego modelu opony zimowej, ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika jest szczególnie duża. Poniższe przykłady dotyczą formy zapisu członów („Blizzak” oraz "LM005") łącznie, rozdzielnie, z myślnikiem oraz w różnej kolejności. W efekcie otrzymujemy następujące warianty:

 • Bridgestone Blizak LM005 (jedna litera "z" w "Blizzak")
 • Bridgestone Blizzak LM 005 (rozłączny zapis "LM" oraz "005")
 • Bridgestone Blizzak LN005 (literówka "LN" zamiast "LM")
 • Bridgestone Blizzak 005 (pominięcie przedrostka "LM")
 • Bridgestone Blizzak LM-005 (pisownia wersji z myślnikiem)
 • Bridgestone Blizzak LMoo5 (litery "o" zamiast zer)
 • Bridgestone Bilzzak LM005 (zamiana liter "i" oraz "l" w Blizzak)
 • Bridgestone Blizzak ML005 (czeski błąd w "ML")
 • Bridgestone LM005 (jedna z najkrótszych form zapisu)
 • Bridgestone LM005 Blizzak (odwrotna kolejność)

Zobacz również:

Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?