Data publikacji:

Oznaczenia opon rolniczych – jak je czytać?

Posiadacze samochodów zazwyczaj wiedzą, co oznaczają symbole umieszczone na oponach i jak je odczytywać. Zwłaszcza jeżeli dokonują regularnych zmian ogumienia na dany sezon. Ta wiedza niestety nie przydaje się w przypadku oznaczeń opon ciągnikowych i przemysłowych, ze względu na występujące w tym systemie różnice. Rozkodowanie oznaczeń opon rolniczych może sprawić problem, jednak są to informacje bardzo ważne dla osób zajmujących się produkcją rolną i posiadających tego rodzaju maszyny. Gdzie znajduje się oznakowanie opon rolniczych, co zawiera i jak je odczytać – podpowiadamy.
Oznaczenia opon rolniczych

Gdzie można znaleźć oznaczenia opon rolniczych?

Aby móc odczytać oznaczenia opon przemysłowych, trzeba w pierwszej kolejności je zlokalizować. Informacje dotyczące danej opony zawsze umieszczane są na jej bocznej części. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. Ściana opony ulega znacznie mniejszemu zużyciu niż jej centralna część, a co za tym idzie – takie umiejscowienie oznaczeń gwarantuje, że symbole nie zetrą się i nie zanikną z czasem.
Trwałość oznaczeń opon rolniczych ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zawierają one kluczowe informacje, dotyczące rozmiaru, przeznaczenia i typu opony. Umiejętność odczytania tych symboli pozwala dopasować ogumienie do konkretnej maszyny.

Oznaczenia opon ciągnikowych – jakie informacje zawierają?

Producenci umieszczają na bokach swoich produktów wszystkie informacje kluczowe dla ich użytkowania. Analizując oznaczenia opon ciągnikowych, można dowiedzieć się, przez kogo i kiedy zostały wyprodukowane, jakie numery seryjne im nadano, a także jaki mają rozmiar. Szerokość i średnica opony to najistotniejsze parametry. W przypadku niektórych opon podawana jest także wysokość profilu.
Oprócz rozmiaru na boku opony znajduje się także jej kierunek rotacyjny, maksymalna dopuszczalna nośność oraz prędkość i symbol klasy opony. Ta ostatnia informacja pozwala określić przeznaczenie przedmiotu i dopasować go do odpowiedniego pojazdu. Niektóre opony nadają się do kilku rodzajów maszyn, inne dedykowane są konkretnym typom.
Nierzadko na oponie można także znaleźć symbol informujący o tym, na jaki teren jest przeznaczona. Ma to znaczenie szczególnie dla osób posiadających błotniste, śliskie grunty.

Oznaczenia opon przemysłowych – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto mieć świadomość, że opony produkowane dla przemysłu rolniczego różnią się od standardowego ogumienia samochodów. Posiadają wzmocnioną konstrukcję i głęboki bieżnik, który zapewnia znacząco zwiększoną przyczepność, pozwalającą na jazdę po trudnym lub grząskim terenie. Jednocześnie dają możliwość swobodnego poruszania się po zwykłych, asfaltowych drogach. Informacje o tym, do jakich maszyn i na jaki teren przeznaczone są dane opony, znajdują się na niej samej.
Dopasowanie typu i rozmiaru opon do danej maszyny rolniczej jest istotne dla jej prawidłowego działania i możliwie najdłuższej żywotności. Z tego względu ważne jest, aby potrafić prawidłowo odczytać oznakowanie opon rolniczych. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe rodzaje opon. Dzielą się one na diagonalne i radialne. Różnią się budową wewnętrzną.
Opony radialne to najpopularniejszy typ. Dzięki wielowarstwowej konstrukcji są bardzo trwałe, mają dobrą przyczepność i długą żywotność. Dzięki zmniejszonemu oporowi podczas toczenia zmniejszają zużycie paliwa przez pojazd, doskonale nadają się na dłuższe dystanse.
Z kolei opony diagonalne cechuje znacznie większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i zdolność większego tłumienia drgań. Nie nadają się jednak do szybkiej jazdy, nie można rozwijać na nich prędkości powyżej 100 km/h. Ten rodzaj opon bardzo dobrze sprawdza się podczas pracy w trudnym terenie, np. w lesie.

Jak czytać oznaczenia opon rolniczych?

Najważniejszą informacją, którą podają oznaczenia opon ciągnikowych i przemysłowych, jest rozmiar. Mówi on o szerokości i średnicy opony, parametry te podawane są w calach. Jak je odczytywać? Najlepiej przedstawić to na przykładach:
  • 5.50–16 – „5.50” to szerokość opony, „16” to jej średnica, a myślnik informuje, że oznaczenie dotyczy opony diagonalnej,
  • 11.5/80–15.5 – „11.5” to szerokość opony, „80” to wysokość jej profilu, „15.5” to średnica obręczy felgi, a myślnik ponownie informuje o oponie diagonalnej,
  • 18.5 R38 – „18.5” oznacza szerokość opony, „38” to średnica obręczy felgi, z kolei „R” informuje o oponie radialnej,
  • 530/70 R40 – „530” to szerokość opony, „70” oznacza wysokość profilu, „40” to średnica obręczy felgi, a „R” ponownie informuje o oponie radialnej.
Oprócz oznaczeń analogicznych do wymienionych przykładów na oponach znajdują się informacje o indeksie nośności i prędkości. Indeks nośności to maksymalne dopuszczalne obciążenie opony przy maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Z kolei indeks prędkości to po prostu maksymalna dopuszczalna prędkość. Aby prawidłowo odczytać te parametry, najlepiej posłużyć się ogólnodostępnymi tabelami.
Kolejną informacją, jaka znajduje się na boku opony, jest symbol klasy produktu, wskazujący jego zastosowanie w przemyśle. Przykładowo: litera L oznacza ładowarki, E – wozidła, G – równiarki. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są także opony uniwersalne pasujące do kilku rodzajów pojazdów.
Istotną kwestią jest także data produkcji opony. Ten parametr określany jest za pomocą 4 cyfr. Oznaczają one, w którym tygodniu danego roku wyprodukowano ogumienie. Przykładowo: symbol 3321 oznacza, że opona opuściła fabrykę w 33 tygodniu 2021 roku.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!