Data publikacji:

Przygotuj auto do zimy. O czym musisz pamiętać?

Być może do zimy zostało jeszcze sporo czasu, ale już niedługo za oknem będą pojawiać się coraz to niższe temperatury. Warto w tym okresie pomyśleć o przygotowaniu swojego samochodu do chłodniejszych dni. Co trzeba zrobić i o czym pamiętać?
przygotuj auto do zimy

Przygotowanie samochodu na zimę – dlaczego jest ważne?

Najniższe temperatury w Polsce występują w miesiącach między listopadem a marcem. W tym okresie samochód narażony jest na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych i warunków pogodowych. Do takich zjawisk należy między innymi występowanie dużo niższych temperatur czy wilgotność powietrza. Jako niekorzystne trzeba także wymienić oddziaływanie chemii i preparatów, które stosowane są na nawierzchniach – sól, piasek i inne chemikalia, które bardzo źle wpływają między innymi na opony, ale również całą karoserię.

Od czego zacząć?

Bardzo ważnym, jak nie najważniejszym krokiem podczas przygotowywania auta na zimę, jest wymiana opon. Wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Odrzućmy wybór opon całorocznych, nie są to produkty w stu procentach przeznaczone na okres zimowy. Kiedy zmienić opony na zimowe? Najlepiej zdecydować się na wizytę u wulkanizatora, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni.
Prawidłowo dobrana opona zimowa odpowiada przede wszystkim za przyczepność w złych warunkach pogodowych. Żeby mieć pewność, że zakładamy właśnie opony zimowe, trzeba zwrócić uwagę na obecność symbolu płatka śniegu. Ogumienie na zimę posiada dużo więcej rowków oraz przyczepnych lameli, co pozwala na stabilną jazdę na przykład podczas sporych opadów śniegu i deszczu. Dodatkowo mniejsza gęstość mieszanki przyczynia się do komfortowej jazdy.
Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zaopatrzenie się i uzupełnienie wszystkich płynów eksploatacyjnych. Jednym z nich jest płyn chłodniczy, który musi zostać wymieniony na odpowiedni do przetrwania trudnych warunków, takich jak ciężkie mrozy. Płyn ten znajduje się bardzo blisko silnika, jeśli by zamarzł, mogłoby skutkować to jego rozerwaniem.
Kolejnym jest płyn hamulcowy. Nie można pozwolić na ryzyko przepuszczenia do niego wody. Woda znacznie obniża temperaturę wrzenia płynu, co za tym idzie, zmniejsza skuteczność hamowania. Postanawiając wymienić olej silnikowy, trzeba zwrócić uwagę na oznaczenie oraz jak najniższy parametr, dzięki temu zapewnimy lepszy rozruch oraz łatwiejsze dotarcie do elementów silnika.
Oczywiście najczęstszym i najważniejszym elementem samochodu, z którym mamy problem zimą, jest akumulator. Słaby i stary sprzęt po nocnych mrozach nie pozwoli nam na jego poranny rozruch, w szczególności jeśli chodzi o silnik Diesla.

Przygotowanie samochodu na zimę

Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie podwozia. Najlepiej dokładnie sprawdzić przed nadejściem zimy jego kondycję. Jeśli znajdziemy ślady korozji, należy je jak najszybciej wyeliminować. Wiele osób zabezpiecza całe podwozie specjalną powłoką antykorozyjną.
Uszczelki – wydawałoby się, że jest to błahostka, okazuje się jednak, że nie. Bardzo często zapominamy o tym drobnym elemencie i zdajemy sobie sprawę z jego ważności, dopiero gdy nie możemy otworzyć zamarzniętych drzwi samochodu. Co zrobić, aby zabezpieczyć je przed zimą? Okazuje się, że wystarczy najzwyklejszy spray albo sztyft, który zabezpieczy uszczelki przy drzwiach i bagażniku.
Dobrym zabiegiem przed pojawieniem się pierwszych mrozów jest dokładne umycie samochodu (najlepiej zrobić to, udając się na myjnię ręczną). Umyte nadwozie należy bardzo dobrze wysuszyć i pokryć woskiem. Dzięki powłoce woskowej stworzymy świetną ochronę przed zanieczyszczeniami, chemikaliami i preparatami obecnymi na nawierzchni podczas sezonu zimowego.
Tym, co zapewnia nam bezpieczeństwo, są hamulce. Jak wiemy, opady śniegu, zamarznięty lód czy deszcz sprawiają, że droga hamowania jest znacznie dłuższa i utrudniona. Trzeba udać się do mechanika, który profesjonalnie sprawdzi klocki i tarcze hamulcowe. Nie zapominajmy o hamulcu ręcznym, jeśli jest stary, najlepiej wymienić linkę na nową, żeby nas nie zawiodła.
Elementem, który zapewnia bezpieczeństwo podczas nocnej jazdy, są światła. Zasypane krawężniki, hałdy śniegu, nierówności, oblodzenia – to niebezpieczeństwa, które przy złym oświetleniu mogą być dla nas niewidoczne i stwarzać spore zagrożenie. Najczęstszym powodem złej widoczności na jezdni jest zmatowienie lub zabrudzenie szkła. Dlatego też dobrze jest udać się na polerowanie lamp lub zrobić je samemu. Jeśli jednak będzie to bezskuteczne i wciąż nie poprawi to naszego pola widzenia, konieczna będzie całkowita wymiana lamp.

Przydatne akcesoria

Oprócz wyżej wymienionych podstawowych i najważniejszych elementów na rynku dostępne są różne gadżety i preparaty, które ułatwią nam poruszanie się autem w zimie. Jednym z nich jest wszystkim dobrze znana skrobaczka, która z łatwością usunie szron i śnieg z szyb. Świetnym rozwiązaniem jest odmrażacz do szyb i uszczelek, trzeba jednak pamiętać, żeby trzymać go poza samochodem, by w razie potrzeby go użyć. Awaryjnie warto trzymać w bagażniku kable rozruchowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!