Data publikacji:

Ranking żarówek H1. Jakie żarówki H1 są najlepsze?

Do obowiązku każdego właściciela samochodu należy staranne dbanie o stan jego świateł. Jego zaniedbanie grozi nie tylko mandatem, ale również narażeniem siebie, współpasażerów oraz innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo. Wymiana żarówki w pojeździe nie jest niestety tak łatwa, jak w domowej lampie, na rynku znajdziemy bowiem wiele produktów wykonanych w różnych standardach. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat żarówek typu H1, wraz z rankingiem najlepszych polecanych modeli dostępnych obecnie w sklepach.
ranking żarówek h1

Czym się charakteryzuje żarówka H1?

Żarówki samochodowe typu H1 są klasycznymi modelami o konstrukcji halogenowej. Halogeny do względnie niedawna montowano we wszystkich światłach pojazdów mechanicznych, obecnie zostają one powoli wypierane przez bardziej niezawodne modele wyposażone w diody LED. Samochodowe żarówki halogenowe zostały opracowane przez firmę Philips i zostały wprowadzone do sprzedaży w latach 60. ubiegłego wieku, z miejsca spotykając się z bardzo ciepłym przyjęciem kierowców, między innymi dzięki większej jasności i względnie niskiej cenie w porównaniu do wcześniej używanych świateł.
Halogen składa się trzonka oraz szklanej bańki, w której umieszczony jest żarnik wykonany z ultrawytrzymałego wolframu, który nagrzewa się dzięki przepływającemu przez niego prądowi, generując przy tym bardzo dużą ilość światła. Jest on zamknięty szczelnie w atmosferze stanowiącej mieszankę różnych gazów z grupy halogenów, takich jak fluor, brom lub jod.
Warto dodać, że nazwa H1 jest nieprzypadkowa, na rynku znajdziemy bowiem także żarówki o innej numeracji, takiej jak np. H4, H7 lub H11. Zaznaczmy jednak, że wyższe numery nie wskazują bezpośrednio na moc światła lub ilość zużywanej energii przez żarówkę, ale informują użytkownika o generacji halogenu. Im wyższa jest cyfra w nazwie, tym z nowszą konstrukcją mamy do czynienia (wymiary, kształt, sposób instalacji). Modele H1 posiadają więc najstarszą, a zatem oryginalną budowę, są przez to kompatybilne nawet z bardziej wiekowymi pojazdami. Są one również niezwykle uniwersalne i będą kompatybilne z większością marek i modeli aut, wykorzystujących halogeny. 
Żarówki H1 sprzedawane w sklepach odznaczają się zbliżonymi parametrami technicznymi, ponieważ muszą spełniać odpowiednie warunki gwarantujące producentowi otrzymania homologacji, pozwalającej na zamontowanie ich w samochodach poruszających się po europejskich drogach. Modele H1 Montuje się w światłach drogowych i mijania. Sprawdzają się one w różnych warunkach pogodowych, a także w gęstej mgle. 
Halogeny H1 mają moc 55 W, pracują przy napięciu 12 V i osiągają wydajność ok. 1550 lumenów. W sprzedaży znajdują się też modele o mocy 70 W i wydajności 1900 lumenów, przeznaczone wyłącznie do użytku w samochodach ciężarowych i autobusach. Przeciętna żywotność obu typów halogenów waha się w granicach od 350 godzin do ponad 500 godzin, wiele zależy tutaj od producenta, a także warunków ich pracy, na które wpływa między innymi temperatura otoczenia. Temperatura światła w żarówkach to ok. 4200 K. 

Żarówki H1 LED – czy można zamienić żarówki halogenowe na LED?

Wielu kierowców z zazdrością spogląda na właścicieli aut z oświetleniem LED, które jest wydajniejsze i znacznie bardziej niezawodne. W ich głowach pojawia się więc w naturalny sposób pytanie, czy halogeny można zamienić na nowszy typ żarówek. Niestety przepisy stanowczo zabraniają wykonywania tego typu operacji, ponieważ tego typu instalacja nie będzie miała odpowiedniej homologacji. Na rynku spotkamy się z zestawami produktów pozwalających dokonać konwersji, ale kierowcy dokonują tego, narażając się na mandaty i łamiąc prawo. 

Jakie żarówki H1 najlepiej wybrać?

Specjaliści zgodnie odradzają wybieranie halogenów mało znanych firm, stawiajmy więc na rozwiązania od znanych producentów, takich Osram lub Philips. Żarówki dopasowujemy też do stylu jazdy – jeżeli planujemy dużo jeździć po zmierzchu albo w niesprzyjających warunkach pogodowych, warto sięgnąć po modele o wzmocnionej wiązce światła, pozwalające szybciej wypatrzyć nierówności lub przeszkody na drodze. 

Ranking żarówek H1 – polecane modele

Osram H1 Night Breaker Laser + 150% DuoBox 

Zestaw dwóch żarówek H1 marki Osram o mocy 55 W przeznaczonych do samochodów osobowych. Model charakteryzuje się światłem jaśniejszym o 150 procent od wymogów homologacyjnych, jest idealny do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy. Halogeny wytwarzają też światło o 20 procent bielsze od standardowych produktów H1.

Philips H1 X-TREME VisionPro 150 + 150% 

Komplet dwóch żarówek marki Philips przeznaczonych do samochodów. Temperatura barwowa modelu to 3450 K, a spodziewana przeciętna żywotność to 350 godzin. Producent gwarantuje, że halogeny będą jaśniejsze o 150 procent od minimum homologacyjnego, co powala w nocy na drodze poprawić widoczność nawet do 70 metrów. 

Philips H1 VisionPlus + 60% 

Tanie i solidne żarówki H1. W zestawie znajdziemy dwa halogeny przeznaczone do samochodów osobowych, które wykonane zostały z wysokiej jakości szkła kwarcowego odpornego na wysoką temperaturę i drgania. Model emituje o 60 procent więcej światła niż wskazuje na to minimum homologacyjne, co przekłada się na widoczność poprawioną o ok. 25 metrów. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski