Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy ubywa płynu chłodniczego?

Płyn chłodniczy jest kluczowym elementem całego układu chłodniczego. Odpowiada za obniżanie temperatury pracującego silnika, aby nie doszło do jego przegrzania i związanej z tym poważnej awarii. Jeżeli poziom płynu znajduje się poniżej oznaczenia „minimum” i odpowiadająca mu kontrolka zaczyna świecić, należy jak najszybciej się zatrzymać i uzupełnić zbiornik. Ale co zrobić, jeżeli zbyt szybko lub zbyt często ubywa płynu chłodniczego? Podpowiadamy!
Ubywa płynu chłodniczego.

Dlaczego płyn chłodniczy jest tak ważny?

Płyn chłodniczy, zgodnie ze swoją nazwą, odpowiada za chłodzenie silnika. Dzięki temu serce pojazdu może pracować w optymalnej temperaturze, zachowując swoje właściwości i pożądaną żywotność. Jeżeli płynu jest za mało, może dość do poważnych uszkodzeń, które będą wiązały się z wysokimi kosztami naprawy.
Najmniej kosztowną awarią jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jej wymiana. Cena za taką usługę może być różna w zależności od marki i modelu pojazdu, jednak zazwyczaj mieści się w przedziale od trzystu do trzech tysięcy złotych. Uszkodzeniu może ulec także sama głowica. W przypadku jej pęknięcia koszty naprawy również wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Najpoważniejszą awarią, jaka może wystąpić, jest pęknięcie bloku silnika. Jeżeli do tego dojdzie, konieczny jest generalny remont lub wymiana części. Naprawa może kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy, a nawet przewyższyć wartość pojazdu.

Ile płynu chłodniczego może ubywać?

Na każdym zbiorniku na płyn chłodniczy są umieszczone oznaczenia maksymalnego i minimalnego poziomu cieczy. Żadnej z tych linii nie należy przekraczać. Zbyt duża ilość płynu sprawi, że zostanie wyrzucony poza układ chłodzenia, z kolei zbyt mała nie wystarczy do schłodzenia silnika.
Dopuszczalny ubytek płynu chłodniczego w sprawnym pojeździe jest dość niewielki. Jeżeli cieczy ubywa mniej niż pół litra na rok, nie trzeba się martwić. Taka ilość może odparowywać lub uchodzić przez specjalną rurkę, zwłaszcza w starszych instalacjach.
Sprawdź rówież czym jest quick detailer!

Dlaczego ubywa płynu chłodniczego?

Przyczyn zmniejszającej się ilości płynu może być wiele i mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ubywa płynu chłodniczego, jest uszkodzenie uszczelki, przewodów lub korka chłodnicy. Sama chłodnica także może się rozszczelnić. Ubytek płynu może być spowodowany także usterką pompy wody lub nieszczelnością nagrzewnicy wewnątrz pojazdu.
Jedną z najczęstszych przyczyn awarii układu chłodniczego jest nieprawidłowa eksploatacja pojazdu i zbyt rzadka wymiana płynu. Uszczelki i przewody mogą osłabnąć wraz z upływem czasu, a także zostać zniszczone przez gryzonie.

Co zrobić, gdy ubywa płynu chłodniczego?

Powodów malejącej ilości płynu może być wiele i nierzadko trudno je zlokalizować. Po zauważeniu ubytku warto przyjrzeć się zbiornikowi, przewodom i samej chłodnicy. Może się zdarzyć, że przyczyną odparowywania płynu jest po prostu złe ułożenie korka i wystarczy go dokręcić. W innym przypadku samodzielne działanie nie jest wskazane. Znalezienie słabego punktu może pomóc oszacować spodziewane koszty naprawy, a także przyspieszyć procedurę diagnostyczną.
Niezależnie od tego, czy ubywa płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym, w głównym zbiorniku czy innej części instalacji, konieczna jest wizyta w warsztacie. Jeżeli wydaje się, że nie ma miejsce ubytek płynu chłodniczego, a klimatyzacja nie działa tak, jak powinna, również wskazane jest odwiedzenie mechanika. Choć są to osobne układy, wzajemnie na siebie oddziałują.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!