Data modyfikacji:

Uniroyal AllSeasonExpert 2

Autor: Łukasz Wulkanista

Firma Uniroyal od lat kojarzy się z doskonałymi oponami na mokrą nawierzchnię, które oznaczone są symbolem parasolki. Do tego grona należy też całoroczny model AllSeasonExpert 2. Cenowo i jakościowo plasuje się on w klasie średniej, co oznacza, że idealnie łączy osiągi na dobrym poziomie ze stosunkowo niskim kosztem zakupu. To dobra inwestycja dla kierowców, którzy oczekują od opon wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale nie chcą lub nie mogą jednocześnie przeznaczyć na zakup ogumienia większej kwoty pieniędzy. Opony klasy średniej świetnie sprawdzają się w samochodach o mniejszej lub średniej mocy, a w mocniejszych przy zachowaniu umiarkowanego stylu jazdy. Uniroyal AllSeasonExpert 2 został zaprojektowany z przeznaczeniem do samochodów klasy miejskiej, kompaktowej, średniej i wyższej średniej - dostępny jest w rozmiarach od 13 do 18 cali. Warto także wspomnieć, że jest to rynkowy następca udanego modelu AllSeasonExpert. Jakie rozwiązania technologiczne zostały zastosowane w tym produkcie?

Opona wielosezonowa AllSeasonExpert 2 firmy Uniroyal

Spis treści:

 1. Technologia
 2. Oferta (Lista produktów)
 3. Model AllSeasonContact 2
 4. Etykieta
 5. Gwarancja
 6. Ocena parametrów
 7. Podsumowanie
 8. Dane techniczne

Rozwiązania technologiczne

Inżynierowie odpowiedzialni za rozwój marki Uniroyal co roku wprowadzają nowe rozwiązania technologiczne, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w najtrudniejszych warunkach drogowych (w szczególności na mokrej nawierzchni). Innowacyjność jest jednym z motorów napędowych marki od samego początku jej istnienia, czyli od 1868 roku. Jednym z najbardziej nowatorskich rozwiązań jest wspomniana wyżej technologia Skóry Rekina. Modele opon Uniroyal są projektowane w słynnym centrum badawczo-rozwojowym koncernu Continental i testowane na torze Contidrom zlokalizowanym na przedmieściach Hanoweru. Innowacyjność czy optymalnie osiągi to jednak nie jedyne argumenty przemawiające za zakupem opon Uniroyal. Każdy rowek czy inny element bieżnika jest dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Zwróciło to uwagę ekspertów z branży designu i zaowocowało przyznaniem nagród Red DotAward i Product Design czy iF Design Award 2014.

Model AllSeasonExpert 2 - technologia skóry rekina oraz kierunkowa rzeźba bieżnika.

Podobnie jak większość opon całorocznych (i zimowych) został on wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni, śniegu i błocie pośniegowym. Zoptymalizowany kształt rowków i technologia Skóry Rekina (zainspirowane profesjonalnymi strojami pływackimi rozwiązanie sprawiające, że woda lepiej opływa powierzchnię opony) chronią przed zjawiskiem aquaplaningu i zapewniają bardziej stabilną i komfortową jazdę.
Porównanie wzoru bieżnika do poprzedniej generacji opony W oponie UniroyalAllSeasonExpert 2 został zastosowany specjalny układ bloków bieżnika i wielofunkcyjna konstrukcja lameli, co skraca drogę hamowania na suchej nawierzchni i śniegu. Za doskonałe panowanie nad samochodem podczas pokonywania odpowiadają z kolei masywne centralne żebro i szerokie bloki barkowe opony. Dopełnieniem całości jest nowoczesna mieszanka gumowa, która zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur i jest odporna na przyspieszone zużycie.

Etykieta unijna. Gwarancja i niezawodność przez cały rok. Krótka droga hamowania.

Etykieta modelu UniroyalAllSeasonExpert 2 potwierdza osiągi deklarowane przez producenta w opisie technologii. W kategorii oporów toczenia model otrzymał klasy od C do F w zależności od ocenianego rozmiaru. Jest to przeciętny wynik, ale warto wspomnieć, że mieści się w średniej dla opon całorocznych. Jeśli chodzi o hamowanie na mokrej nawierzchni, to w tym zakresie jest znacznie lepiej – w zależności od rozmiaru jest to klasa B lub C. Pomiary hałasu zewnętrznego wykazały z kolei poziom 71-72 dB, co na etykiecie jest przedstawione w postaci dwóch fal – jest to całkiem zadowalający poziom.

Gwarancja na opony całoroczne Uniroyal

Warunki gwarancji udzielanej na opony Uniroyal są takie same, jak w przypadku modeli Continental. Obejmuje ona wszelkie wady związane z konstrukcją, materiałem lub wykonaniem zakupionego produktu. Okres gwarancyjny obowiązuje przez 5 lat od daty produkcji opony lub do momentu granicznego zużycia bieżnika (w zależności od tego, co nastąpi szybciej). Reklamację dla opon z oryginalnego wyposażenia pojazdu należy zgłosić w ASO. Dla pozostałych można to zrobić w upoważnionych punktach obsługi gwarancyjnej i punktach zakupu opon. Warto wiedzieć, że jeśli wada ujawni się w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży, to wadliwe opony zostaną wymienione na nowe lub zostaną zwrócone środki przeznaczone na ich zakup. Dla defektów wykrytych w późniejszym czasie przysługuje zwrot części kosztów zakup lub dofinansowanie na zakup nowego modelu (wysokość rekompensaty zależy od stopnia zużycia reklamowanych opon).

Ocena parametrów

Poniżej subiektywna punktacja najważniejszych parametrów opony wielosezonowej Uniroyal AllSeasonExpert 2. Wszystkie cechy oceniane były w skali od 0 (najniższa) do 10 (najlepsza). Wśród kryteriów znalazły się m.in. przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni oraz oszczędność paliwa.

Podsumowanie czyli dlaczego warto kupić AllSeasonExpert 2 firmy Uniroyal?

Dlaczego warto zaufać oponom Uniroyal? Marka pochodzi z Niemiec i należy do koncernu Continental. Połączenie doświadczeń dwóch producentów z tego samego kraju umożliwiło stworzenie produktów, które są polecane przez kierowców i organizacje motoryzacyjne z całego świata. W ofercie Uniroyala każdy kierowca znajdzie odpowiedni produkt dla siebie – znajdują się w niej modele sportowe, dostawcze, przystosowane do jazdy w lżejszym terenie, a także omawiany AllSeasonExpert 2, który umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę przez cały rok. Z pewnością warto zwrócić na niego uwagę. To dopracowany produkt, który spełni oczekiwania kierowców ceniących sobie bezpieczeństwo i ekonomię.
Nazwa modelu AllSeasonExpert 2 na boku opony

Dane techniczne

 • Klasa – średnia
 • Producent – Uniroyal
 • Koncern – Continental
 • Kraj produkcji – UE, Niemcy
 • Kraj pochodzenia – Niemcy
 • Bieżnik – AllSeasonExpert 2
 • Poprzednia wersja – AllSeasonExpert
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Szerokość opony – od 155 do 235 mm
 • Profil opony – od 40 do 80 %
 • Średnica felgi – od 13 do 18 cali
 • Indeks prędkości – T, H oraz V
 • Indeks nośności – od 75 do 108
 • Oszczędność paliwa – F, E lub C
 • Przyczepność na mokrym – B lub C (większość)
 • Hałas zewnętrzny – od 71 do 72 dB
 • Ilość wariantów – 50
 • Sezon – opony wielosezonowe
 • Produkcja od 2018 roku
 • Cena – od 142 zł za sztukę (rozmiar 155/80 R13)
 • Pełna nazwa – Uniroyal AllSeasonExpert 2
 • Run Flat – nie występuje
 • Wzmocnienie – XL (dla wielu rozmiarów)
 • Rant ochronny – FR (występuje)
 • Homologacja – nie występuje
 • Inne - M+S, 3PMSF

Inne nazwy

W przypadku prezentowanego modelu opon całorocznych ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika jest spora. Wszystkie dotyczą łącznej lub rozdzielnej formy zapisu poszczególnych członów („All”, „Season”, „Expert”, „2”) oraz ich kolejność. W efekcie otrzymujemy następujące warianty:
 • Uniroyal All Season Expert 2
 • Uniroyal AllSeason Expert 2
 • Uniroyal 4Season Expert 2
 • Uniroyal AllSeasonExpert II

Zobacz również

1 komentarz
 1. Piotr | 04.01.2019 16:44
  Uniroyal pochodzi z Belgii, nie z Niemiec :)
Vredestein Quatrac 5

Vredestein Quatrac 5. Charakterystyka i wyniki testów popularnej opony całorocznej

2022-09-23
Opony Vredestein Quatrac 5 to sztandarowy model holenderskiego producenta opon. Opisywany model godnie reprezentuje całoroczne opony. Jest to bardzo dobra pozycja dla kierowców, którzy cenią sobie przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych. Już od pierwszej generacji tej opony w 2015 roku stała się ona jednym z liderów całorocznych egzemplarzy.
Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2. Charakterystyka opony, testy i opinie

2022-09-15
Michelin CrossClimate 2 swój sukces zawdzięcza przede wszystkim dzięki bardzo wysokim osiągom hamowania i przyczepności na mokrej i zaśnieżonej drodze gwarantując tym samym optymalne zużywanie się bieżnika. Wpływa to na większe bezpieczeństwo, ale też oszczędność spalania paliwa, ale też samych opon. Inwestując w model Michelin CrossClimate 2 można śmiało zapomnieć o cosezonowej zmianie ogumienia, ponieważ model ten świetnie radzi sobie w każdych warunkach.
opony letnie z homologacją zimową

Czy opona letnia z homologacją zimową to dobry wybór?

2022-09-03
Tak zwanymi oponami całorocznymi interesuje się sporo kierowców. Pozwalają one zaoszczędzić na kupnie drugiego zestawu na zimowe miesiące, a także cieszyć się bezpieczną i stabilną jazdą nawet po oblodzonych drogach. Co ciekawe, europejscy prawodawcy nie wymieniają jednak nigdzie w obowiązujących regulacjach kategorii „opon całorocznych”. Formalnie modele tego typu to opony letnie z homologacją zimową. Radzimy więc, czy ich wybór jest dobrą inwestycją i czy nie lepiej postawić na standardowe rozwiązanie i wybór zestawu zimowego i letniego.
discoverer at3 sport2

Cooper Discoverer At3 Sport 2. Testy i opinie o oponie całorocznej

2022-09-02
Opony Cooper Discoverer At3 Sport 2 to propozycja opon od znanego i polecanego producenta opon, który wprowadza na rynek atrakcyjne produkty wysokiej jakości. Ten model opon stworzony został z myślą o samochodach z napędem 4x4, dlatego właściciele takich aut powinni zapoznać się z poniższym artykułem, który przybliży model opon Cooper Discoverer At3 Sport 2.
opona

Opony całoroczne 205/55 R15

2022-07-08
Opony wielosezonowe, inaczej nazywane całorocznymi, łączą w sobie cechy modeli letnich i zimowych. Ich zaletą jest brak konieczności zmiany wraz z porami roku, przez co są wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić na regularnych wymianach. Opony całoroczne są najlepiej radzą sobie w trakcie umiarkowanych temperatur. Sprawdzą się znakomicie na miejskich drogach oraz przy krótszych podróżach. W dzisiejszym wpisie przygotowałem dla was przegląd modeli opon całorocznych 205/55 R15.
opona

Opony całoroczne 255/35 R20

2022-07-07
Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularnym rodzajem ogumienia. Łączą w sobie najlepsze cechy modeli letnich i zimowych. Stosowanie opon wielosezonowych to nie tylko połączenie dwóch rodzajów w jeden, ale również oszczędność pieniędzy i czasu. Dziś przedstawimy popularne modele w rozmiarze 255/35 R20, które świetnie sprawdzają się w letnich, jak i zimowych warunkach, a do cieszą się dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi opiniami użytkowników i testerów.