Data publikacji:

Co daje wymiana wentyla na feldze?

Wentyl samochodowy jest małym elementem znajdującym się w kole naszego pojazdu. Jest on bardzo często pomijany, przez co nie poświęcamy mu odpowiednio dużo uwagi. Tak mały element pełni w naszym samochodzie bardzo ważną rolę. To dzięki niemu w oponie utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie, które ma wpływ na szereg innych parametrów jazdy. Zawór, który ulegnie uszkodzeniu, powoduje najczęściej ulatnianie się powietrza czy innego stosowanego środka do wypełnienia ogumienia, tym samym powodując spadek ciśnienia. Sytuacja taka jest niezwykle niepożądana i doprowadzić może do bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Co zatem daje wymiana wentyla w feldze?
wymiana wentyla w feldze

Wentyl w feldze

Dobór felgi do opony jest niezwykle istotny. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora felg. Na samym początku zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest wentyl samochodowy i za co odpowiada. Jest to nic innego jak zawór, który umożliwia regulację ciśnienia w oponach. Pozwala na łatwe dopompowanie powietrza, ale też jego spuszczenie. Dzięki niemu łatwo można kontrolować poziom ciśnienia w oponach, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort podróżowania.
Jego budowa jest dość prosta jak na tak ważne zadanie, które pełni. Zawór taki składa się z obudowy zewnętrznej i wewnętrznej. Ta druga jest z reguły metalowa i to właśnie w nią wkręcona jest wkładka zaworowa. Jego wystająca końcówka zabezpieczona jest nakrętką, tak zwanym kapturkiem, który ma za zadanie zabezpieczyć wentyl przed wszelkimi zabrudzeniami i dodatkowo uszczelnić wylot.
Rodzajów zaworów jest kilka, jednak najczęściej spotykanym, zarówno w oponach samochodowych, jak i rowerowych dętkach, jest zawór Schradera, popularnie zwany też zaworem amerykańskim. Jego zewnętrzna obudowa najczęściej zbudowana jest z gumy, przez co wentyl szybko ulega zużyciu i jest podatny na uszkodzenia.
Podczas pracy opony zawór podlega bardzo dużym obciążeniom. Z jednej strony działa na niego ciśnienie, które zawiera się w oponie, z drugiej – siła odśrodkowa spowodowana obrotem koła. Podczas bardzo szybkiej jazdy dochodzi do bardzo dużych naprężeń u jego podstawy, co po pewnym czasie powoduje pęknięcie w tym właśnie miejscu i uciekanie powietrza z opony.
Zawór ulega również uszkodzeniu podczas wymiany ogumienia. Z tego powodu powinien być każdorazowo wymieniany podczas co sezonowej wymiany opon. Serwisy wulkanizacyjne z reguły wymieniają wentyle wraz z oponami, jednak zdarzają się sytuacje, że w feldze zostaje stary, dlatego ważne jest dopilnowanie, aby serwisanci dokonali takiej wymiany. Pozostawienie starego zaworu przy wymianie opon uznać można za bardzo duże zaniedbanie, dlatego trzeba się go wystrzegać. Tym bardziej że sam wentyl oraz jego wymiana są tanie i bardzo łatwe.

Jak wymienić wentyl w feldze?

Jak wspomnieliśmy, najlepszym momentem na wymianę wentyla jest serwis ogumienia. Jest to zabieg łatwy i niedrogi, w dodatku wykonywany przez fachowców. Co w sytuacji, jeżeli zawór ulegnie uszkodzeniu w trakcie użytkowania i wymiany musimy dokonać samodzielnie? Wentyl należy umieszczać od dołu obręczy w dedykowanym do tego otworze. Wcześniej warto posmarować go pastą montażową, co nie tylko ułatwi jego aplikację, ale też uszczelni miejsca łączeniowe. Ważne jest, aby usunąć wszelkie opakowania i zabrudzenia z powierzchni zaworu.
Przed montażem warto też rozkręcić go, co znacznie ułatwi jego aplikację. Do sprawnego przeciśnięcia przez felgę przydatny okazuje się specjalistyczny klucz, który pasuje do końcówki wentyla i ułatwia jego przełożenie. Do jego dokręcenia również przyda się wymieniony klucz. Po prawidłowym przełożeniu przez felgę i sprawdzeniu poprawności osadzenia, pamiętać należy o uzupełnieniu zaworu we wszystkie elementy, które wcześniej zostały usunięte. Po całym zabiegu należy dopompować oponę, zakręcić „kapturek” i sprawdzić, czy nie występują spadki ciśnienia.
Jak widać, zawór, choć niewielki, pełni bardzo ważną rolę. Regularne kontrolowanie jego stanu i wymiana pozwalają zabezpieczyć nas przed nagłą awarią, która poskutkować może bardzo groźnymi konsekwencjami. Wentyle samochodowe nabyć można za około 10 zł za sztukę, więc nie jest to inwestycja, która znacznie obciąży nasz budżet, a na pewno pozwoli na bezpieczne i komfortowe podróżowanie.
Zdjęcie: Envato elements