Data modyfikacji:

Yokohama BluEarth-4S AW21

Autor: Łukasz Wulkanista
Opona całoroczna Yokohama AW21 na tle 4 pór roku

Yokohama to firma, która od lat buduje swoją renomę dostarczający wysokiej jakości ogumienie wyścigowe dla motorsportu. Nie oznacza to jednak, że kierowcy samochodów osobowych nie mogą korzystać z najważniejszych osiągnięć na co dzień. Model BluEarth-4S AW21 to zaawansowana technologicznie opona przeznaczona do jazdy całorocznej.

Yokohama jest globalnie rozpoznawalną marką, z historią sięgająca 1917 roku. Wtedy to dyrektor Yokohama Electric Cable Manufacturing Company, Suekichi Nakagawa stworzył spółkę joint venture o nazwie Yokohama Rubber Co. Ltd. Po upływie ponad stu lat japońska firma jest siódmym co do wielkości producentem opon na świecie, a jej asortyment tworzą modele do samochodów osobowych, ciężarowych, sportowych, terenowych dostawczych, a także autobusów, maszyn roboczych oraz samolotów.

Yokohama może poszczycić się imponującym zapleczem technologiczno-produkcyjnym - opony powstają w 13 fabrykach na trzech kontynentach. W swoich Centrach Rozwojowo-badawczych zatrudnia tysiąc osób, a na badania przeznacza rocznie około 100 mln dolarów. Wszystkie produkty poddawane są wymagającym testom, w zależności od przeznaczenia, zarówno w Japonii (warunki suche, mokre oraz zimowe), jak i na europejskim torze Nurburgring (Niemcy).

Zdjęcie poglądowe opony całorocznej BluEarth-4S AW21 firmy Yokohama

Spis treści

  1. Technologia
  2. Oferta
  3. Wyniki w testach opon
  4. Opis modelu
  5. Bieżnik
  6. Etykieta
  7. Gwarancja
  8. Opinie kierowców
  9. Podsumowanie

Technologia oraz zastosowane rozwiązania

Człon BluEarth w nazwie opisywanego modelu wskazuje na nowoczesną technologię, na której bazuje opona. Znajdziemy tu unikatowe połączenie mieszanki polimerów, olejku pomarańczowego oraz mikrokrzemionki. Polimery odznaczają się bardzo niskimi oporami toczenia, a mikrokrzemionka odpowiada za kontrolę nadmiernego ciepła. Przekłada się na przyczepność na mokrej nawierzchni i gwarantuje długi przebieg.

Rozwiązania odpowiedzialne za bezpieczną jazdę w warunkach zimowych

Olejek pomarańczowy z kolei sprawia, że opona jest miększa, zapewniając niezawodną sterowność w każdych warunkach. Technologia BluEarth w opiniach specjalistów jest przełomowa dla całej branży oponiarskiej, a opony sygnowane tą nazwą są energooszczędne, bezpieczne oraz zapewniają znakomite osiągi.

Rozwiązania odpowiedzialne za bezpieczną jazdę w warunkach letnich

Test opon Yokohama BluEarth-4S (AW21)

wyniki-testu-opon

Nowość od Yokohamy może pochwalić się certyfikatem TUV SUD. Ceniony, niezależny instytut przeprowadza szereg testów i audytów oceniających jakość oraz bezpieczeństwo sprawdzanych opon. Testowane są najważniejsze parametry - hamowanie, zachowanie na różnych typach nawierzchni oraz przyspieszenie. We wszystkich testach model od japońskiego producenta wypadł wzorowo, uzyskując certyfikację w każdej kategorii.

Model BluEarth-4S, kod AW21 od Yokohamy z kierunkowym bieżnikiem na felgi 14-19

Yokohama Bluearth-4S AW21 jest oponą z segmentu premium, przeznaczoną zarówno do małych i kompaktowych samochodów, średniej wielkości sedanów oraz SUV-ów i CUV-ów. Dzięki unikalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, sprawdza się znakomicie we wszystkich warunkach. To atrakcyjna alternatywa dla kierowców poszukujących wysokiej jakości opon całorocznych. Umożliwia jazdę z maksymalną prędkością na poziomie do 300 km/h przy indeksie nośności do 1030 kg (podane wartości ulegają zmianie w zależności od modelu i typu samochodu). Ogumienie jest przystosowane do jazdy zimą, w błocie i śniegu.

Bieżnik modelu BluEarth-4S AW21

Opona została wyposażona w płaski, szeroki bieżnik kierunkowy. Układ rowków w kształcie litery V spisuje się idealnie przy odprowadzaniu śniegu i wody. Z kolei dzięki masywnym klockom w strefie barkowej producentowi udało się znacząco poszerzyć strefę kontaktu opon z nawierzchnią. W ten sposób kierowca może liczyć na więcej niż zadowalającą przyczepność i stabilność. Właściwość ta w znacznym stopniu pozwala także zredukować ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

Etykieta unijna. Przyzwoity hałas, oszczędność oraz krótka droga hamowania na mokrym.

Ze względu na szeroką gamę modelową tej linii produktowej Yokohama, mamy do czynienia ze zróżnicowanymi etykietami unijnymi Jednak niezależnie od konkretnej opony, zawsze poruszamy się w zakresie od klasy C do E, jeżeli mowa o oporach toczenia, przekładających się na spalanie paliwa.

W kwestii bezpieczeństwa, czyli zachowania kontroli na mokrej nawierzchni, BluEarth-4S AW21 charakteryzuje się niezawodnością, którą odzwierciedla przyznanie kategorii z przedziału B-C. Przy tym sama podróż jest cicha i komfortowa, przy poziomie emisji hałasu rzędu 70-72 dB.

Gwarancja na opony całoroczne Yokohama

Wszyscy użytkownicy ogumienia Yokohama mogą liczyć na 5 lat gwarancji od momentu produkcji (gwarancja nie obejmuje opon dedykowanych dla motorosportu). Przy tym marka szczyci się bardzo niskim odsetkiem reklamacji (jeden z najniższych na rynku!), kształtującym się na poziomie 0,1% w stosunku do ilości sprzedanych opon. Gwarancja obejmuje wady produkcyjne.

Opinie o oponach Yokohama AW21 (BluEarth-4S)

Kierowcy są przede wszystkim pod bardzo dużym wrażeniem stosunku ceny do jakości opisywanego ogumienia. Na forach można się spotkać z opiniami, że Yokohama Bluearth-4S AW21 niczym nie odbiega od opon sezonowych. Doceniają także komfort użytkowania i dobre zachowanie na mokrej nawierzchni, również zimą.

Podsumowanie czyli dlaczego warto kupić Yokohamę BluEarth-4S AW21 jako opony uniwersalne?

Yokohama Bluearth-4S AW21 to doskonały wybór dla wszystkich kierowców, którzy niechętnie podchodzą do obowiązku wymiany i składowania opon sezonowych. Znakomite parametry, niezawodności podczas ekstremalnych zimowych warunków atmosferycznych i najnowocześniejsze technologie zdecydowanie przemawiają za zakupem. Zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę jakość oraz odsetek reklamacji.

Nazwa modelu BluEarth-4S na boku opony całorocznej Yokohama

Inne nazwy:

W przypadku prezentowanego modelu opony wielosezonowej, ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika jest szczególnie duża. Jako ciekawostkę dodam iż oznaczenie "AW" to akronim od słów "All Weather" czyli opony całoroczne. Poniższe przykłady dotyczą formy zapisu członów („Blu”, "Earth", "4S" oraz „AW21”) łącznie, rozdzielnie oraz w różnej kolejności. W efekcie otrzymujemy następujące warianty:

  • Yokohama Blu Earth-4S AW21 (rozłączna pisownia "Blu" oraz "Earth")
  • Yokohama BlueEarth-4S AW21 (niebieska ziemia czyli "Blue")
  • Yokohama BlueEarth-4S WA21 (literówka w zapisie "WA21")
  • Yokohama BluEarth 4S (pominięcie kodu modelu "AW21")
  • Yokohama AW21 BluEarth-4S (odwrotna kolejność członów)
  • Yokohama BluEarth 4 Seasons (rozwinięcie akronimu "4S")
  • Yokohama BluEarth 4Season (jak wyżej)
  • Yokohama BluEarth AW21 (usunięcie "4S")
  • Yokohama AW21 (producent + kod modelu)
  • Yokohama 4S (najkrótsza forma zapisu)

Zobacz również:

Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2. Charakterystyka opony, testy i opinie

2023-01-25
Michelin CrossClimate 2 swój sukces zawdzięcza przede wszystkim dzięki bardzo wysokim osiągom hamowania i przyczepności na mokrej i zaśnieżonej drodze gwarantując tym samym optymalne zużywanie się bieżnika. Wpływa to na większe bezpieczeństwo, ale też oszczędność spalania paliwa, ale też samych opon. Inwestując w model Michelin CrossClimate 2 można śmiało zapomnieć o cosezonowej zmianie ogumienia, ponieważ model ten świetnie radzi sobie w każdych warunkach.
roadstone n priz 4s

Roadstone N Priz 4S

2023-01-09
Aby znaleźć opony, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa i komfortu, należy określić własny styl jazdy, częstotliwość korzystania z auta oraz uwzględnić najczęściej uczęszczane drogi i warunki na nich panujące. Absolutnie wystarczającym ogumieniem dla osób jeżdżących w sposób umiarkowany i nieszczególnie często będą dobre opony klasy budżetowej, takiej jak Roadstone N Priz 4S. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru ogumienia i czym charakteryzuje się wspomniany model koreańskiego producenta? Sprawdź i podejmij dobrą decyzję.
premiorri vimero as

Premiorri Vimero As. Prezentacja modelu

2023-01-07
Za jedną oponę klasy premium można niekiedy kupić cały komplet ogumienia w klasie budżetowej, które również doskonale sprawdzi się w przypadku umiarkowanej jazdy i poruszaniu głównie po mieście. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też ogumienie wielosezonowe zamiast tradycyjnych opon sezonowych. Jednym z takich produktów jest model Premiorri Vimero As. Sprawdź, co wyróżnia te opony i dlaczego warto wyposażyć w nie swoje auto.
falken euroall season as210

Opony klasy średniej Falken EuroAll Season AS210

2023-01-06
W przypadku gdy auto używane jest w sposób umiarkowany i taki też jest styl jazdy kierowcy, wcale nie trzeba kupować najdroższych opon, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Z powodzeniem sprawdzą się tu opony klasy średniej, które wyróżnia doskonały stosunek jakości do ceny. To często produkty, które na podstawie osiągów śmiało konkurować mogą z oponami klasy premium. Świetnym przykładem jest tu ogumienie wielosezonowe Falken EuroAll Season AS210. Sprawdź, co wyróżnia ten model opon i dlaczego warto je kupić.
austone sp-401

Austone SP401. Czym się wyróżnia opona całoroczna?

2023-01-05
Opony różnią się ceną i klasą, do której można je zaliczyć. Niekiedy w kwocie, jaką trzeba przeznaczyć na zakup jednej sztuki ogumienia premium, kupić można cały komplet opon w klasie budżetowej. Często takie opony, podobnie jak droższe produkty, również charakteryzują się świetnymi osiągami i dla dużej grupy kierowców będą to parametry w zupełności wystarczające. Jednym z takich modeli są opony całoroczne Austone SP401. Sprawdź, dlaczego jest to model warty wyboru.
goodyear vector 4seasons gen-3

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 vs Gen-2

2023-01-04
Goodyear to amerykański gigant, który na rynku oponiarskim od wielu lat znajduje się w czołówce. Specjalizuje się głównie w oponach całorocznych, co widać po wysokich notach ich produktów w tej właśnie dziedzinie. Serca kierowców bez wątpienia skradł model Goodyear Vector 4Season Gen-2, który jak się okazało, wyznaczył nowe trendy wśród opon całosezonowych. Przez wiele lat model ten zajmował podium w rankingach największych serwisów oponiarskich na całym świecie. Goodyear jednak nie spoczął na laurach i jeszcze bardzie udoskonalił ten prawie doskonały model. W efekcie wielu przeprowadzonych badań, doświadczeń i testów do sprzedaży trafił model Goodyear Vector 4Season Gen-3, który jest następcą topowego modelu opon wielosezonowych tej marki. Czym się różnią i który z nich jest lepszy?