Data publikacji:

Czym umyć szyby w samochodzie?

Odpowiednia widoczność to podstawa bezpiecznego podróżowania. Utrudniać ją mogą ulewne deszcze, opady gradu i śniegu, gęsta mgła czy jazda po zmroku. Ale czy tylko? Powodem ograniczenia widoczności bardzo często jest sam kierowca lub pasażerowie. Brudne szyby, powstałe smugi czy tłusty osad potrafi utrudnić widoczność nawet przy dobrych warunkach otoczenia. Jak sobie z tym radzić i czym umyć szyby w samochodzie?
czym umyć szyby w samochodzie

Mycie szyb w samochodzie. Jak często?

Na szybach przez cały czas użytkowania samochodu gromadzi się sporo zanieczyszczeń, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo nieprawidłowe dbanie o odpowiednią czystość i kondycję powoduje pojawianie się smug i osadów. Czysta szyba to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu i bezpieczeństwa jazdy.
Jak często myć szyby w samochodzie? Odpowiedź jest banalnie prosta – tak często, jak to konieczne. Wiele zależy od sposobu i częstotliwości użytkowania pojazdu, ale też od miejsca jego postoju czy sposobu garażowania. Samochody, które nie stacjonują pod wiatami i w garażach, na pewno dużo częściej kwalifikują się do czyszczenia szyby. Czym myć zabrudzone szyby?

Czym myć szyby w samochodzie wewnątrz i na zewnątrz?

Dostępnych jest wiele środków do czyszczenia szyb o mniej lub bardziej złożonym składzie i działaniu. Są to różnego rodzaju żele, pianki, koncentraty i płyny. Najłatwiej podzielić je na kilka grup:
  • środki myjące – są to podstawowe środki czyszczące, które skutecznie usuwają powstałe zabrudzenia, ślady po owadach i nagromadzający się kurz. Dobrze radzą sobie również z tłustymi plamami;
  • środki wzbogacone – są to preparaty specjalistyczne, które poza funkcją mycia posiadają dodatkowe właściwości, takie jak antypara, substancje ochronne i konserwujące, ułatwiające utrzymywanie w czystości, czy środki samoczyszczące, tzw. „niewidzialne wycieraczki”
  • środki polerujące – są to specjalistyczne środki czyszczące, które stosuje się do usunięcia trudnych zabrudzeń, pozbycia się pozostałych na szybie substancji chemicznych lub po prostu do polerowania szyb i walki z ich matowieniem.
  • Dobrej jakości preparat czyszczący powinien nie tylko w szybki i prosty sposób usunąć powstałe zabrudzenie, ale też zapobiegać powstawaniu smug. Do mycia szyb przydatne będą również takie akcesoria jak:
  • ścierki o dużej chłonności,
  • ściągaczki lub myjki do szyb,
  • syntetyczne gąbki irchowe,
  • ściereczki z mikrofibry,
  • glinki polerskie do szyb.
  • O ile mycie szyby z zewnątrz jest proste, szybkie i wygodne oraz umożliwia zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, większym problemem jest mycie szyb wewnątrz pojazdu, zwłaszcza gdy mają tłuste plamy. Do takich zabrudzeń najlepiej podejść z miękką, chłonną szmatką oraz zastosować takie środki jak:
  • ciepła woda z mydłem lub płynem do naczyń (należy uważać na smugi, które mogą pozostać przy niedokładnym wycieraniu powierzchni),
  • środki odtłuszczające,
  • środki na bazie benzyny lub denaturatu.
  • Stosując środki czyszczące, warto zapoznać się z zasadami ich użycia oraz składem chemicznym. Niektóre z nich mogą wymagać zastosowania specjalnego aplikatora lub być używane tylko na otwartej przestrzeni. Ważne jest również, aby dobierać odpowiednie szmatki i gąbki, które cechują się dobrą chłonnością, aby nie pozostawiały smug i nie rozcierały zabrudzeń po całej powierzchni szyby. Dobrym wyborem są myjki do szyb i ściągaczki. Pozwalają one na szybką i dokładną aplikację środka czyszczącego oraz skuteczne osuszenie powierzchni szyby.
    Zdjęcie: Envato Elements