Data publikacji:

Jaki olej do Opla, Audi, BMW czy Renault? Co polecają producenci aut?

Olej samochodowy to jedna z najważniejszych substancji odpowiedzialnych za prawidłową pracę silnika spalinowego. Jakość oleju jest terminowa, dlatego regularne jej kontrolowanie i odpowiednia wymiana są kluczowe i mają ogromny wpływ na trwałość i jakość pracy silnika.
Pouring engine oil to car engine. Fresh oil poured during an oil change to a car.
Olej silnikowy pełni szereg niezwykle ważnych dla prawidłowej pracy silnika funkcji. Odpowiada przede wszystkim za zmniejszenie tarcia pomiędzy współpracującymi elementami, redukuje hałas, ogranicza zużycie paliwa, ale przede wszystkim oczyszcza silnik i odprowadza z niego ciepło. Dobrej jakości olej sprawia, że silnik samochodu działa dłużej i oferuje lepsze osiągi. Warto więc dobierać olej do marki samochodu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Olej silnikowy do Opla

Oficjalnym producentem olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów marki Opel jest General Motors (GM). Oleje marki GM produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Oryginalne produkty GM to doskonałe środki smarujące dostosowane do potrzeb silników w Oplach. Spełniają wymagania silników zarówno benzynowych, jak i dieslów. Współpraca koncernów GM oraz Opla zaowocowała olejami, które stają naprzeciw wszelkim wymaganiom postawionym przez samochody tej marki.
Oleje GM oferują doskonałą ochronę przez zużyciem, korozją i osadami. Jest to kluczowe do zachowania długotrwałej i bezawaryjnej pracy jednostki. Oleje te zapewniają wysoką wydajność w różnorodnych warunkach pracy. Świetnie spełniają swoją rolę podczas jazdy po mieście, w korkach, a także na długich trasach. Są ekologiczne i zmniejszają ilość emitowanych do otoczenia szkodliwych związków.
Myśląc o olejach GM, najlepiej spojrzeć na oleje 10W40, 15W40 oraz 5W30. Oleje te projektowane są w dwóch formułach: GM Dexos 1 oraz GM Dexos 2. Pierwsza z nich świetnie współpracuje z jednostkami benzynowymi, szczególnie pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Druga wersja to oleje do silników benzynowych i wysokoprężnych, produkowanych w krajach europejskich. Oba te rodzaje spełniają wszelkie normy i wymagania, a współpraca między firmami sprawia, że są najlepszym i najbardziej dostosowanym produktami do Opla.

Olej silnikowy do Audi

Audi, ze względu na popularność i jakość marki, cieszy się ogromnym uznaniem. Oznacza to, że wiele środków smarnych stworzonych zostało tak, aby spełniać wszelkie postawione przez markę wymagania. Wśród najpopularniejszych producentów olejów silnikowych przystosowanych do Audi są Mobil1 oraz olej Volkswagen LongLife.
Mimo wszystko Audi postawiło na własną jakość olejów silnikowych. Oleje silnikowe Audi to wysokowydajne produkty, które chronią silnik i jego elementy przed zużyciem i zapewniają pracę z maksymalną wydajnością. Oryginalne oleje Audi opracowane zostały podczas procesów tworzenia jednostek silnikowych tej marki, dlatego są idealnie do nich dostosowane, spełniając wszelkie potrzeby. Najważniejszymi cechami wyróżniającymi je spośród innych środków smarnych są specjalne dodatki uszlachetniające, które optymalizują skuteczność oleju. Dobre smarowanie zmniejsza tarcie pomiędzy elementami silnika, zwiększając jego trwałość. Oleje są ekonomiczne, skutecznie zmniejszają spalanie paliwa i emisję szkodliwych związków do otoczenia. Oleje Audi są łatwo dostępne, w korzystnych cenach. Najpopularniejszymi rodzajami olejów tej marki są Audi LongLife IV FE SAE 0W20 oraz Audi LongLife III FE SAE 0W30. Są to wysokiej jakości oleje, które doskonale współpracują z nowymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi marki Audi.

Olej silnikowy do BMW

Niemiecka marka samochodów premium, jaką jest BMW, również posiada swoje autorskie, oryginalne środki smarne. Oleje BMW mają niską skłonność do parowania, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się. Oleje te charakteryzują się wysoką wydajnością, zapewniając swobodną pracę silnika, skutecznie go oczyszczając, smarując i odprowadzając zebrane w nim ciepło. Oleje BMW zostały opracowane w oparciu o technologię Shell PurePlus, która służy do tworzenia baz olejowych o większej lepkości. BMW posiada specjalne oleje w kategorii RED, które doskonale zabezpieczają silniki w pakietach M, czyli mocne, sportowe jednostki. Zapewniają wyjątkową ochronę łożysk, nawet w bardzo ekstremalnych warunkach pracy. Olej osiąga najwyższą sprawność roboczą dużo szybciej niż inne modele. Najpopularniejsze oleje to:
 • BMW Longlife-01 5W30, które doskonale sprawdzają się we wszystkich silnikach benzynowych i dieslach produkcji niemieckiej marki;
 • BMW TwinPower Turbo LL 0W30 dostosowane do nowoczesnych silników benzynowych;
 • BMW Longlife-04 0W30, które doskonale współpracują z silnikami wysokoprężnymi;
 • BMW M Longlife-01 0W40 do silników w M-pakiecie, wykonane w technologii niskopopiołowej, dostosowane do nowoczesnych silników i najtrudniejszych warunków pracy.
 • Olej silnikowy do Renault

  Marką ściśle współpracującą z francuskim producentem samochodów, jakim jest Renault, jest Castrol. Jest to jedna z największych i najpopularniejszych marek olejów silnikowych. Produkty Castrol wyróżniają się na rynku niezwykłymi właściwościami smarnymi i konserwującymi, co znacznie poprawia pracę silnika i wydłuża jego bezawaryjną pracę. Oleje Castrol dostępne są w trzech rodzajach, gdzie każdy wyróżnia się innymi parametrami. Castrol Edge to oleje przeznaczone głównie do współczesnych silników. Skutecznie czyszczą silnik i odprowadzają z niego ciepło. Dobrze konserwują i chronią przed przeciążeniami.
  Oleje Castrol Magnatec to środki połączone z dwóch molekuł ochronnych, które tworzą bardzo silną barierę ochronną silnika. To produkt polecany szczególnie do silników starszych samochodów oraz tych poddanych większym obciążeniom. Z kolei oleje Castrol GTX pomagają wydłużyć żywotność silnika poprzez dodatkowe związki uszlachetniające, wspierające skuteczne oczyszczanie silnika i zapobieganie ponownemu osadzaniu się zabrudzenia. Castrol opracowuje swoje produkty w oparciu o wymagania i oczekiwania marki Renault. W efekcie otrzymujemy dopracowane środki smarne, które doskonale sprawdzą się w każdych warunkach codziennego użytkowania.
  Zdjęcie: Envato Elements