Data publikacji:

Jakie felgi do Audi A4, A6 i innych popularnych modeli?

Jakie felgi do Audi wybrać? Jakie obręcze będą najlepsze w najpopularniejszych modelach, takich jak Audi A4 czy Audi A6?
Aluminum wheel with tire. Rims.

Znaczenie felg w aucie

Felgi samochodowe to obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. W dzisiejszych czasach odchodzi się od starych, stalowych obręczy i zastępuje się je nowoczesnymi, aluminiowymi wersjami. Felga ma za zadanie trzymać na sobie oponę, czyli jest elementem umożliwiającym jazdę samochodem. Jednak to nie jest jej jedyne zadanie. Felgi mają też ogromy wpływ wizualny na samochód. Dobór odpowiednich felgi i dopasowanego designu pozwalają sprawić, że auto wygląda jeszcze lepiej.
Czytaj również: Ile kosztuje prostowanie felg?
Szczególnie ważnym aspektem wizualnym są felgi w samochodach klasy premium, prestiżowych, eleganckich pojazdach. Tak jest w przypadku marki samochodów Audi, która jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Specjalizuje się w produkcji samochodów małych, miejskich, rodzinnych ale też eleganckich limuzyn i samochodów sportowych oraz SUV-ów.

Jakie felgi do Audi?

Felgi do samochodów marki Audi powinny być odpowiednio dopasowane. Wpływa to bowiem na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również na estetykę całego samochodu. Produkcją felg do Audi zajmują się najbardziej znane i cenione przez kierowców marki. Najczęściej jako pierwsze wyposażenie Audi wybierane są takie modele felg jak Ronal, BSS czy sportowe OZ. Występują w bardzo szerokiej gamie dostępnych wariantów, od codziennych, przez eleganckie, aż po sportowe designy. Wybierając odpowiednie felgi do Audi, nie należy kierować się jedynie aspektami wizualnymi i estetycznymi. Podczas doboru obręczy należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają decydujące znaczenie przy ich montażu i użytkowaniu. Źle dobrane felgi nie będą pasowały do danego modelu samochodu, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na takie parametry obręczy jak:
 • średnica – jest to średnica felgi, która jest integralną częścią ze średnicą opony. Aby oponę można było założyć na felgę, obie muszą mieć tę samą średnicę. W Adui spotyka się obręcze w rozmiarach od 13 cali aż do 23 cali. Najczęściej spotykane, tym samym najpopularniejsze rozmiary, to 16, 17 i 18 cali.
 • szerokość – określa szerokość danej felgi. Do niej dobiera się odpowiedniej szerokości ogumienie. Jest to parametr szacowany i zalecany przez producenta. W samochodach marki Audi spotyka się felgi o szerokości od 5 cali do nawet 11 cali.
 • rozstaw śrub – rozstaw śrub informuje nas kolejno o liczbie śrub mocujących oraz o ich średnicy montażu. W Audi najczęściej spotykane są rozstawy 5 × 112 (5 śrub na średnicy 112 milimetrów) oraz 5 × 120 (5 śrub na średnicy 120 milimetrów. W mniejszych, a przede wszystkim starszych modelach można się natknąć na rozstawy 4 × 100 czy 4 × 108. Warto więc sprawdzić liczbę śrub i ich średnicę osadzenia, aby nasze wybrane felgi dało się zamontować na piaście koła.
 • współczynnik ET – informuje o głębokości osadzenia felgi w nadkolu. Audi dopuszcza dość szeroki zakres manipulacji tym czynnikiem, bo od 13 milimetrów aż do 55 milimetrów.
 • Jakie felgi do Audi A4, a jakie do A6?

  Audi A4 to klasyk wśród samochodów klasy kombi. Aby dobrze dopasować felgi do tego modelu, najlepiej szukać wśród aluminiowych felg pięcioramiennych. Najbardziej efektowne są wzory z cienkimi nitkami rozchodzącymi się od środka do zewnętrznej części koła. Są to klasyczne felgi, najpopularniejsze, ale też najbardziej niezawodne.
  Przykładową felgą pasującą do klasycznego wystroju jest Dezent TZ. Chcąc nadać bardziej unikalny wygląd, warto rozważyć obręcze o ciekawszym wzorze, jak na przykład Dezent TA . Audi A6 ze względu na większą masę i wielkość samej bryły pojazdu lepiej odnajdzie się na obręczach dziesięcioramiennych. Idealnie pasują do felg o większej średnicy. Nadają unikalny, ekskluzywny wygląd, jak na prestiżowe samochody przystało. W obu wersjach, chcąc nadać sportowy charakter, warto zdecydować się na felgi w kolorze czarnym, takie jak AEZ Atlanta, które dodatkowo podkreślą linię nadwozia i dodadzą sportowego, unikalnego designu.
  Zdjęcie: Envato Elements