Data publikacji:

Kiedy wymienić opony? Czy tylko na koniec sezonu?

Ogumienie w samochodzie jest niezwykle ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego, jak i pasażerów. Czy wymiana opon powinna odbywać się wyłącznie na koniec sezonu? Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment na zmianę! 
kiedy wymienić opony

Jakie parametry mówią nam o konieczności wymiany opon na nowe? Stan bieżnika  

Stan bieżnika jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na pracę opony i generowanie przyczepności. Jeśli bieżnika jest zbyt mało, wówczas może być łatwiej wpaść w poślizg, nawet gdy warunki atmosferyczne nie będą złe. Dużo trudniejsza sytuacja dla kierowcy zaczyna się w momencie, gdy droga jest śliska. Wówczas taka opona traci większość swoich właściwości, nie jest w stanie odprowadzać wody, co kończy się utratą kontroli nad pojazdem. Bieżnik w oponach należy sprawdzać regularnie co kilka tygodni. W ten sposób będzie można podjąć działania zanim będzie za późno.  
Sprawdzenie stanu ogumienia warto przeprowadzić za pomocą miernika głębokości bieżnika. Koszt takiego urządzenia waha się od kilku do kilkunastu złotych, dlatego na taki wydatek może pozwolić sobie każdy kierowca. Nieco droższe są elektroniczne mierniki głębokości, ale koszt około 50 zł nie jest wygórowany.  
Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Dla porównania nowe opony mają grubość nawet 8 mm. Warto wiedzieć, że w przypadku opon zimowych nie warto czekać do tak ekstremalnej granicy. Opona zimowa z bieżnikiem 4,5 mm może sprawić, że jazda będzie co najmniej utrudniona.  
Zużyta guma to nie tylko problem z przyczepnością. Zatrzymanie przez policje może doprowadzić do wystawienia mandatu na kwotę 500 zł. Brak opon to stwarzanie bezpośredniego zagrożenia w ruchu lądowym. Funkcjonariusz ma również prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.  

Uszkodzenia mechaniczne opony 

Drobne pęknięcia lub uszkodzenia opon również kwalifikują je do wymiany. Niegroźnie wyglądające usterki mogą prowadzić do pojawiania się wybrzuszeń bądź pęcherzyków powietrza. Taka opona nie będzie pracować właściwie, co przy dłuższej jeździe może doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia. Jeśli zobaczysz, że ogumienie jest w złym stanie, nie wahaj się i zamów nowe opony!  

Wiek opon a ich wymiana

Opony samochodowe mogą spokojnie wytrzymać kilka sezonów. Przyjęło się, że przy spokojnej eksploatacji przejechanie 70–80 tysięcy kilometrów nie powinno sprawić większych problemów. Ale to nie jest jedyne kryterium, które należy brać pod uwagę. Żywotność opon wyznacza również ich wiek. Jeśli bieżnik jest jeszcze całkiem dobry, a opona jest starsza niż 5 lat, wówczas warto pojechać do wulkanizacji na przegląd ogumienia. C
zasami uszkodzenia pojawiają się w miejscach, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Opony, które mają 8–10 lat, powinny zostać wymienione na nowe. Ich właściwości po tak długim czasie mogą nie być już takie, jak w przypadku zupełnie nowego ogumienia.  
Jak odczytać rok produkcji opony? Wiek opony sprawdzisz bez problemu na bocznej ściance, gdzie znajduje się kod DOT. Producent podaje dokładną datę produkcji, która składa się z maksymalnie czterech cyfr. Pierwsze oznaczają tygodnie, natomiast kolejne mówią o roku produkcji danej opony. Takie informacje będą dla kierowcy niezwykle cenne!  

Komplet nowych opon czy tylko pojedyncze ogumienie? Czyli jak wymieniać opony samochodowe  

Polskie prawo mówi o tym, że komplet opon na jednej osi musi być dokładnie taki sam. To oznacza, że nie musisz od razu kupować kompletu ogumienia, choć takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Zakładając, że opony na tylnej osi są w twoim pojeździe jeszcze dobre, bez problemu możesz zainwestować w ogumienie tylko na przednią oś.  

Ogumienie do samochodu nowe czy używane?  

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. W końcu zakup kompletu używanych opon jest znacznie tańszy niż zupełnie nowego ze sklepu. Jednak warto dwa razy pomyśleć, czy rzeczywiście taki ruch jest opłacalny.
Niestety, zakup opon używanych wiąże się z pewnym ryzykiem. O ile możemy sprawdzić stan bieżnika, to z dojrzeniem wad ukrytych jest już znacznie trudniej. I tak ogumienie może mieć mikropęknięcia, które skrócą jego żywotność. Jeśli samochód uczestniczył w wypadku, to konstrukcja wewnętrzna może być naruszona, co również prowadzi do problemów z przyczepnością. Czasami lepiej kupić nowe opony z niższej półki niż decydować się na używane opony, których historii nie jesteśmy w stanie sprawdzić.  

Wymiana opon letnich i zimowych – kiedy?  

Wymiana opon na letnie powinna odbywać się w momencie, gdy temperatura osiągnie przynajmniej 7 stopni Celsjusza. Kiedy wymiana opon na zimowe? Najlepiej dokonać wymiany przy temperaturze 3–4 stopni Celsjusza. Musisz pamiętać o tym, że używanie opon zimowych w temperaturach wyższych niż 7 stopni Celsjusza może prowadzić do jej znacznie szybszego zużycia.  
Jeśli zauważysz, że któryś z wcześniej omawianych symptomów występuje w twoim ogumieniu, to nie zwlekaj i jak najszybciej kup nowe opony. Tylko w taki sposób będziesz w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo na drodze i doskonałą przyczepność.  
Dla kierowców, którzy jeżdżą sporadycznie, a przemieszczanie ogranicza się do warunków miejskich, dobrym wyborem są opony całoroczne. Ich właściwości pod względem przyczepności, jak i drogi hamowania nie są tak dobre, jak chociażby w przypadku opon sezonowych, ale do spokojnej jazdy będą one wystarczające i przede wszystkim dużo tańsze.  
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Bartłomiej Mazurek