Data publikacji:

Czym jest dekontaminacja lakieru i jak ją wykonać?

Wygląd naszego pojazdu bardzo dużo mówi o nas jako właścicielach. Zadbane pojazdy prezentują się znacznie lepiej niż wyeksploatowane, zużyte modele. Połysk, czystość i unikatowy design powodują, że jako właściciele samochodu czujemy się lepiej, gdy liczne spojrzenia podążają za nami. Podstawą zadbanego wyglądu jest dobra kondycja lakieru samochodowego. Bez tego nawet najlepsze środki kosmetyczne nie sprawią, że pojazd magicznie zamieni się z zaniedbanego w wyjątkowy. Aby dobrze dbać o jakość lakieru naszego auta, trzeba go regularnie pielęgnować i przygotowywać do zabiegów kosmetycznych w należyty sposób. Jednym z nich jest dekontaminacja lakieru. Czym jest i jak ją wykonać?
Holds cards with different colors. Caucasian automobile repairman in uniform works in garage

Czym jest dekontaminacja lakieru samochodowego?

Dekontaminacja lakieru samochodowego to proces, który polega na usunięciu z jego powierzchni czarnych oraz rdzawych plamek. Jest to zabieg, który powinien poprzedzać każde pokrycie lakieru warstwą ochronną czy zabezpieczającą. Zabrudzeń takich jak pył z klocków hamulcowych, żywicy czy asfaltu nie usuniemy przy pomocy nawet najlepszych środków kosmetycznych czy szamponów do mycia auta. Przed dekontaminacją niezmiernie ważne jest jednak dokładne umycie i osuszenie pojazdu.
Powoli to uwidocznić nagromadzone zanieczyszczenia. Dekontaminacja jest czyszczącym procesem chemiczno-mechanicznym, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu przed jej rozpoczęciem. Prawidłowo przeprowadzona dekontaminacja pozwoli usunąć nawet najbardziej zabrudzone powierzchnie oraz doskonale przygotuje lakier pod pokrycie go warstwą ochronną. Jest to proces bardziej pracochłonny niż zwykłe mycie, nawet z użyciem aktywnej piany, jednak znacznie lepiej radzi sobie z powstałymi zabrudzeniami oraz rdzą.

Dekontaminacja lakieru – jak ją wykonać?

Dekontaminacja lakieru, wbrew pozorom, nie jest procesem skomplikowanym. Aby ją prawidłowo wykonać, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, krok po kroku, które znajdują się poniżej.

Krok 1. Dokładne mycie i osuszenie pojazdu

Na samym początku, zanim przystąpimy do dekontaminacji lakieru, należy bardzo dokładnie umyć nasz pojazd. Dopuszczalne są wszystkie metody mycia. Zalecamy podzielić mycie na dwa etapy – pierwszy przy użyciu aktywnej piany, która doskonale wpływa na przyklejony do powierzchni brud, zmiękcza go i pomaga usunąć, drugi to mycie zasadnicze przy użyciu szamponu do lakieru samochodowego oraz wody. Najlepiej sprawdzi się metoda na tak zwane dwa wiadra. W jednym z nich znajduje się ciepła woda z dodatkiem szamponu, a w drugim czysta woda. Mycie i spłukiwanie czystą wodą pozwoli uchronić lakier przed porysowaniem ewentualnymi zabrudzeniami pozostałymi na gąbce czy szmatce. Następnie należy dokładnie osuszyć powierzchnię lakieru. Doskonale sprawdzą się szmatki z mikrofibry.

Krok 2. Usuwanie zabrudzeń

Po dokładnym umyciu i osuszeniu auta czas rozpocząć proces dekontaminacji. Pierwszym preparatem powinien być remover. Jest to środek chemiczny, którego zastosowanie na powierzchni lakieru pozwoli usunąć głębsze, większe ogniska brudu i korozji. Następnie przechodzimy do zabiegu deironizacji, czyli usuwania rdzawych, metalicznych zabrudzeń. Najczęściej spotkamy je na felgach kół czy w progach samochodu. Kolejnym etapem jest spolerowanie powierzchni lakieru przy pomocy glinki. Glinkowanie pozwoli nie tylko nabłyszczyć lakier samochodowy, ale przede wszystkim usunie najdrobniejsze, niezauważalne zabrudzenia. Po zastosowaniu tych trzech metod i kosmetyków samochodowych proces dekontaminacji lakieru mamy prawie za sobą.

Krok 3. Mycie końcowe

Na sam koniec warto ponownie umyć auto szamponem samochodowym. Pozwoli to na usunięcie pozostałości po procesach chemicznych czy glinkowaniu. Po myciu końcowym mamy pewność, że nasz pojazd jest czysty w stu procentach, a proces dekontaminacji przebiegł pomyślnie. Jest to moment, w którym możemy zdecydować, czy pozostawiamy lakier w takim stanie, czy może chcemy zastosować preparaty ochronne i konserwujące, czy może nabłyszczające. Dekontaminacja lakieru jest dobrą bazą do dalszych zabiegów kosmetycznych auta, a sama w sobie daje efekt maksymalnego oczyszczenia powierzchni lakieru.
Zdjęcie: Envato Elements