Opony Goodyear

Opony Goodyear Założycielem firmy oponiarskiej noszącej w nazwie nazwisko Goodyear był Frank Seiberling. Jaki był związek między właścicielami obu nazwisk? Charles Goodyear był wynalazcą technologii produkcji gumy. Ten wielki umysł, który zrewolucjonizował światowy przemysł, nie doczekał się jednak właściwego uhonorowania. Zmarł w koszmarnych warunkach, rok po narodzinach Franka Seiberlinga. Ten, gdy miał już niespełna 40 lat, postanowił uczcić pamięć Goodyeara, nazywając firmę jego nazwiskiem.

Założone w 1898 roku przedsiębiorstwo Goodyear Tire & Rubber Company nie od razu stało się jednym z trzech największych producentów ogumienia samochodowego. Początkowo w fabryce Seiberlinga wytwarzano opony do rowerów oraz karet, uszczelki, węże strażackie i inne materiały gumowe. Ku zaskoczeniu samego założyciela, który potrzebował pożyczek na rozkręcenie interesu, rozwijał się on w zawrotnym tempie. Jednak punktem przełomowym było wyprodukowanie w 1907 roku pierwszej samochodowej opony Goodyear. Od tego czasu nic nie było już takie samo.

Ogumienie zdominowało amerykański rynek oponiarski, wprowadzając coraz nowocześniejsze modele. Dobre decyzje w zarządu pozwoliły przetrwać marce okres wojny i rozwijać się po jej zakończeniu. Jedna z nich dotyczyła utworzenia centrum badawczego. To w jego murach dokonano m.in. takich odkryć, jak tworzywo wykorzystywane do wytwarzania zastawek serca. Pracujący tam inżynierowie stworzyli też opony Goodyear, które pozwoliły Craigowi Breedlove’owi pokonać barierę dźwięku. Następne lata przyniosły kolejne dokonania w dziedzinie technologii i… sportu. Stworzenie pierwszej w historii opony Run flat i liczne sukcesy w zawodach Formuły 1, NASCAR czy 4×4 Eco-Challenge. Wymieniać można bez końca.

Obecnie opony Goodyear sprzedawane są w ponad 180 krajach, a za ich produkcję odpowiada 85 zakładów rozlokowanych w różnych częściach globu. Także w Polsce, gdzie funkcjonuje fabryka Dębicy, firmy należącej do amerykańskiego koncernu. Inne marki, które wchodzą w jego skład, to Dunlop, Fierce, Fulda, Kelly oraz Sava. Na opony (osobowe, dostawcze, 4×4 oraz motocyklowe) przyznawana jest 5-letnia gwarancja. Za początek okresu uznawany jest moment produkcji lub zakupu. Przy wycenie wysokości zwrotu pod uwagę brany jest stopień zużycia bieżnika.