Data publikacji:

Kompresor samochodowy 12 V/230 V – ranking

Kompresor samochodowy to gadżet, który w swoim garażu powinien mieć każdy pasjonat majsterkowania. Szczególnie przydatny jest przy dbaniu o swój samochód. Jest jednym z podstawowych narzędzi, które pozwoli, w razie nagłej potrzeby, zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas. Kompresor samochodowy, zwany też sprężarką, może się przydać w wielu sytuacjach. Świetnie sprawdza się do pompowania różnych akcesoriów, a przede wszystkim opon samochodowych. Aby kompresor był jak najbardziej praktyczny, ważne jest, aby miał możliwość podwójnego zasilania, z gniazda sieci elektrycznej 230 V oraz z gniazda ładowarki samochodowej 12 V. Poniżej przedstawiamy ranking kompresorów samochodowych z zasilaniem 12 V/230 V.
opona pneumatyczna

Jaki kompresor samochodowy wybrać?

Szukając odpowiedniego dla siebie kompresora samochodowego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, które mogą nie być tak oczywiste na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim przed zakupem powinniśmy jasno określić nasze oczekiwania i zastosowania sprężarki. Różnią się one między sobą, dlatego warto zapoznać się z tym, co oferują dane kompresory samochodowe.
Przede wszystkim należy się zastanowić, czy potrzebujemy sprężarki olejowej czy bezolejowej. Podobnie jest z systemem tłoczenia – mamy do wyboru śrubowy czy tłokowy. Bezolejowe tłokowe egzemplarze świetnie sprawdzą się w codziennym, domowym użytkowaniu.
Śrubowe olejowe wersje przeznaczone są do cięższej pracy, większych wymagań i często wybierane są przez specjalistów, którzy mają dla nich konkretne przeznaczenie. Nie oznacza to jednak, że jedne są lepsze od drugich. Śmiało można powiedzieć, że ich zastosowanie zależy w głównej mierze od potrzeb nabywcy. Jeżeli wiemy, że kompresora będziemy używać sporadycznie, raczej w nagłych sytuacjach – lepiej sprawdzi się bezolejowy. Jeżeli jednak mamy pewność, że kompresor przyda nam się znacznie częściej, warto zainwestować w mocniejszy, olejowy.
Poza podstawowymi różnicami konstrukcyjnymi, warto zwrócić uwagę na parametry, które dadzą nam się najbardziej odczuć podczas użytkowania. Mowa tu przede wszystkim o mocy, generowanym hałasie, wielkości, masie czy mobilności. Rynek kompresorów samochodowych jest bardzo duży, stale rozwijający się, wprowadzający coraz to nowsze rozwiązania.
Nie są to najtańsze urządzenia, dlatego przed zakupem odpowiedniego zalecamy zapoznać się z ich szeroką ofertą. Istnieją jednak sprężarki samochodowe, które w rankingach pojawiają się najczęściej i można powiedzieć, że dominują w tej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy ranking kompresorów samochodowych o zasilaniu 12 V/230 V, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Modele te różnią się przede wszystkim mocą, konstrukcją oraz marką. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego staraliśmy się sklasyfikować je jak najlepiej.

Kompresor samochodowy 12 V/230 V – ranking

Dewalt DCC018N

Kompresor marki Dewalt jest produktem z wyższej półki cenowej. Gwarantuje maksymalne ciśnienie pompowania do 11 barów oraz wydajność 30 l/min. Zapewnia łatwość obsługi dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LED. Podawane na bieżąco parametry pozwalają sterować pracą kompresora dostosowaną do naszych potrzeb.
Stosunkowo mała masa i zgrabna konstrukcja ułatwia transport i przechowywanie sprężarki. Urządzenie oferuje dwa tryby pracy – o wysokim ciśnieniu oraz o dużej objętości. Kompresor Dewalt DCC018N może być zasilany z gniazda sieci 230 V, gniazda samochodowego 12 V lub działać bezprzewodowo zasilany akumulatorem 18 V. Jest to dobre urządzenie do codziennego użytku, zarówno w przydomowym garażu, jak i mobilnie.

Black & Decker ASI400 12 V/230 V

Jest to mały, poręczny kompresor samochodowy, który doskonale sprawdzi się w codziennych warunkach. Zwarta budowa i mała masa pozwalają na łatwy transport tego urządzenia. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD, który pokazuje bieżące parametry pracy, co znacznie ułatwia jego użytkowanie.
Maksymalne ciśnienie pompowania to nawet 11 barów, jednak nie jest to największa zaleta tego urządzenia. Cechuje się ono bowiem wydajnością rzędu 160 l/min, co przy tych rozmiarach sprężarki jest imponującym wynikiem. Zasilany jest na trzy sposoby: z gniazda sieci elektrycznej 230 V, ładowarki samochodowej 12 V oraz akumulatora 18 V, który na baterii pozwala na bezprzewodową pracę. O bezpieczeństwo użytkowania dba dodatkowo umieszczony w nim zawór bezpieczeństwa.

NEO 12K021

Kompresor NEO 12K021 to bardzo duże urządzenie, które świetnie sprawdzi się w pracy z samochodami. Jest znacznych rozmiarów i pokaźnej masy, dlatego wyposażony został w kółka, które ułatwiają jego transport. Zapewnia bardzo dużą moc rzędu 800 W i wydajność do nawet 125 l/min. Może być zasilany zarówno z gniazda samochodowego 12 V, jak i z sieci elektrycznej 230 V.
Zabezpieczony jest wyłącznikiem awaryjnym. Posiada również duże, czytelne zegary manometru, co znacznie ułatwia jego obsługę. Z powodu swoich gabarytów nie jest typowym kompresorem samochodowym. Zdecydowanie bardziej zaleca się jego transport autami dostawczymi, jednak w razie potrzeby powinien zmieścić się w większym pojeździe osobowym.
Powyżej przedstawiamy nasze podium kompresorów samochodowych. Jak widać, różnią się od siebie nie tylko parametrami pracy, ale też wielkością. Ostatnia propozycja nie jest typowym podręcznym kompresorem samochodowym, jednak świetnie sprawdza się przy pracy z samochodami. Dodatkowo idealnie pokazuje różnicę między wszelkimi możliwościami sprężarek samochodowych. Ze względu na wielkość i najmniejszą mobilność oraz największą cenę umieściliśmy go na ostatnim miejscu podium, podkreślając łatwość obsługi, zgrabność i właściwości pozostałych egzemplarzy.
Zdjęcie: Envato Elements