Data publikacji:

Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą?

Mroźna aura nie zachęca do sięgania po szampon samochodowy i wiadro z wodą. Wielu kierowców rezygnuje z mycia auta zimą, ale efekty zaniedbania mogą być wiosną nad wyraz widoczne. Zobacz, jak umyć samochód zimą?
mycie auta zimą

Ręczne mycie auta zimą

Jeżeli masz warunki do tego, by umyć samochód pod domem, mycie ręczne może być najlepszym rozwiązaniem. Przebiega ono podobnie jak mycie latem. Jakie kosmetyki samochodowe stosować zimą?

Zacznij od zmiękczenia zabrudzeń pianą aktywną, spłucz pianę myjką ciśnieniową i umyj samochód na dwa wiadra wodą z szamponem. Następnie dokładnie spłucz szampon i wytrzyj delikatnie lakier ręcznikiem z mikrofibry. Jeśli masz kompresor, wydmuchaj wodę ze szczelin.
W wyjątkowo mroźne dni mycie samochodu zimą na zewnątrz może być uciążliwe, dlatego jak najwięcej czynności wykonaj w garażu. Możesz tam, o ile pozwoli na to posadzka, m.in. spryskać felgi preparatem typu krwawa felga, wypędzelkować detale (m.in. grill, logo, zagłębienia), nałożyć quick detailer czy umyć szyby.

Przy odrobinie wprawy uda ci się nawet wymyć karoserię szamponem. Wówczas poza ciepłym garażem będziesz musiał jedynie opłukać samochód.

Wosk do samochodu: ranking produktów.

Uwaga! Podczas minusowych temperatur po myciu auta zimą mogą przymarznąć zamki, uszczelki czy klapka wlewu paliwa. Pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed myciem i pozostawić umyte auto w ciepłym miejscu. Z tego względu zimą lepiej myć samochód rano.

Przeczytaj także: Odkurzacze samochodowe - ranking najlepszych modeli

Mycie auta zimą na myjniach samoobsługowych

Dla osób mieszkających w bloku lub kamienicy wybawieniem są myjnie automatyczne. Zazwyczaj dostępne są do ok. -15 stopni Celsjusza, więc skorzystasz z nich niemal przez całą zimę.

Mycie auta zimą na myjni bezdotykowej nie usunie wszystkich zabrudzeń, ale bez trudu poradzi sobie z błotem, solą czy większością typowych zimowych nieczystości.

Wybierając myjnię bezdotykową, sprawdź, czy jest wyposażona w pianownicę. Zmiękczenie grubej warstwy błota jest kluczowe.

Dobrej jakości myjnie bezdotykowe mają podgrzewaną posadzkę, więc nie musisz obawiać się o to, że będzie ślisko. Samochód umyj przy użyciu funkcji mycia mikroproszkiem i staraj się nie zbliżać lancy do lakieru na odległość mniejszą niż 15-20 cm.

Na wielu myjniach samoobsługowych znajdziesz szczotkę podającą wodę lub detergent. Pod żadnym pozorem nie używaj jej jednak do czyszczenia karoserii lub felg. Jest pełna piasku, błota i kamyków, które porysowałyby lakier. Szczotka ta służy do mycia nadkoli lub opon.

Mycie samochodu zimą: nie dla myjni automatycznych

Mogłoby się wydawać, że myjnie automatyczne będą doskonałym rozwiązaniem na zimowe dni. Są wszak ogrzewane, oferują kompletną pielęgnację i co najważniejsze — nie trzeba nawet wychodzić z auta.

Dlaczego więc nie poleca się mycia auta zimą na myjni bezdotykowej? Powodem jest wpływ na lakier. Wirujące szczotki bardzo mocno niszczą powłokę lakierniczą, a głębokie rysy mogą pojawić się już po kilku wizytach na myjni. Koszt kompletnej, wieloetapowej renowacji lakieru to nawet 2000 zł, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jak nie myć samochodu zimą?

Popularnym błędem po myciu samochodu zimą na myjni samoobsługowej jest wycieranie samochodu do sucha. Trzeba pamiętać, że bezdotykowe mycie nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń i pozostawia film z brudu. Jeżeli przeciągniesz po karoserii ręcznikiem, z pewnością porysujesz lakier. Jeszcze gorszym sposobem jest wykorzystanie do tego ściągaczki do wody. Jak więc osuszyć samochód zima?

Najlepiej spryskać auto płynnym woskiem (opcja dostępna na większości myjni), który rozerwie film wodny i ułatwi zrzucenie wody. Po wszystkim wystarczy wybrać się na kilkukilometrową przejażdżkę, a pęd wiatru zrobi swoje.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik