Data publikacji:

Jacy są najlepsi producenci felg aluminiowych?

Felgi aluminiowe to w dzisiejszych czasach najbardziej pożądane ramy do kół samochodowych. Z ogromnym sukcesem wypierają z rynku motoryzacyjnego stalowe, pierwotne egzemplarze. Felgi stalowe zyskują na popularności dzięki swoim cechom. Są przede wszystkim lżejsze i oferują większe możliwości designu. Decydując się na felgi aluminiowe, zyskujemy na masie, wyglądzie i komforcie jazdy oraz otwieramy sobie drzwi do dużo szerszej gamy rozmiarowej. Jacy są najlepsi i najbardziej popularni producenci felg aluminiowych do samochodów?
najlepsi producenci felg aluminiowych

Zalety felg aluminiowych

Felgi aluminiowe to obręcze z lekkich stopów, które są podstawowym elementem koła samochodowego. To na nich mocuje się oponę, a samą felgę przytwierdza się do piasty koła. Są alternatywą dla felg stalowych, które montowane były przez wiele lat jako pierwsze wyposażenie pojazdu. Ich główne zalety to przede wszystkim:
 • niska waga – niższa masa felgi przekłada się na mniejsze obciążenie i wolniejsze zużywanie się elementów zawieszenia samochodu;
 • atrakcyjny wygląd – felgi aluminiowe mają designerskie wyglądy. Oferują bardzo duży wybór różnego rodzaju opcji wizualnych, od klasycznych rozwiązań, przez sportowe, aż po bardzo luksusowe i eleganckie;
 • większa dokładność – ze względu na materiał i formy wytwarzania felg aluminiowych, możliwa jest większa dokładność i precyzja otrzymania wyrobu. Obecnie felgi aluminiowe wykonywane są z dokładnością do 0,2–0,3 milimetra, gdzie felgi stalowe posiadają aż milimetrowy margines błędu;
 • budowa – budowa felg aluminiowych pozwala na lepsze chłodzenie zacisków hamulców i ich tarcz. Sprzyja to intensywniejszemu przepływowi powietrza wokół tarcz i bębnów, dzięki czemu chłodzenie jest bardziej efektywne. Sprawia to, że układ hamulcowy poddany jest działaniu mniejszych obciążeń termicznych, przez co wolniej się zużywa i dłużej zachowuje swoją trwałość.
 • Producentów aluminiowych felg samochodowych jest mnóstwo. Zajmują się oni różnymi sposobami otrzymywania wyrobów. Producenci stosują pięć podstawowych metody produkcji:
 • odlewy niskociśnieniowe;
 • odlewy grawitacyjne;
 • rozciąganie obrotowe/rotacyjne (flow /forming);
 • kucie;
 • skręcanie (najbardziej czasochłonna, lecz najtrwalsza i najdroższa metoda wyrabiania).
 • Najlepsi producenci felg aluminiowych

  Markami felg aluminiowych, które zasługują na wyróżnienie wśród najlepszych, są:

  DEZENT

  Jest to niemiecki producent felg aluminiowych, który obecnie dominuje na rynku motoryzacyjnym. Wytwarza on najlepsze jakościowo felgi aluminiowe. Wyróżnia się nie tylko wysoką precyzją wykonania, ale również zróżnicowanym wyglądem i designem. Trwałość i bezpieczeństwo wyrobów tego producenta potwierdzają liczne certyfikaty jakości.

  ALUTEC

  ALUTEC jest stosunkowo młodą marką zajmującą się produkcją felg aluminiowych, bowiem firma jest na rynku motoryzacyjnym od niespełna 30 lat. To, co ich wyróżnia, to nieszablonowe podejście do projektów oraz nowoczesne technologie wykorzystywane podczas produkcji. Cechuje się stylowymi wyrobami, które bez wątpienia przyciągają spojrzenia przechodniów. Producent postawił na srebrne wykończenia, które dodają luksusowego designu i świetnie wyglądają w praktycznie każdym samochodzie.

  Ronal

  Ronal to największy i najstarszy producent felg aluminiowych w Europie. Wyróżnia się wysokiej jakości produktami w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowo na pochwałę zasługują trwałość i designerski wygląd jego wyrobów. Specjalizuje się w szczupłych, wysmuklonych szprychach.

  Na rynku motoryzacyjnym istnieje o wiele więcej marek, które specjalizują się w produkcji felg aluminiowych. Warto zwrócić uwagę na takie marki jak BBS, ATS, Borbent, OZ, AEZ, Fondmetal, GMP ITALIA czy TOMASON.
  Zdjęcie: Envato Elements