Data publikacji:

Opony całoroczne 205/55 R19

Opony wielosezonowe, inaczej nazywane całorocznymi, to połączenie dwóch modeli opon sezonowych: letnich i zimowych. Nie cieszą się one zbyt dużą popularnością, chociaż powiedzieć śmiało można, że z roku na rok zyskują coraz większą ilość zwolenników. Są one kompromisem pomiędzy wymienionymi, sezonowymi rodzajami. Opony całoroczne mają ten atut, że nie wymagają zmiany wraz z porami roku, przez co są wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić na regularnych wymianach. Jednak nie są one tak skuteczne jak sezonowe warianty.
opona

Opony wielosezonowe 205/55 R19

Opony całoroczne najlepiej sprawdzą się w umiarkowane temperatury. Pomimo zastosowania coraz to nowszych technologii, opony te tracą swoje właściwości i są praktycznie nieużyteczne przy bardzo wysokich temperaturach, jak i przy bardzo mroźnych zimach. Nie sprawdzą się również na bocznych, leśnych czy pozamiejskich drogach, gdzie zimą zaskoczyć nas może większa warstwa śniegu, a wszystko przez to, że mają znacznie mniejszą ilość rowków i lameli w porównaniu z oponami typowo zimowymi.
Jednak patrząc na to, jak pory roku przesuwają się w kalendarzu oraz na brak mroźnych zim ostatnimi laty, opony całosezonowe mają duże pole do popisu. Warto mieć na uwadze, że opony te najlepiej sprawdzą się w miastach oraz przy krótszych podróżach, gdzie pogoda nie powinna nas zaskoczyć. Dodatkowo opony te nie sprawdzą się w samochodach sportowych, które charakteryzują się dużą mocą. Jeśli chcesz się zdecydować na modele wielosezonowe, warto sprawdzić ranking opon całorocznych.

Tracmax A/S TRAC SAVER

Opony Tracmax A/S TRAC SAVER to zeszłoroczny produkt jednego z większych i bardziej znanych chińskich producentów opon. Godnie reprezentują klasę ekonomiczną. Zachęcają do zakupu przede wszystkim swoją ceną. Są nieco droższe, niż letnie czy zimowe odpowiedniki tej marki, jednak przeliczając koszt związany z utrzymaniem dwóch niezależnych kompletów opon, a do tego ich cosezonową zmianę, Tracmax A/S TRAC SAVER jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Rzadko zdarza się, aby opony ekonomiczne łączyły ze sobą bardzo korzystną cenę i wysoką jakość. Jednak w tym przypadku udało się uzyskać złoty środek. Producent opon postawił przede wszystkim na trwałość i wytrzymałość opon, aby jak najdłużej mogły służyć kierowcy bez utraty swoich parametrów.
Zastosowano również nowoczesne technologie, które sprawiają, że mieszanka gumowa adaptuje się do panujących warunków poprawiając przy tym przyczepność i skracając drogę hamowania w szerokim zakresie temperatur. Opony te dobrze trzymają się drogi na śniegu, a poprzez użytą kierunkową rzeźbę bieżnika, radzą sobie z odprowadzaniem nadmiernie zbierającej się na powierzchni styku opony z drogą wody. Dzięki temu model Tracmax A/S TRAC SAVER jest opcją bezpieczną i sprawiającą duży komfort jazdy minimalizując ryzyko występowania utraty sterowności.
Opisywany model bardzo dobrze sprawdza się w szerokiej gamie pojazdów, jednak najlepsze opinie pozostawiają kierowcy mniejszych, miejskich aut, którzy pokonują nieznaczne trasy poza miejscem zamieszkania. Chwalą sobie wysoką trwałość i ekonomiczność opon, które jak na swoja stosunkowo niską cenę, gwarantują bardzo dobre osiągi.
Tracmax A/S TRAC SAVER 205/55 R19 97 W XL 3PMSF
Producent - Tracmax
Model – A/S TRAC SAVER
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 205 mm
Profil – 55 %
Średnica – 19”
Indeks nośności – 97 (730 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa C
Indeks prędkości – W (do 270 km/h)
Hałas zewnętrzny – 72 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana, 3PMSF – homologacja zimowa

Pirelli Cinturato All Season SF 2

Opony Pirelli Cinturato All Season SF 2 to model opon, który gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a dodatkowo charakteryzuje się bardzo korzystną ceną jak na zespół parametrów i technologii, które w nich zamieszczono. To bez wątpienia przełomowy model wśród wielosezonowych egzemplarzy. Do ich produkcji użyto nowej, dostosowującej się do otoczenia mieszanki, która pracuje w bardzo szerokim zakresie temperatur. Wzór bieżnika w kształcie litery „V” to gwarancja bardzo dobrej przyczepności, precyzyjnego odprowadzania wody, ale też minimalizacja ryzyka wystąpienia aquaplaningu.
Na oponie znajduje się dużo lameli 3D o zróżnicowanej głębokości i szerokości, co jak wykazują liczne testy, bardzo poprawiło kontrolę i trakcję na śniegu. Dobrano rozkład nacięć na obwodzie opony, co pozwoliło skuteczniej tłumić powstające drgania, tym samym redukując hałas. Do tego opony są bardzo ekonomiczne i trwałe, co wydłuża przebiegi.
Model Pirelli Cinturato All Sesaon SF 2 to egzemplarz naszpikowany nowościami technologicznymi. Znajdą się tu takie moduły jak RunFlat, dzięki któremu opony pozwalają zachować kontrolę nad pojazdem nawet w nagłych, krytycznych sytuacjach utraty ciśnienia w oponie, dzięki czemu opony dowiozą nas bezpiecznie do celu. Rozszerzenie ELECT to zoptymalizowane parametry przystosowane do samochodów z napędem elektrycznym. Poprawiają trwałość i przenoszą większe obciążenia związane z dynamiką silników elektrycznych. Rozwinięcie PNCS to redukcja hałasu i ograniczenie drgań, a co za tym idzie mniejsze zużywanie się opon, układu zawieszenia, ale też większy komfort podróży. Zastosowano również technologię SealInside, która pozwala na kontynowanie jazdy po przebiciu opony w 85% przypadków uszkodzenia i gwałtownej utraty ciśnienia.
Charakterystyka:
Pirelli Cinturato All Season SF 2 205/55R19 97V XL FR 3PMSF
Producent - Pirelli
Model – Cinturato All Season SF 2
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – premium
Szerokość – 205 mm
Profil – 55 %
Średnica – 19”
Indeks nośności – 97 (730 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa B
Indeks prędkości – V (do 240 km/h)
Hałas zewnętrzny – 68 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana, FR – rant ochronny felgi, 3PMSF – homologacja zimowa

Goodyear Vector 4seasons

Opony Goodyear Vector 4seasons to opony, które zapewniają doskonałe prowadzenie w każdych warunkach atmosferycznych. Przy tworzeniu tego modelu użyto nowych, innowacyjnych technologii, które pozwoliły uzyskać zamierzony efekt i zapewnić sukces grupie Goodyear. Od poprzedników, najnowsza generacja tych opon różni się poprawioną przyczepnością oraz lepszym prowadzeniem na śniegu, krótszą drogą hamowania i większą reakcyjnością na suchej nawierzchni oraz zmniejszonym ryzykiem wpadania w aquaplaning.
Wspomniane wcześniej technologie, które postawiły konkurentom wysoką poprzeczkę to przede wszystkim: SnowGrip, czyli zwiększona liczba lameli na rzeźbie bieżnika, co przekłada się na lepszą przyczepność na śniegu. Technologia ta powoduje, że lamele przecinają się w taki sposób, że stymulują lepszą przyczepność w punkcie styku. Dry Handling odpowiada za usztywnienie bloków bieżnika i ich stabilizację. Dzięki temu opona jest mniej podatna na deformacje, szczególnie przy trudnych manewrach, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi i skraca drogę hamowania.
Technologia Aqua Control odpowiada za odprowadzanie wody z powierzchni styku opony i robi to w sposób perfekcyjny. Głębokie i szerokie rowki umożliwiają doskonałe odprowadzenie wody, a zużywając się ewoluują i pomagają tą wodę rozpraszać, dzięki czemu opony nie tracą skuteczności wraz ze stopniem zużycia.
Charakterystyka:
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 205/55R19 97V XL BSW M+S 3PMSF
Producent - Pirelli
Model – Cinturato All Season SF 2
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – premium
Szerokość – 205 mm
Profil – 55 %
Średnica – 19”
Indeks nośności – 97 (730 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa B
Indeks prędkości – V (do 240 km/h)
Hałas zewnętrzny – 68 dB
Dodatkowe oznaczenia – M+S (mud + snow) – opony na błoto i śnieg, 3PMSF – homologacja zimowa