Data publikacji:

Jakie felgi do BMW?

Felgi samochodowe to element wyposażenia każdego pojazdu. Ich głównym zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego z piasty koła na opony, które są na nich montowane. Jednak ich wygląd ma znaczący wpływ na odbiór wizualny samochodu, szczególnie w przypadku kultowych marek premium, takich jak BMW. Felga nie tylko odpowiada za mocowanie opony, ale też za designerski wygląd. Marka BMW to niemieckie samochody, przez wielu uznawane za prestiżowe i luksusowe, w związku z czym warto wybrać do nich eleganckie i stylowe felgi. Postęp technologiczny spowodował, że na rynku motoryzacyjnym mamy dostęp do bardzo szerokiej gamy felg samochodowych. Jakie więc wybrać do BMW?
Aluminium rim of luxury car wheel close up

Jakie felgi do poszczególnych modeli BMW?

Każda felga przeznaczona i przystosowana do samochodów niemieckiej marki ma za zadanie podkreślić ich charakter. W zależności od serii i modelu, charakteryzują się one rozmaitymi wzorami. Aby odpowiednio wybrać felgi do BMW, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Są to takie parametry jak rozmiar, szerokość, rozstaw śrub oraz współczynnik ET.
Wymiary obręczy montowanych na pierwszym wyposażeniu BMW nie są bez znaczenia. Dostosowuje się je do wymagań konkretnego modelu tak, aby mógł oferować maksymalne osiągi i pracować na największej wydajności. Najważniejszymi parametrami dla felg BMW są:
  • średnica – jest to parametr ściśle związany z rozmiarem opon, które muszą być idealnie dopasowane do felgi. Średnica felg odpowiednich dla samochodów marki BMW dostępna jest w szerokim przedziale rozmiarowym, od 14 cali dla modelu BMW Serii 3 aż do 22 cali dla nowoczesnego BMW iX. Najczęściej jednak spotyka się felgi w rozmiarze 18 i 19 cali. Doskonale pasują do znacznej większości modeli samochodów BMW, oferując tym samym bardzo dobre parametry jazdy, ale też unikalny, elegancki i sportowy design;
  • szerokość – szerokość felg w samochodach marki BMW jest bardzo zróżnicowana. Dostępne są modele felg stalowych, zaczynających się około 5 cali, po felgi aluminiowe, w najszerszych dostępnych modelach sięgających nawet 11,5–12 cali szerokości. Tutaj nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wszystko zależy od modelu, konstrukcji i przeznaczenia auta. Dopuszczalny zakres szerokości wyznacza producent;
  • rozstaw śrub – jest to wartość, która opisuje, ile śrub mocujących oraz na jakiej średnicy od środka koła są one ułożone. Dla BMW najczęściej spotykanymi modelami felg są te o rozstawie śrub 5 × 112 oraz 5 × 120. Oznacza to montaż felgi na 5 śrub, osadzonych na średnicy 112 milimetrów i 120 milimetrów względem osi osadzenia koła;
  • współczynnik ET – jest to parametr opisujący głębokość osadzenia felgi w nadkolu. W BMW jest to zakres od 6 milimetrów aż do 56 milimetrów. Najniższe ET spotkamy w BMW M6, największe w BMW Serii 1.
  • Jaki wzór felg do BMW?

    Znając parametry techniczne, warto przedstawić najbardziej polecane modele felg i spotykane na nich wzory. BMW kojarzy się z prestiżem i stylową linią nadwozia. Klasyczne felgi dopasowane designem do niemieckiej marki to najczęściej pięcioramienne wzory, z charakterystycznymi cienkimi liniami, symetrycznie rozchodzącymi się od środka koła do jego krawędzi. Polecane modele felg aluminiowych do BMW w kategorii klasycznych to Dezent M oraz Dezent TR. Bardziej eleganckie i nowoczesne są modele dziesięcioramienne, symetryczne. Nadają charakterystyczny, nowoczesny design, co w połączeniu z dużą średnicą felgi daje niesamowity efekt. Idealnym przykładem takiej felgi jest obręcz aluminiowa GMP Italia Stellar. BMW w wersjach sportowych to modele w kolorze czarnym, które idealnie współpracują ze sportową linią nadwozia samochodów niemieckiego producenta. W sportowej wersji dobrze sprawdzą się takie felgi jak Dezent AR czy Dotz Longbeach Black.
    Zdjęcie: Envato Elements