Data publikacji:

Opony zimowe 215/65 R16. Polecane modele

Polscy kierowcy są coraz bardziej świadomi tego, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze może mieć wymiana opon z letnich na zimowe. Często brakuje jednak wiedzy, które zimówki będą najlepsze, gdy temperatury spadną poniżej 5–8 stopni Celsjusza i pojawią się śnieg, błoto pośniegowe czy gołoledź. Przeanalizowaliśmy dla Ciebie dostępną ofertę i podpowiadamy, które opony zimowe w rozmiarze 215/65 R16 sprawdzą się najlepiej.
opony zimowe 215/65 R16

Opony zimowe w rozmiarze 215/65 R16 – czym się charakteryzują?

Opony zimowe w każdym rozmiarze, także 215/65 R16, możemy łatwo rozpoznać po oznaczeniu. Powinny one posiadać graficzny symbol 3PMSF (three peak mountain snow flake) w formie ikonki przedstawiającej płatek śniegu wpisany w trzy szczyty górskie. To międzynarodowy symbol stosowany przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy, który w UE obowiązuje od 2012 roku i świadczy o tym, że dana opona może być bezpiecznie wykorzystywana w warunkach zimowych. Możesz również spotkać się z oznaczeniem (M + S) (mud and snow), które oznacza oponę błotno-śniegową. To drugie oznaczenie stanowi jednak zaledwie deklarację producenta i nie wiąże się z koniecznością spełnienia żadnych warunków.
Opony zimowe od letnich różnią się konstrukcją bieżnika, która została przystosowana do jazdy przy niskich temperaturach (poniżej 5–8 stopni Celsjusza) oraz przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, gdy drogę pokrywa śnieg, błoto lub gołoledź. Z tego powodu zastosowano dużą liczbę lameli, czyli wąskich nacięć biegnących w poprzek opony, które zwiększają przyczepność. Dzięki zastosowaniu mieszanki zawierającej większą ilość krzemionki opony mogą być bezpiecznie stosowane bez obaw, że guma zacznie twardnieć przy niskich temperaturach i straci elastyczność.

Czym kierować się, wybierając opony zimowe?

Dostępne w sklepach opony zimowe możemy podzielić na tzw. opony alpejskie, czyli standardowe zimówki, oraz opony nordyckie projektowane specjalnie z myślą o najcięższych warunkach zimowych – takich, jakie panują w krajach nordyckich, na północy Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie czy na północy Rosji. Opony nordyckie powinny bez użycia łańcuchów dobrze radzić sobie na ubitym śniegu i lodzie. Zwykle należą do najdroższych. Na jakie parametry jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie opon zimowych?
 • Rozmiar – zawsze kupujemy ten sam rozmiar opon do auta. Najłatwiej po prostu zamówić ten sam rozmiar, który miały Twoje opony letnie zamontowane przez producenta. Jeżeli masz wątpliwości, możesz poszukać na stronach internetowych producenta informacji o konkretnym modelu. W tym artykule skupiamy się na ofercie opon 215/65 R16 – upewnij się, czy jest on właściwy.
 • Indeks prędkości – teoretycznie powinien być równy lub wyższy maksymalnej prędkości, jaką może osiągnąć samochód. Jest ona podawana w instrukcji obsługi pojazdu. W praktyce zbyt wysoki indeks spowoduje wysoką sztywność i niekorzystnie wpłynie na komfort jazdy. Źle się również prowadzi opony ze zbyt niskim indeksem – w tym przypadku zachodzi odwrotne zjawisko.
 • Indeks nośności – jest ściśle określony przez producenta samochodu. Pamiętaj o tym, by w żadnym wypadku nie stosować opon z niższym indeksem nośności niż podana – to może poskutkować uszkodzeniem opon, a w konsekwencji również poważnym wypadkiem. Dopuszczalne jest użycie modeli z nieznacznie wyższym indeksem nośności od zalecanego.
 • Etykiety – wymogi prawa obligują producentów do umieszczania na oponach etykiet zawierających informacje o parametrach toczenia, drodze hamowania i głośności. W przypadku opon zimowych informacja o drodze hamowania podana na etykiecie nie będzie istotna, gdyż bada się ją w warunkach letnich. Czytając etykiety, możemy jednak wybrać cichą i ekonomiczną oponę.
 • Wyniki opon w testach – bardzo pomocne przy wyborze najlepszych opon zimowych 215/65 R16 mogą być wyniki testów przeprowadzonych przez renomowane instytuty. W tego rodzaju testach sprawdza się zachowanie konkretnego modelu opony na różnych nawierzchniach: suchej, mokrej, oblodzonej. Mierzy się przy tym zachowanie bieżnika i poziom hałasu. To pozwala na kompleksową ocenę opony. Warto przeglądać wyniki testów opon pod kątem czynników, które są dla nas najważniejsze.

Opony zimowe 215/65 R16 – w jakich samochodach są spotykane?

Opony w rozmiarze 215/65 R16 to opony, które stosowane są przede wszystkim w samochodach typu SUV. Niekiedy wykorzystywane bywają również w minivanach. Poniżej przedstawiamy niektóre z modeli aut, w których wykorzystywane są tego typu opony:
 • BMW serii 7;
 • Dacia Duster;
 • Chrysler Grand Voyager;
 • Nissan Qashqai I i II,
 • Hyundai Tucson,
 • Suzuki Grand Vitara I,
 • VW Tiguan,
 • VW Multivan T5 i T6,
 • Mitsubishi ASX I.

Polecane opony zimowe w rozmiarze 215/65 R16

Jakie opony zimowe warto wybrać? Zobacz polecane przeze mnie zimówki w różnych segmentach cenowych.

Tanie zimówki 215/65 R16

Wielu kierowców poszukuje po prostu tanich, dobrych opon zimowych. Poważnym błędem przy zakupie opon może być kierowanie się wyłącznie kryterium najniższej ceny. Jeżeli jednak z samochodu korzystamy głównie na krótkich trasach w mieście, na przykład dojeżdżając codziennie piętnaście minut do pracy czy na zakupy, nie ma sensu przepłacać, kupując zaawansowane technologicznie modele.
Spośród niedrogich opon zimowych w rozmiarze 215/65 R16 znajdzie się kilka propozycji wartych polecenia. Wśród nich warto wymienić porządne opony, które bazują na nieco starszych rozwiązaniach, takie jak Dębica Frigo HP2, Kormoran Vanpro Winter, Riken Cargo Winter czy Minerva Frostrack HP.

Polecane opony zimowe 215/65 R16 – średnia półka cenowa

Opony 215/65 R16 ze średniej półki cenowej to produkty, które powinny być odpowiednie dla zdecydowanej większości użytkowników w polskim klimacie. Charakteryzuje je optymalny stosunek ceny do jakości, dobrze sprawdzają się także na dłuższych trasach i przy częstej jeździe w gorszych warunkach atmosferycznych. W tym przedziale cenowym z całą pewnością warto wymienić modele: Kleber Transalp 2, Kleber Krisalp HP3 VAN, Falken HS449 Eurowinter, Falken Eurowinter VAN01 czy BFGoodrich G-Force Winter 2 SUV.

Najlepsze opony zimowe 215/65 R16 premium

W testach opon najczęściej najlepsze wyniki osiągają opony kilku renomowanych firm z sektora premium. Nie powinno to dziwić – firmy te od lat wykorzystują najbardziej zaawansowane i nowoczesne technologie. Nawet jeżeli kształt bieżnika w tańszych modelach na pierwszy rzut oka wygląda na identyczny, to zazwyczaj tańsze modele zdecydowanie różnią się pod względem składu wykorzystywanej mieszanki gumowej.
Wśród najlepszych opon premium w rozmiarze 215/65 R16, które powinny poradzić sobie nawet w najtrudniejszych zimowych warunkach, możemy wymienić modele: Continental WinterContact TS850 P SUV, Continental VanContact Winter czy Pirelli SottoZero 3.

Ciche opony z długą drogą hamowania w rozmiarze 215/65 R16

Zastanawiasz się, które opony zimowe w rozmiarze 215/65 R16 są wyjątkowo ciche, a które mają krótką drogę hamowania? W testach pod względem emitowanego hałasu dobrze wypadły opony Dunlop Winter Sport 5 i Nokian WR D4. Wyjątkowo krótką drogę hamowania mają opony Nokian WR D4. To bardzo dobre ciche opony zimowe.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo