Data publikacji:

Opony zimowe 245/40 R18

Kluczowe dla wyboru opon jest też przeznaczenie i charakter jazdy osoby, która dany model będzie użytkować. Jednym z rodzajów ogumienia poszukiwanym zwłaszcza przed okresem zimowym są opony zimowe 245/40 R18. Do jakich aut pasuje ten rodzaj, czym się charakteryzuje i co wynika z takiego oznaczenia opon? Sprawdź i znajdź produkt idealny dla siebie i swojego samochodu.
Opony zimowe 245/40 R18

Opony zimowe 245/40 R18, czyli jakie?

Jakie opony zimowe będą najlepsze? Przed wyborem i zakupem jakichkolwiek opon, niezależnie od modelu posiadanego auta, zasobu portfela czy też przeznaczenia związanego z warunkami atmosferycznymi, istotne jest sprawdzenie rozmiaru ogumienia, jaki powinien zostać zastosowany w danym pojeździe. Najprostszym na to sposobem jest sprawdzenie oznaczenia znajdującego się na obecnie zamontowanych oponach. Jeżeli jednak na dany moment jest to niemożliwe, tego typu informacja zawsze zawarta jest w instrukcji obsługi pojazdu. Jeżeli jednak nie ma dostępu również do tego dokumentu, w zależności od danego modelu auta informacja ta może znajdować się na klapce wlewu paliwa, przy progu drzwi, na słupku za kierownicą lub przy mechanizmie zamka.
W przypadku gdy opony zimowe oznaczone są symbolem 245/40 R18 oznacza to, że 245 stanowi szerokość opony wyrażoną w milimetrach. Liczba 40 odpowiada profilowi opony. To wysokość bocznej ściany opony, która wyrażona jest w stosunku procentowym do szerokości ogumienia. Profil opony zimowej w tym przypadku stanowi więc 40% jej szerokości. Litera R symbolizuje oponę radialną (wewnętrzne druty osnowy nie krzyżują się). 18 to natomiast rozmiar felgi określony w calach, na którą pasowała będzie dana opona. Zawsze należy dopasować rozmiar opony do indywidualnych wymagań auta. Tylko takie zastosowanie zagwarantuje komfortową jazdę i bezpieczne użytkowanie auta.

Opony zimowe 245/40 R18 – charakterystyka i przeznaczenie

Wśród najpopularniejszych modeli, które dedykowane są felgom o wymiarze 18”, znajdują się opony o oznaczeniu 225/40 R18. Ma to związek z szerokością opon, które w większości użytkowanych standardowych, średniej klasy modeli aut posiadają właśnie taki wymiar. Opony zimowe 245/40 R18 są zdecydowanie szersze i posiadają niski profil. Tego typu ogumienie doskonale sprawdza się w przypadku samochodów sportowych, luksusowych oraz w różnego rodzaju limuzynach. Takie opony mają również niezaprzeczalne walory estetyczne. Doskonale podkreślają felgi, które w autach wysokiej klasy potrafią być bardzo spektakularne.
Faktem jest, że szerokie opony zimowe 245/40 R18 występują również w modelach aut wybieranych do jazdy na co dzień. To też rozmiar często występujący w autach poddawanych tuningowi. Od strony praktycznej większa szerokość ogumienia z pewnością wpływa na większy komfort jazdy, szczególnie zimą. Większa powierzchnia styku z podłożem gwarantuje lepszą przyczepność, a charakterystyczna rzeźba bieżnika dużo wyższą odporność na ślizganie się na oblodzonych nawierzchniach.

Jakie auta powinny być wyposażone w opony zimowe 245/40 R18?

Samochody luksusowe, limuzyny oraz wersje sportowe to nie jedyne typy aut, w których zastosowanie znajdują opony zimowe 245/40 R18. Model ten występuje również w niektórych SUV-ach oraz autach wyposażonych w silniki o ponadprzeciętnych mocach. Wśród popularnych modeli spotykanych na co dzień opony w tym rozmiarze pasować będą m.in. do Mercedesa Klasy E i CLS, Volvo V70 czy chętnie wybieranych Audi A4, A5 i A6.
Zważywszy na fakt, że rozmiar 245/40 R18 nie jest najpopularniejszym i najczęściej wybieranym typem ogumienia, nieco mniejszy jest również wybór oferowanych przez uznane marki takich produktów. Jednak z powodzeniem znaleźć można bardzo dobre opcje premium proponowane przez czołowych producentów, jak i opony średniej klasy czy najtańsze produkty spełniające odpowiednie standardy.

Opony zimowe 245/40 R18 na każdą kieszeń – jakie wybrać?

Jakiej marki opony zimowe wybrać? Wśród opon zimowych 245/40 R18 zaliczanych do klasy premium na uwagę zasługują produkty Goodyear UltraGrip Performance Gen-1, Pirelli SottoZero 2, Pirelli SottoZero 3, Dunlop Winter Sport 5, Dunlop Winter Sport 3D, Nokian WR A4 czy Michelin Pilot Alpin PA4. To opony wykonane z materiałów najwyższej jakości i z zastosowaniem najnowszych technologii, najwyżej oceniane zarówno przez rankingi branżowe, jak i opinie zadowolonych klientów.
W klasie średniej, gdzie liczy się dobra jakość w połączeniu z atrakcyjną ceną, na uwagę zasługują modele z zastosowaniem bieżników skracających drogę hamowania i jednocześnie niskim poziomem emitowanego hałasu. To m.in. BFGoodrich G-Force Winter 2 oraz Kleber Krisalp HP3. Wśród najtańszych opcji znajduje się zdecydowanie najmniej możliwości wyboru. Jednak i tu można znaleźć atrakcyjne opony zimowe 245/45 R18, takie jak Kormoran Snowpro B2 czy Matador MP92 SibirSnow.  
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!