Data publikacji:

0W20 czy 5W30. Jaki olej wybrać? Czym się różnią?

Wybór między olejem 0W20 a 5W30 zależy od kilku czynników, takich jak warunki klimatyczne, styl jazdy, wiek samochodu i wiele innych. Jeśli Twój samochód jest nowy, to olej 0W20 będzie dobrą opcją. W przeciwnym razie, olej 5W30 może być lepszym wyborem, szczególnie jeśli samochód jest starszy lub jeździsz w trudnych warunkach klimatycznych.
0w20 czy 5w30

Dlaczego wybór oleju silnikowego jest tak ważny?

Olej silnikowy jest środkiem smarującym, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia występującego pomiędzy elementami silnika, które ze sobą współpracują. Pierwotnie jako olej służył rozcieńczony smar, którego jedynym zadaniem było dotrzeć do wszystkich zakamarków silnika i zminimalizować tarcie.
Aktualnie oleje silnikowe odgrywają bardzo ważną rolę. Służą bowiem nie tylko do smarowanie współpracujących elementów, ale także pełnią funkcję uszczelniacza, chłodzenia elementów, odprowadzania nagromadzającej się energii cieplnej, tłumienia drgań, oczyszczania komory silnika oraz jego ochrony przed korozją. Dobrej jakości olej posiada skład, który pozwala mu na pracę w bardzo szerokim zakresie temperatur i pod bardzo wysokim obciążeniem pracą.
Podstawą produkowanych obecnie olejów silnikowych są bazy mineralne, syntetyczne lub półsyntetyczne. Są to środki bazujące na pochodnych ropy naftowej. Oleje półsyntetyczne są wypośrodkowaniem dwóch pozostałych, bardzo skrajnych rodzajów. Oleje mineralne są z reguły najgorszej jakości technologicznej, tym samym są najtańsze. Najlepiej sprawdzają się w starszych jednostkach napędowych, gdzie bardzo wysoka ochrona silnika nie jest tak kluczowa, jak w przypadku nowych pojazdów.
Syntetyczne środki wykazują najlepsze parametry smarowania i pracują w najszerszych zakresach temperatur. Półsyntetyczne oleje silnikowe są połączeniem obu, z delikatną przewagą bazy mineralnej. Są złotym środkiem w jakości i cenie. Najczęściej stosowane i używane są w samochodach codziennego.

Olej 0w20 czy 5w30. Jak czytać oznaczenia?

Oleje silnikowe posiadają specjalne oznaczenia, które są zgodne z normami SAE. Dziś przedstawimy i porównamy oleje 0W20 oraz 5W30, dlatego też nimi posłużymy się w przykładzie.
Pierwszy człon oznacza odporność i wydajność w niskich, zimowych temperaturach, stąd literka W. Im niższa jest wartość tego parametru, tym większą tolerancję olej wykazuje w ekstremalnie niskich temperaturach.
Drugi człon informuje o zdolności oleju do zachowywania przez niego optymalnych właściwości w wysokich temperaturach roboczych. Do oznaczeń olejów dochodzi również skala API, która informuje nas o rodzajach silników, do których dostosowane są dane modele.
Oleje mogą być dedykowane konkretnym jednostkom napędowym oraz uniwersalne. Pierwsza litera oznacza preferowany rodzaj silnika (C – silniki wysokoprężne, S – silniki benzynowe). Druga litera to klasa jakości danego oleju – im dalej w alfabecie się znajduje, tym lepszej jakości jest środek smarny. Dla przykładu, olej CD jest olejem średniej klasy jakości przeznaczonym do silników Diesla, olej SE jest olejem dobrej klasy jakościowej do silników benzynowych, natomiast olej CE/SC jest olejem wysokiej klasy do silników wysokoprężnych, natomiast średniej klasy jakości do silników benzynowych.

Olej 0W20. Czy lepszy od 5W30?

Oleje samochodowe 0W20 to doskonałej jakości syntetyczne środki smarujące. Obok bardzo wysokiej jakości bazy olejowej w jego skład wchodzi szereg dodatków uszlachetniających, dzięki którym olej ten zachowuje najwyższe parametry nawet w najtrudniejszych warunkach.
Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim niską lepkością. Oznacza to, że posiada najlepsze parametry lepkości oleju w trudnych, zimowych oraz wysokich temperaturach, dlatego bardzo szybko dostosowuje się do panujących warunków, oferując najwyższe parametry pracy.
Jego lepkość i gęstość nie tylko dobrze konserwuje i smaruje elementy silnika, ale sprawia też mniejsze opory, co przekłada się na paliwooszczędność jednostki. Dopracowana baza olejowa i liczne dodatki uszlachetniające dostarczają silnikowi wszystkiego, czego potrzebuje do pracy na najwyższych obrotach.
Doskonale oczyszcza komorę silnika, świetnie konserwuje i smaruje współpracujące elementy, a do tego precyzyjnie uszczelnia. Zaleca się jego stosowanie w samochodach, które pracują na bardzo wysokich obrotach, oraz których jednostki silnikowe oferują bardzo precyzyjne i ściśle spasowane modele, w których wymaga się bardzo dobrego smarowania.

Olej 0W20 a 5W30. Parametry oleju 5W30

Oleje silnikowe 5W30 to doskonałe oleje dopasowane do naszego klimatu. Dostępne są w bardzo szerokiej ofercie, co wynika z jego największej uniwersalności i popularności. Powstał z myślą o codziennych kierowcach, którzy nie są fanatykami szybkiej, sportowej jazdy, a którym zależy na prawidłowej i jak najdłuższej pracy silnika oraz ekonomiczności.
Ich sława wynika nie tylko z dostępności tego rodzaju u niemalże każdego producenta, ale również z możliwości dopasowania ich do każdego pojazdu. Oleje 5W30 dostępne są jako środki syntetyczne i półsyntetyczne. Idealnie sprawdzają się w środkowoeuropejskich warunkach przez cały rok. Zapewniają optymalną ochronę silnika, doskonałe właściwości smarne oraz oferują bardzo dobre parametry konserwujące, oczyszczające i uszczelniające. Oleje 5W30 przeznaczone są do większości pojazdów – od aut miejskich, przez większe rodzinne pojazdy, SUV-y czy auta dostawcze.

Jaki olej wybrać – 0W20 czy 5W30?

Olej silnikowy 0W20 jest olejem najwyższej jakości, jednak jego zastosowanie jest znacznie ograniczone. Przeznaczony jest do nowych, wymagających samochodów oraz sportowych pojazdów. Oferuje najlepsze parametry pracy, ale co za tym idzie, najwyższą cenę. Źle dobrany olej może nie tylko nie pasować do naszego silnika, ale też go uszkodzić. W innym przypadku dobranie tej klasy oleju może być po prostu zmarnowaniem jego potencjału i zbędnym wydatkiem. Jest to olej prawdopodobnie najlepszy, jednak zaleca się jego używanie tylko w określonych wyżej warunkach.
Olej silnikowy 5W30 jest również jednym z lepszych gatunkowo, a na pewno dużo bardziej popularnym, o szerszym zastosowaniu. Cechuje się też większym wyborem rodzaju oleju oraz niższą ceną. Dobierając odpowiedni olej, warto się upewnić, jakie są nasze potrzeby. Jeżeli posiadamy nowy samochód, samochód o dużej pojemności skokowej lub sportowe auto, warto rozważyć wybór oleju 0W20. Jeżeli jednak jesteśmy codziennymi kierowcami, którym zależy na dobrym oleju, przystosowanym do typowych warunków, olej silnikowy 5W30 będzie strzałem w dziesiątkę.
Zdjęcie: Envato Elements