Data publikacji:

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez AUX? 

Podróże samochodem nie zawsze należą do najprzyjemniejszych. Stres i napięcie wywołane np. staniem w korkach lub pośpiechem w drodze do pracy bardzo często jest w stanie trzymać w ryzach ulubiona muzyka. Dawniej skazani byliśmy w tym względzie na ofertę lokalnych stacji radiowych albo zabrane ze sobą nagrania na fizycznych nośnikach. Dziś zazwyczaj do systemu nagłośnieniowego w aucie podłączamy telefon skomunikowany z internetem. Dowiedz się zatem, jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez złącza AUX. 
jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez aux

Po co podłączamy telefon do radia samochodowego?

Jak już wspomnieliśmy, telefon pełni rolę świetnego odtwarzacza multimedialnego. Dzięki stałemu dostępowi do internetu w samochodzie możemy posłuchać dowolnej wybranej przez nas muzyki zapisanej w pamięci urządzenia, np. formacie mp3 lub FLAC. 
Dziś przeważnie smartfona używamy jednak do korzystania z oferty popularnych serwisów streamingowych, takich jak Spotify, a także wideo, jak YouTube. Równie popularne jest również słuchanie audiobooków lub podcastów, wielogodzinne nagrania tego typu świetnie sprawdzają się na długich trasach. Niektóre osoby chętnie włączają też radia internetowe, co daje im odrobinę komfortu podczas zagranicznych wycieczek. 

Wiek radia a sposób komunikacji z telefonem 

Sposób, w jaki komunikujemy telefon z radiem samochodowym, w dużej mierze determinuje wiek urządzenia. Radioodbiorniki mające co najmniej kilkanaście lat zazwyczaj posiadają wyłącznie wejście typu AUX. Jest to standardowe analogowe złącze audio, posiadające świetnie znane końcówki mini jack o średnicy 3,5 mm, używane przez większość słuchawek lub głośników. Za jego pośrednictwem możemy przesyłać standardowy sygnał stereo. Do podłączenia telefonu używa się tutaj kabli AUX z dwoma męskimi końcówkami o dowolnej długości. 
Podłączając telefon kablem AUX do radia, działa ono jak słuchawki lub każdy mobilny głośnik, odtwarzając bez żadnych zmian dowolne dźwięki pochodzące wprost z telefonu, zarówno z uruchomionych na nim aplikacji, przeglądarki internetowej, jak i plików muzycznych. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na połączenie obu sprzętów. 
W nowszych radioodbiornikach samochodowych, które obecnie często określamy mianem stacji multimedialnych, producenci bardzo często rezygnują z instalacji wejścia AUX. W jaki w takim razie sposób można podłączyć do nich telefon? Przyjrzyjmy się dostępnym metodom. 

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez AUX – kabel USB

Najbardziej rozpowszechniona metoda komunikacji telefonu z radiem to obecnie skorzystanie z zamontowanego w nim wejścia USB. Nie musimy tutaj specjalnie konfigurować mobilnego urządzenia – smartfon połączony kablem z radiem automatycznie wykryje go jako multimedialny głośnik i będzie w stanie przekazać mu sygnał dźwiękowy, podobnie jak kabel AUX. Metoda ta działa na dowolnej wersji systemu Android i iOS, w ten sam sposób możemy też skomunikować tablet i laptop.
Dodatkowo, korzystając z odpowiedniej opcji w telefonie i radiu, możemy ustawić, by zamiast dźwięku przesyłać za pomocą kabla również dane. W ten sposób stacja multimedialna będzie traktowała smartfon jak dysk przenośny i może odtwarzać bezpośrednio znajdujące się w jego pamięci pliki muzyczne. 
Jeżeli chcemy nadal korzystać z AUX, w sklepach znajdziemy całkiem spory wybór adapterów, które z jednej strony mają wejście 3,5 mm (męska lub żeńska końcówka do wyboru), a z drugiej port USB podłączany do radia. Gadżety tego typu kosztują od zaledwie kilku do kilkunastu złotych. 

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez AUX – Bluetooth

Kolejnym rozpowszechnionym sposobem na skomunikowanie telefonu z radiem bez wejścia AUX jest skorzystanie z połączenia Bluetooth. Wsparcie dla BT zapewniają najnowsze radia i stacje multimedialne, jest ono obecnie standardem w tych urządzeniach. Pozwala ono na szybkie i bezprzewodowe dzielenie się plikami, a także zdalną kontrolę radia z poziomu smartfona. 
Połączenie smartfona z radiem za pośrednictwem Bluetooth jest bardzo proste i przebiega tak samo jak w przypadku innych urządzeń bezprzewodowych z obsługą BT. W obu sprzętach aktywujemy po prostu funkcję poszukiwania innych urządzeń, a następnie aktywujemy parowanie. Czasami, aby móc skorzystać z wszystkich opcji w radiu, niezbędna może okazać się konieczność zainstalowana konkretnej aplikacji w telefonie, informację na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi. 

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego bez AUX – transmiter FM

Ostatnią opcją jest skorzystanie z transmitera FM, urządzenia tego typu sprawdzają się w najstarszych typach radioodbiorników lub tych, w których uszkodzeniu uległo posiadane przez nie wejście AUX. Urządzenia te mogą odbierać sygnał Bluetooth, mają też wejścia na karty pamięci i wejścia USB. Nadają one sygnał odbierany przez każde standardowe radio FM, wystarczy tylko nastawić je na odpowiednie pasmo. Transmitery mogą być zasilane bezpośrednio z gniazda zapalniczki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski