Data publikacji:

Jak zamontować fotelik 9-36 kg w samochodzie?

Sposób montażu fotelika dziecięcego w samochodzie jest niezwykle ważny. W tym artykule przedstawimy jak prawidłowo zamontować foteliki z przedziału od 9 kilogramów do 36 kilogramów.
jak zamontować fotelik w samochodzie 9 36

Dlaczego prawidłowy montaż fotelika 9-36 kg jest ważny?

Z wielu ekspertyz i testów wynika dość jasno, że nawet najdroższy fotelik, jeżeli jest nieprawidłowo zamontowany, nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa naszemu dziecku. Statystyki w tej dziedzinie są dość brutalne. Wynika z nich bowiem, że nawet do 70% użytkowników nie ma pojęcia o prawidłowym montażu fotelika dziecięcego i robi to według własnego uznania.
Fotelik dziecięcy może pewnie i stabilnie znajdować się na siedzeniu pojazdu, jednak nie oznacza to, że spełnia on swoją rolę w stu procentach. Kolejnym aspektem, który negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa naszej pociechy, jest niewłaściwe dobranie fotelika do masy dziecka. Ze względu na dość uniwersalną przestrzeń do siedzenia, większość dzieci zmieści się w te same modele, a rodzice, nie widząc potrzeby, nie decydują się na wymianę fotelika pod względem masy.

Fotelik 9–36 kg w samochodzie – gdzie zamontować?

Zacznijmy od samego początku. Gdzie zamontować fotelik dziecięcy w samochodzie, aby podróż była bezpieczna? Najlepszym miejscem okazuje się tylna kanapa pojazdu. Wbrew pozorom, najlepsze jest środkowe siedzisko, które jest najmniej narażone na dokuczliwe skutki uboczne jazdy po nierównościach i najlepiej przenosi boczne uderzenia.
Niestety ze względu na konstrukcję i sposób montażu większości z fotelików dziecięcych rzadko istnieje możliwość wyboru tego konkretnego miejsca. Wynika to ze sposobu mocowania za pomocą tradycyjnych, samochodowych pasów bezpieczeństwa oraz złączek montażowych ISOFIX. Wynika to z faktu, że w europejskich samochodach rzadko praktykuje się przyłącza ISOFIX na środkowym fotelu oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, gdzie często spotyka się tylko pas biodrowy.
Kiedy nie mamy możliwości montażu fotelika dziecięcego na środkowym fotelu, trzeba znaleźć miejsce alternatywne. Najlepsze do tego będzie siedzenie bezpośrednio za fotelem pasażera – po prawej stronie. Dlaczego? Wynika to z faktu, że w ułatwia kontakt wzrokowy i kontrolę dziecka szczególnie w czasie samotnych podróży. Drugi aspekt wynika z bezpieczeństwa. Fotelik za pasażerem ułatwia bezpieczne wsiadanie i wysiadanie dziecka z pojazdu ze względu na prawostronny ruch w krajach europejskich. W nagłych sytuacjach, kiedy wymagane będzie zatrzymanie się na poboczu, lub zwyczajnie podczas wysiadania z pojazdu, prawa strona odizolowana jest od nadjeżdżających pojazdów i umożliwia bezpieczne wysiadanie.
Co z powszechnie znanym i polecanym sposobem montażu fotelika dziecięcego na miejscu pasażera z przodu? Również jest to możliwe, jednak w tej sytuacji należy pamiętać o kilku dodatkowych elementach, bez których użytkowanie fotelika może stwarzać bardzo duże zagrożenie dla dziecka. Przede wszystkim mowa tu o poduszce powietrznej pasażera, którą należy dezaktywować w pierwszej kolejności, aby w razie jej wystrzału nie spowodować uderzenia w fotelik.
Kolejna sprawa to zalecenie jazdy tyłem do kierunku jazdy, gdzie fotelik często zapiera się o kokpit. Jest to możliwe tylko w specjalnie przystosowanych do tego egzemplarzach, których konstrukcja i sposób montażu pozwalają na zamontowanie go w takiej pozycji. Eksperci zalecają jak najdłuższe podróżowanie dziecka w tej pozycji, jednak ze względu na sposoby montażu znacznej części fotelików nie jest to możliwe. Wynika to z faktu, że nie pozwalają na to uchwyty typu ISOFIX oraz foteliki powyżej pewnej masy (najczęściej do 13 kg) uniemożliwiają takie usytuowanie ze względu na pochylenie i stabilność oparcia fotelika. W przypadku opisywanych przez nas największych fotelików (9 –36 kg) niemalże od początku nakazana będzie jazda przodem do kierunku podróżowania.

Montaż fotelika dziecięcego 9–36 kg

Najważniejsze w montażu fotelika dziecięcego w samochodzie jest odpowiednie jego dopasowanie do naszego pojazdu. Należy sprawdzić, czy konstrukcyjnie fotelik taki da się zamontować na kanapie, czy ma ona odpowiednią długość siedziska i oparcia, czy posiada mocowania typu ISOFIX, czy posiada trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz czy mają one odpowiednią długość. W samochodach fotelik dziecięcy możemy zamontować na trzy sposoby:
  • za pomocą zaczepów ISOFIX;
  • za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa;
  • za pomocą bazy przystosowanej do montażu ISOFIX.
  • Odpowiednie dopasowanie fotelika do naszego pojazdu pozwoli nie tylko poprawnie zamontować go na kanapie, ale przede wszystkim zapewni pożądany poziom bezpieczeństwa naszego dziecka. Zanim przejdziemy do ostatecznego montażu fotelika dziecięcego 9–36 kg, należy upewnić się, że posiadamy do niego dołączoną instrukcję obsługi.
    Opisywane przez nas foteliki, ze względu na wielkość, konstrukcję i duży dozwolony przedział wagowy, posiadają możliwość demontażu wewnętrznej uprzęży bezpieczeństwa. Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia i stabilizacji, którą należy usunąć po przekroczeniu konkretnej wagi dziecka. Informacje na temat tego, kiedy należy to zrobić, znajdziemy właśnie w instrukcji producenta dołączonej do konkretnego modelu fotelika. Po usunięciu uprzęży dziecko zabezpieczone będzie samochodowym pasem bezpieczeństwa, który odpowiada za pełną stabilizację fotelika.
    Dodatkowym zabezpieczeniem może być system mocowania fotelika ISOFIX. Fotelik należy zamontować tak, aby jego podstawa zapewniała pełne przyleganie siedziska i oparcia do fotela samochodowego. Zapewni to największy poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży, unikając niepotrzebnych drgań i najlepiej przenosząc obciążenia.
    Foteliki w rozmiarze 9–36 kg powinny być ostatnimi modelami stosowanymi do osiągnięcia przez dziecko 150 centymetrów wzrostu. Modele te najczęściej nie posiadają już zamontowanych dodatkowych pasów czy szelek bezpieczeństwa, a dziecko wraz z fotelikiem zabezpieczone jest jedynie pasami samochodowymi.
    Najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest połączenie sposobów montażu i wybór fotelików z systemem ISOFIX, który poza pasami bezpieczeństwa dodatkowo zabezpiecza dziecko i stabilizuje fotelik.
    Nieprawidłowy montaż, szczególnie w mniejszych modelach, gdzie pasy bezpieczeństwa przekłada się przez przęsła fotelika, naraża naszą pociechę na niebezpieczeństwo w skrajnych sytuacjach. Należy zatem pamiętać, że montaż fotelika jest bardzo ważną i odpowiedzialną czynnością, dlatego należy je wybierać tak, aby idealnie pasowały nie tylko do naszych potrzeb, ale przede wszystkim możliwości naszego pojazdu. Pomocna jest też instrukcja obsługi, bez której intuicyjne montowanie może okazać się skuteczne, jednak nie na tyle bezpieczne, na ile tego oczekujemy.
    Zdjęcie: Envato Elements