Data modyfikacji:

Czarny dym z rury wydechowej – co robić?

Kolor dymu z rury wydechowej pozwala odczytać nieprawidłowości wynikające z pracy samochodu. Jego obecność i barwa pomagają odszukać przyczynę i w porę zareagować. Najlepiej, jeżeli spaliny samochodowe są bezbarwne, jednak jest to możliwe tylko przy prawidłowo działających jednostkach. Czarny dym wylatujący z rury wydechowej nie jest dobrym znakiem. Dawniej prawie każdy przysłowiowy diesel kopcił i wypuszczał czarne kłęby dymu. Wynikało to z prostoty budowy silnika, sposobu wtrysku i przede wszystkim braku jakiejkolwiek elektroniki, która mogłaby optymalizować pracę silnika. W dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadkie zjawisko, dlatego nie można lekceważyć czarnych kłębów dymu z rury wydechowej naszego samochodu. Co oznacza czarny dym i co robić?
Close up of car exhaust pipe

Czarny dym z rury wydechowej

Wydobywający się czarny dym z rury wydechowej naszego pojazdu to najczęściej objaw awarii. W silnikach Diesla wskazuje najczęściej na problemy z wtryskiwaczami, pompą wysokiego ciśnienia, filtrem cząstek stałych, filtrem powietrza, a nawet błędnie ustawionymi parametrami podczas komputerowego ingerowania i wzmacniania silnika. W sytuacji wystąpienia czarnego dymu z wydechu w samochodach z silnikiem spalinowym spodziewać się można uszkodzenia sondy lambda lub nadmiaru nagromadzającego się w komorach silnika nagaru, który wraz ze spalinami wyrzucany jest przez układ wydechowy. Nagar to nic innego jak resztki niespalonej mieszanki i sadza, stąd czarny kolor wypuszczanego z auta dymu. Objaw czarnego dymu to symptom usterki. Bez względu na to, czy dym pojawia się na wolnych obrotach, zimnym silniku, podczas ruszania, czy jazdy, przyczyn, jak i rozwiązania problemu należy szukać w nieprawidłowym spalaniu paliwa lub mieszanki w komorze silnika. Problem czarnego dymu w znacznie większej części dotyczy samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Wynika to z rodzaju silnika, jego technologii, jak i specyfiki działania.

Z czego może wynikać czarny dym w układzie wydechowym w samochodach z silnikiem Diesla?

Najczęściej jest to problem spowodowany zbyt bogatą mieszanką wtryskiwaną do komory spalania w silniku. Co to oznacza? Bogata mieszanka paliwowo-powietrzna to rodzaj mieszanki, w której podawana jest zbyt duża ilość paliwa w stosunku do powietrza. Wynikać to może z nieprawidłowej pracy wtrysków lub układu dolotowego. Wtryskiwacze podają zbyt dużą dawkę paliwa, układ dolotowy może powodować dostarczenie zbyt małej ilości powietrza. Z tych powodów tworzy się dysproporcja w mieszance paliwowo-powietrznej, czego efektem jest czarny dym wydobywający się z układu wydechowego. Wytypowanie problemów jest proste, jednak ich diagnostyka i naprawa często zahacza o specjalistyczny sprzęt i autoryzowane serwisy samochodowe.

Uszkodzenie DPF

Inne powody czarnego kopcenia z diesla mogą wskazywać na uszkodzenia pompy wysokiego ciśnienia, filtra DPF, filtra powietrza lub złego chiptuningu. Pompa wysokiego ciśnienia odpowiada za dostarczenie odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do spalenia mieszanki. Zbyt bogata lub zbyt uboga mieszanka może powodować jej uszkodzenia. Jeżeli ciśnienie nie jest wystarczająco wysokie, można zaobserwować wydobywający się z układu wydechowego czarny dym. Uszkodzeniu ulegają najczęściej elektrozawory lub elektronika odpowiedzialna za sterowanie pompą. Na szczęście pompa wysokiego ciśnienia jest elementem, który można bez problemu poddać regeneracji, co nie tylko rozwiązuje problem czarnego dymu, ale też pozwala na oszczędności związane z zakupem części zamiennych, które nie są tanie. Filtr cząstek stałych, czyli popularny DPF, po zapchaniu powoduje czarne kopcenie z rury wydechowej. Dzieje się tak z powodu nadmiernie nagromadzającej się ilości sadzy i nagaru na filtrze, z którą ten nie nadąża się rozprawić. Poza czarnym dymem zaobserwować można wyższe średnie spalanie paliwa. Objawy te sugerować mogą problemy z filtrem DPF. Aby temu zapobiec, warto przejechać się z większą prędkością przez dłuższy czas po drogach szybkiego ruchu, co pomoże filtrowi przepchać nagromadzające się zanieczyszczenia. Uszkodzony filtr powietrza również może powodować czarny dym. Jego zabrudzenie powoduje przedostanie się do komór spalania i turbiny zanieczyszczeń oraz ogranicza dolot powietrza, przez co silnik nie jest w stanie odpowiednio przepalić wtryskanej mieszanki. Wzrasta pobór paliwa, spada moc silnika oraz pojawia się gęsty, czarny dym. Widząc takie objawy, warto przeczyścić lub wymienić filtr powietrza, który mimo swojej niepozornej roli ma bardzo duży wpływ na prawidłową pracę silnika Diesla. Chiptuning jest komputerowym wzmacnianiem osiągów silnika. Złe dobranie jego parametrów może powodować nieprawidłowe wtryskiwanie mieszanki, ograniczać dolot powietrza, źle obliczać kąt wyprzedzenia wtrysku lub w złym momencie podawać mieszankę paliwową do komory spalania. Problemy tego typu warto niezwłocznie rozwiązać, gdyż nieprawidłowo działający silnik to nie tylko powód czarnego dymu, ale też prosta droga do trwałych uszkodzeń jednostki.

Co z silnikami benzynowymi?

W silnikach benzynowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Najczęściej powodem czarnego dymu w silnikach tego typu jest nieprawidłowe działanie sondy lambda. W tej sytuacji przekazuje ona nieprawidłowe dane o zawartości tlenu w spalinach, co wpływa na nieprawidłową regulację składu mieszanki paliwowej. W silnikach iskrowych problem z czarnym dymem z rury wydechowej może wynikać z nagromadzającego się nagaru. Problem ten jest szczególnie popularny w starszych samochodach z wtryskiem bezpośrednim. Nadmierne ilości nagaru przedostają się do przez układ spalania do układu wydechowego, w efekcie czego za samochodem zostają kłęby czarnego dymu.
Widząc czarny dym za naszym pojazdem, warto przystąpić do diagnostyki i naprawy usterki. Kiedyś było to zjawisko naturalne, dziś może prowadzić do poważniejszych awarii. Nie należy lekceważyć czarnego dymu z rury wydechowej, gdyż jak widać jest to problem, który występuje zarówno w dieslach, jak i silnikach benzynowych i niemal zawsze zwiastuje nieprawidłowości w działaniu silnika.
Zdjęcie: Envato Elements