Data publikacji:

Fulda Kristall Montero 3. Bardzo dobra przyczepność w niskich temperaturach

Opony zimowe to bardzo ważny element wyposażenia auta, na który należy zawsze zwrócić szczególną uwagę. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli w wielu rozmiarach, które zakwalifikować można zarówno do klasy premium, jak i średniej, wyróżniającej się świetnym stosunkiem jakości ogumienia do ceny. To również opony budżetowe, produkowane z zastosowaniem nieco starszych technologii, dedykowane osobom korzystającym z auta sporadycznie lub na krótkich trasach. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę m.in. na dobrą przyczepność opon do nawierzchni w trudnych, zimowych warunkach. Takim modelem są opony Fulda Kristall Montero 3. Co wyróżnia ten produkt na tle innych, czym charakteryzuje się to ogumienie i jakie opinie ma wśród użytkowników oraz niezależnych testerów branżowych?

Czym powinny charakteryzować się dobre opony zimowe?

Jakie opony zimowe wybrać? Opony zimowe powinny być odpowiednio przystosowane do trudnych warunków panujących na drodze w miesiącach jesienno-zimowych. To nie tylko stabilność jazdy na mokrej nawierzchni i podczas deszczu, ale również radzenie sobie na oblodzonych drogach lub pokrytych śniegiem, co może powodować pewne utrudnienia. Odpowiednie opony zimowe, które gwarantować będą bezpieczeństwo, powinna wyróżniać przede wszystkim doskonała przyczepność do nawierzchni. Wpływ na to ma ukształtowanie bieżnika i zastosowanie różnorodnych technologii ułatwiających odprowadzanie wody i śniegu z powierzchni opon w trakcie jazdy.

Opony zimowe powinny być też wykonane z odpowiedniej mieszanki gumowej, przystosowanej do zimowych warunków, oraz posiadać inne udogodnienia. To np. dodatkowe wzmocnienie ułatwiające jazdę w przypadku uszkodzenia czy inne zabezpieczenia wpływające na wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Wybierając właściwe opony zimowe, należy też pamiętać o dobraniu rozmiaru sugerowanego przez producenta oraz dostosowaniu właściwego indeksu nośności i prędkości danego modelu ogumienia do posiadanego auta. Dobrze jest wybrać opony, które wyróżniają się pozytywnymi opiniami i recenzjami w ogólnodostępnych i niezależnych testach opon. Jednym z takich modeli są opony zimowe Fulda Kristall Montero 3.

Fulda – uznana marka z tradycjami

Fulda to niemiecka marka oponiarska, która powstała w 1906 roku i do dziś produkuje opony różnego rodzaju, charakteryzujące się wysoką jakością. Jest to część znanej wszystkim grupy Goodyear, co świadczy o wysokiej jakości i powodzeniu wśród kierowców. Niemiecki rynek oponiarski pod względem standardów jest jednym z najbardziej wymagających na świecie. Dlatego wszystkie tworzone na jego terenie opony, w tym Fulda, charakteryzują się precyzją, dopracowaniem i wieloma przeprowadzonymi testami.

Opony Fulda dostarczane są do 28 krajów europejskich, a popyt na nie nieustannie wzrasta. Wszystkie modele opon produkowane są w zakładach i fabrykach opatrzonych certyfikatem ISO 14001, który oznacza, że placówki te spełniają wszystkie standardy związane z właściwą ochroną środowiska oraz nowoczesnym systemem zarządzania w produkcji, co regularnie sprawdzają niezależni eksperci.

Opony Fulda zgodnie z filozofią firmy odzwierciedlają najlepszą jakość produktów w stosunku do ich ceny, dzięki czemu możliwe jest wybranie ogumienia w rozsądnej cenie i jednocześnie właściwie zabezpieczającego auto podczas jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Ogumienie Fulda dostępne jest w kilku rozmiarach i parametrach odpowiednich dla samochodów osobowych, dostawczych, z napędem na cztery koła, a także ciężarowych i maszynach rolniczych. Tym, co szczególnie wyróżnia opony od marki Fulda na tle konkurencji, są bardzo wytrzymałe połączenia gumowe oraz zaawansowana technologicznie rzeźba bieżnika. 

Fulda Kristall Montero 3 – charakterystyka opon

Opony zimowe Fulda Kristall Montero 3 to ogumienie klasy średniej, które w wielu przypadkach spełnia też parametry opon zakwalifikowanych do grupy premium. To modele wyróżniające się długą żywotnością związaną z optymalnym rozłożeniem nacisków, doskonałą przyczepnością na śniegu, a także dużą elastycznością przy występowaniu niskich temperatur. 

Fulda Kristall Montero 3 to opony, w których zastosowano technologię SnowCatcher, czyli specjalny układ klocków i rowków na bieżniku, poprawiający komfort jazdy po śniegu. Jest to autorska technologia Fulda. Bubble Blade to z kolei zwiększona liczba lameli poprawiających przyczepność nie tylko na śniegu, ale też na lodzie.

Dzięki równomiernemu rozłożeniu nacisków bieżnik ściera się równomiernie, co wpływa na długą żywotność opony. Specjalnie opracowana mieszanka gumowa świetnie sprawdza się też w ekstremalnie niskich temperaturach. Opony zimowe Fulda umożliwiają komfortowe wydostanie się z głębokiego śniegu lub rozpoczęcie jazdy pod górę po śliskiej nawierzchni. Jakie recenzje zdobywają opony zimowe Fulda Kristall Montero 3? Opinie użytkowników niemal w 100% podkreślają zgodność opisów producenta i wyników testów z faktycznym użytkowaniem. 

Często podkreślanym atutem jest również możliwość wykonywania dynamicznych manewrów podczas jazdy po nawierzchni oblodzonej, ośnieżonej lub pokrytej błotem pośniegowym. Opony zimowe Fulda Kristall Montero 3 dostępne są w rozmiarach od 13 do 16 cali.

Porównanie do poprzednika

Model pojawił się na rynku jako następca Fuldy Kristall Montero 2 i charakteryzuje się dużo bardziej nowoczesną konstrukcją. Pierwsza rzuca się w oczy zmodyfikowana konstrukcja bieżnika.

Nadal jest kształt kierunkowy (najczęściej stosowany w przypadku opon zimowych), ale w nowszej wersji wprowadzono charakterystyczne centralne żebro (ciągły pas) z poprzecznymi lamelami. Poprawia to precyzję prowadzenia oraz jeszcze bardz iej skraca drogę hamowania na śliskiej nawierzchni.

W Fuldzie Kristall Montero 3 zmienił się również skład mieszanki gumowej. Ta zastosowana w nowszym modelu zachowuje elastyczność w szerszym zakresie temperatur (nagłe nadejście mrozów lub ocieplenie nie spowoduje pogorszenia przyczepności) oraz cechuje się wyższą odpornością na zużycie przy jednoczesnym zachowaniu osiągów decydujących o bezpieczeństwie.

Etykieta unijna

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się czy deklarowane osiągi omawianego modelu znalazły potwierdzenie na unijnych etykietach. Jako przykładowy rozmiar warto omówić 205/55 R16, ponieważ jest on jednym z najbardziej popularnych na rynku.

Fulda Kristall Montero 3 pod kątem unijnych etykiet wypada bardzo dobrze. W kategorii hamowania na mokrej nawierzchni otrzymała dobrą klasę C (przypomnijmy, że najwyższa to "A", ale wśród opon zimowych ciężko ją spotkać). Pod kątem oporów toczenia (oszczędności paliwa) omawiany model również wypada dobrze - tutaj również otrzymał klasę C.

Bardzo dobrze jest również pod względem hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony Kristall Montero 3 - 1 fala (69 dB) oznacza, że są one bardzo ciche. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku udało się stworzyć produkt zoptymalizowany pod wieloma względami, a takie opony są cenione najbardziej.

Jaką gwarancję otrzymujemy na opony Fulda?

Gwarancja na opony Fulda jest taka sama, jak w przypadku innych marek należących do grupy Goodyear (dotyczy to opon osobowych, w przypadku ciężarowych jest nieco inaczej).

Na zakupione opony otrzymujemy 5 lat gwarancji, które liczone są od daty produkcji. Standardowo obejmuje ona wszystkie wady, które związane są z jakością wykonania, użytymi materiałami lub konstrukcją i ujawnią się podczas użytkowania.

Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, to otrzymamy rekompensatę w wysokości uzależnionej od stopnia zużycia wadliwych opon (im bardziej zużyte, tym będzie ona niższa).

Opinie kierowców

Opony marki Fulda są bardzo popularne wśród kierowców z całej Europy. Podobnie jest także w Polsce - przyjrzyjmy się przykładowym opiniom opublikowanym w Internecie na temat modelu Kristall Montero 3. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie.

"Opony Kristall Montero 3 przetestowałem chyba w każdych możliwych warunkach. Tak się złożyło, że zima była dość kapryśna i przyszło mi na nich jeździć zarówno w słońcu i 10 st. C, jak i po śniegu. W jednych i drugich warunkach jeździło się bardzo dobrze - opony ciężko wprowadzić w poślizg, o czym świadczy brak reakcji ze strony ABSu. Na komfort i spalanie nie zwracałem specjalnie uwagi, ale z drugiej strony nic nie wzbudziło mojego niepokoju. Polecam ten model każdemu" - Marek.
"Fuldę kupiłem przed wyjazdem w góry na ferie - doszedłem do wniosku, że tam bez zimówek ani rusz. Do zakupu zachęcił mnie mocno ponacinany bieżnik, taka rzeźba na śniegu po prostu musiała dawać radę. Nie pomyliłem się - bez problemu pokonywałem wzniesienia i nie wpadałem w poślizgi. W niektórych szczególnie oblodzonych miejscach czy na zjazdach trzeba było jechać ostrożnie, ale tam chyba żadne opony nie byłyby w 100% bezpieczne. Zdecydowanie polecam ten model wszystkim kierowcom - zdaje egzamin w każdych zimowych warunkach" - użytkownik podpisany jako Kris.

Czy warto kupić Fuldę Kristall Montero 3?

Prezentowany model to opony, którymi warto się zainteresować, jeśli zależy nam na wszechstronnych osiągach i poszukujemy "zimówek" w dobrej cenie. Fulda Kristall Montero 3 umożliwia bezpieczną jazdę w zróżnicowanych warunkach spotykanych zimą. Model Kristall Montero 3 to w pełni dopracowany produkt.

Jej stosunkowo niskie opory toczenia sprawią, że nie zwiększy się zużycie paliwa (w niektórych przypadkach może się nawet zmniejszyć) a cicha praca pozwoli na komfortowe pokonywanie dłuższych tras (wibracje czy hałasy towarzyszące kilkugodzinnej jeździe potrafią bardzo mocno zmęczyć).

Dane techniczne:

 • Klasa – średnia
 • Producent – Fulda
 • Koncern – Goodyear
 • Bieżnik – Kristall Montero 3
 • Poprzednia wersja – Kristall Montero 2
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 13 do 16 cali
 • Ilość wariantów – 39
 • Sezon – opony zimowe
 • Kraj produkcji – Francja, Niemcy, UE
 • Produkcja od 2010 roku
 • Cena – od 140 zł za sztukę (rozmiar 165/70 R13)

Inne nazwy bieżnika Kristall Montero 3

 • Fulda Kristal Montero 3 (jedno "l" w słowie "Kristal")
 • Fulda Cristall Montero 3 (pisownia słowa "Kristall" przez "C")
 • Fulda Montero 3 (pominięcie jednej z części nazwy bieżnika)
 • Fulda Kristall Montero III (trójka pisana cyframi rzymskimi)
Zobacz również:

1 komentarz
 1. Michał | 03.11.2018 20:27
  Przejeździłem na tym modelu trzy zimy z rzędu. Kristall Montero 3 charakteryzowały się genialną wręcz trakcją w śnieżnych warunkach. Charakterystyczny bieżnik doskonale radził sobie z kopnym śniegiem i breją. Na mokrym bardzo dobrze, na suchym cicho i pewnie. Niestety Fuldy sprzedałem wraz z poprzednim samochodem, ale z czystym sumieniem mogę je polecić. Bardzo dobra zimówka.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!