Data modyfikacji:

Fulda Kristall Montero 3 - Bardzo dobra przyczepność w niskich temperaturach

Autor: Łukasz Wulkanista

Marka opon Fulda jest od wielu lat zaliczana do grona najlepszych w klasie średniej. Czy jej model Kristall Montero 3 to potwierdza? Postanowiłem przekonać się o tym na własnej skórze i przyjrzeć mu się mu bliżej. Zapraszam do lektury! Fulda to marka, która pochodzi z niemieckiej miejscowości o tej samej nazwie. Powstała w 1906 roku, a więc można powiedzieć, że z przemysłem motoryzacyjnym jest związana od samego początku jego istnienia. Obecnie jest częścią koncernu Goodyear, ale w związku z długą historią może pochwalić się wypracowaniem własnej filozofii działania, która nosi nazwę "Smart Move". Jej podstawą jest połączenie wysokiej niemieckiej jakości i atrakcyjnej ceny przystępnej dla każdego. Zobaczmy jednak jakie rozwiązania zostały zastosowane w modelu Fulda Kristall Montero 3, bo to jest tutaj najważniejsze.

Fulda Kristall Montero 3

Spis treści:

 1. Technologia
 2. Oferta
 3. Wyniki testów opon
 4. Porównanie
 5. Etykieta EU
 6. Gwarancja
 7. Opinie kierowców
 8. Ocena parametrów
 9. Podsumowanie
 10. Dane techniczne

Technologia i zastosowane rozwiązania

Omawiane opony są wyposażone w kierunkową rzeźbę bieżnika (układ rowków przypomina literę "V', przez niektórych jest również określany mianem jodełki). Takie rozwiązanie jest gwarancją stabilności samochodu podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych. Woda i błoto pośniegowe są szybko odprowadzane na boki, a auto jest odporne na zjawisko aquaplaningu. Łatwiej nad nim zapanować podczas bardziej dynamicznego pokonywania kałuż. Dopełnieniem kierunkowego bieżnika jest gęsta sieć lameli, która sprawia, że opony wgryzają się w śnieg – ułatwia to poruszanie się w typowo zimowych warunkach. Dzięki nowoczesnej mieszance gumowej Fulda Kristall Montero 3 zachowuje swoją przyczepność zarówno na wodzie, śniegu, lodzie, błocie pośniegowym i suchej nawierzchni. To dopracowana konstrukcja dzięki której nie utkniemy na zasypanym śniegiem podjeździe, sprawnie ruszymy spod świateł, pewnie pokonamy ostry zakręt i zahamujemy w awaryjnej sytuacji.

Fulda Kristall Montero 3 w testach ADAC

Omawiany model został przetestowany nie tylko na potrzeby etykiet. Jego możliwości postanowili również kilka razy sprawdzić specjaliści z czołowego światowego automobilklubu, czyli niemieckiej organizacji ADAC. Pierwszy raz miał miejsce w 2010 roku. Wówczas różnorakim sprawdzianom poddano opony w rozmiarze 185/65 R15. Model Fulda Kristall Montero 3 zajął wówczas 4. miejsce, a za jego największą zaletę uznano dobre prowadzenie na niemal wszystkich rodzajach nawierzchni. Kolejny test ADAC, w którym wzięły udział omawiane opony został przeprowadzony w 2014 roku w rozmiarze 175/65 R14. Wówczas Fulda uplasowała się na 6. pozycji i została szczególnie doceniona za przyczepność na śniegu. Trzeci test odbył się rok później (tym razem w rozmiarze 165/70 R14), a model Kristall Montero 3 zajął w nim 4. miejsce z notą "zadowalająca".
Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
4 miejsce Auto Bild Test opon zimowych 185/65 R15 2010
4 miejsce ADAC Test ADAC 165/70 R14 2015
8 miejsce Auto Zeitung Najlepsze ogumienie na zimę 195/65 r15 2010
9 miejsce Auto Bild Europejski test opon zimowych 195/65 R15 2011
9 miejsce ACE Test opon zimowych 185/60 R15 2013
10 miejsce Auto Bild Ranking zimówek z rozmiarze 195/65 R15 2010
13 miejsce GTU Test opon zimowych 185/60 R14 2015
17 miejsce Auto Bild 18 najlepszych opon zimowych 185/60 R15 2015

Porównanie do poprzednika

Model pojawił się na rynku jako następca Fuldy Kristall Montero 2 i charakteryzuje się dużo bardziej nowoczesną konstrukcją. Pierwsza rzuca się w oczy zmodyfikowana konstrukcja bieżnika. Nadal jest kształt kierunkowy (najczęściej stosowany w przypadku opon zimowych), ale w nowszej wersji wprowadzono charakterystyczne centralne żebro (ciągły pas) z poprzecznymi lamelami. Poprawia to precyzję prowadzenia oraz jeszcze bardz iej skraca drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. W Fuldzie Kristall Montero 3 zmienił się również skład mieszanki gumowej. Ta zastosowana w nowszym modelu zachowuje elastyczność w szerszym zakresie temperatur (nagłe nadejście mrozów lub ocieplenie nie spowoduje pogorszenia przyczepności) oraz cechuje się wyższą odpornością na zużycie przy jednoczesnym zachowaniu osiągów decydujących o bezpieczeństwie.
Kristall Montero 3 - bieżnik

Etykieta unijna

Wielu kierowców z pewnością zastanawia się czy deklarowane osiągi omawianego modelu znalazły potwierdzenie na unijnych etykietach. Jako przykładowy rozmiar warto omówić 205/55 R16, ponieważ jest on jednym z najbardziej popularnych na rynku. Fulda Kristall Montero 3 pod kątem unijnych etykiet wypada bardzo dobrze. W kategorii hamowania na mokrej nawierzchni otrzymała dobrą klasę C (przypomnijmy, że najwyższa to "A", ale wśród opon zimowych ciężko ją spotkać). Pod kątem oporów toczenia (oszczędności paliwa) omawiany model również wypada dobrze - tutaj również otrzymał klasę C. Bardzo dobrze jest również pod względem hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony Kristall Montero 3 - 1 fala (69 dB) oznacza, że są one bardzo ciche. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku udało się stworzyć produkt zoptymalizowany pod wieloma względami, a takie opony są cenione najbardziej.

Jaką gwarancję otrzymujemy na opony Fulda?

Gwarancja na opony Fulda jest taka sama, jak w przypadku innych marek należących do grupy Goodyear (dotyczy to opon osobowych, w przypadku ciężarowych jest nieco inaczej). Na zakupione opony otrzymujemy 5 lat gwarancji, które liczone są od daty produkcji. Standardowo obejmuje ona wszystkie wady, które związane są z jakością wykonania, użytymi materiałami lub konstrukcją i ujawnią się podczas użytkowania. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, to otrzymamy rekompensatę w wysokości uzależnionej od stopnia zużycia wadliwych opon (im bardziej zużyte, tym będzie ona niższa).

Opinie kierowców

Opony marki Fulda są bardzo popularne wśród kierowców z całej Europy. Podobnie jest także w Polsce - przyjrzyjmy się przykładowym opiniom opublikowanym w Internecie na temat modelu Kristall Montero 3. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie.
"Opony Kristall Montero 3 przetestowałem chyba w każdych możliwych warunkach. Tak się złożyło, że zima była dość kapryśna i przyszło mi na nich jeździć zarówno w słońcu i 10 st. C, jak i po śniegu. W jednych i drugich warunkach jeździło się bardzo dobrze - opony ciężko wprowadzić w poślizg, o czym świadczy brak reakcji ze strony ABSu. Na komfort i spalanie nie zwracałem specjalnie uwagi, ale z drugiej strony nic nie wzbudziło mojego niepokoju. Polecam ten model każdemu" - Marek.
"Fuldę kupiłem przed wyjazdem w góry na ferie - doszedłem do wniosku, że tam bez zimówek ani rusz. Do zakupu zachęcił mnie mocno ponacinany bieżnik, taka rzeźba na śniegu po prostu musiała dawać radę. Nie pomyliłem się - bez problemu pokonywałem wzniesienia i nie wpadałem w poślizgi. W niektórych szczególnie oblodzonych miejscach czy na zjazdach trzeba było jechać ostrożnie, ale tam chyba żadne opony nie byłyby w 100% bezpieczne. Zdecydowanie polecam ten model wszystkim kierowcom - zdaje egzamin w każdych zimowych warunkach" - użytkownik podpisany jako Kris.

Ocena parametrów

Poniżej porównanie kilku głównych cech i zachowań opisywanego modelu Fuldy. Wśród nich atrakcyjność cenowa, chęć ponownego zakupu, zachowanie na deszczu czy komfort jazdy. Zakres punktowy od 1 d 10.

Czy warto kupić Fuldę Kristall Montero 3?

Prezentowany model to opony, którymi warto się zainteresować, jeśli zależy nam na wszechstronnych osiągach i poszukujemy "zimówek" w dobrej cenie. Fulda Kristall Montero 3 umożliwia bezpieczną jazdę w zróżnicowanych warunkach spotykanych zimą. Model Kristall Montero 3 to w pełni dopracowany produkt. Jej stosunkowo niskie opory toczenia sprawią, że nie zwiększy się zużycie paliwa (w niektórych przypadkach może się nawet zmniejszyć) a cicha praca pozwoli na komfortowe pokonywanie dłuższych tras (wibracje czy hałasy towarzyszące kilkugodzinnej jeździe potrafią bardzo mocno zmęczyć).

Dane techniczne:

 • Klasa – średnia
 • Producent – Fulda
 • Koncern – Goodyear
 • Bieżnik – Kristall Montero 3
 • Poprzednia wersja – Kristall Montero 2
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 13 do 16 cali
 • Ilość wariantów – 39
 • Sezon – opony zimowe
 • Kraj produkcji – Francja, Niemcy, UE
 • Produkcja od 2010 roku
 • Cena – od 140 zł za sztukę (rozmiar 165/70 R13)

Inne nazwy bieżnika Kristall Montero 3

 • Fulda Kristal Montero 3 (jedno "l" w słowie "Kristal")
 • Fulda Cristall Montero 3 (pisownia słowa "Kristall" przez "C")
 • Fulda Montero 3 (pominięcie jednej z części nazwy bieżnika)
 • Fulda Kristall Montero III (trójka pisana cyframi rzymskimi)
Zobacz również:

1 komentarz
 1. Michał | 03.11.2018 20:27
  Przejeździłem na tym modelu trzy zimy z rzędu. Kristall Montero 3 charakteryzowały się genialną wręcz trakcją w śnieżnych warunkach. Charakterystyczny bieżnik doskonale radził sobie z kopnym śniegiem i breją. Na mokrym bardzo dobrze, na suchym cicho i pewnie. Niestety Fuldy sprzedałem wraz z poprzednim samochodem, ale z czystym sumieniem mogę je polecić. Bardzo dobra zimówka.
opona zimowa

Nokian WR SUV 4. Technologie, testy, opinie

2022-06-15
Pamiętacie zimowego Nokiana WR SUV 3, który pojawił się na rynku jesienią 2013 roku? W 2018 roku na rynku pojawił się również Nokian WR SUV 4, który od razu podbił serca wielu kierowców oraz uzyskał zadowalające noty w testach opon. Model dostępny jest w bardzo szerokim wyborze wariantów w zależności od rozmiaru, wzmocnienia czy zastosowania technologii Run Flat, którą producent oznacza skrótem "FR". Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć na temat opon Nokian WR SUV 4.
opona zimowa

Opony z kolcami. Kiedy w Polsce można je stosować? 

2022-05-25
Polska jest krajem, który każdego roku w okresie zimowym spotyka się z opadami śniegu i silnym mrozem. Chociaż ciężka zimowa pogoda nie utrzymuje się tak długo jak parę lat temu, wciąż są dni, kiedy zbity śnieg pokryty warstwą lodu zalega na jezdni. Jeśli mieszkamy w południowej Polsce, lub regionach górskich, czy możemy jeździć na oponach z kolcami i co warto o nich wiedzieć?
Pirelli SottoZero 3 225/45 R17 91H Run Flat KS * FR

Pirelli SottoZero 3 225/45 R17 91H Run Flat KS * FR

2022-01-28
Porównujemy oferty 34 sklepów z oponami zimowymi firmy Pirelli w rozmiarze 225/45R17. Zobacz gdzie kupić opony SottoZero 3 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "91 H Run Flat, KS, *, FR" w nazwie opony?
Pirelli SottoZero 3 235/35 R19 91V XL * FR

Pirelli SottoZero 3 235/35 R19 91V XL * FR

2022-01-28
Porównujemy oferty 25 sklepów z oponami zimowymi firmy Pirelli w rozmiarze 235/35R19. Zobacz gdzie kupić opony SottoZero 3 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "91 V XL, *, FR" w nazwie opony?
Pirelli P Zero Winter 235/40 R19 92V N1 FR

Pirelli P Zero Winter 235/40 R19 92V N1 FR

2022-01-28
Porównujemy oferty 28 sklepów z oponami zimowymi firmy Pirelli w rozmiarze 235/40R19. Zobacz gdzie kupić opony P Zero Winter w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "92 V N1, FR" w nazwie opony?
Pirelli SottoZero 3 215/65 R17 99H MO

Pirelli SottoZero 3 215/65 R17 99H MO

2022-01-28
Porównujemy oferty 23 sklepów z oponami zimowymi firmy Pirelli w rozmiarze 215/65R17. Zobacz gdzie kupić opony SottoZero 3 w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.Co oznacza zapis "99 H MO" w nazwie opony?