Data publikacji:

Jaka gaśnica do samochodu?

Gaśnica samochodowa, w świetle polskiego prawa, jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego pojazdu. Kolejnym ważnym powodem do posiadania gaśnicy samochodowej jest bezpieczeństwo. Zanim zdecydujemy się na zakup środka gaśniczego do naszego pojazdu, warto wcześniej zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem.
jaka gaśnica do samochodu

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa?

Według obowiązujących przepisów gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego poruszającego się po drogach pojazdu. Przepisy jasno regulują jej wielkość. Gaśnica samochodowa powinna być o masie co najmniej 1 kilograma. Nie jest wymagane więcej, jednak w przypadku, kiedy mamy trochę więcej miejsca, większa pojemność jest zalecana.
Ważne jest również, aby gaśnica była zalegalizowana. W przypadku samochodów nie jest obowiązkowe przestrzeganie terminów ważności i przeglądów gaśnicy, jednak dla własnego bezpieczeństwa i pewności zadziałania, w przypadku konieczności, warto mieć te dane pod kontrolą.

Jaka gaśnica do auta?

Gaśnice samochodowe, tak jak wszystkie inne gaśnice, przeznaczone są do gaszenia różnego rodzaju pożarów. Nie wszystkie nadają się do gaszenia każdego rodzaju materiału. Aby skutecznie stłumić i ugasić powstały ogień, warto stosować odpowiedni środek gaśniczy. Gaśnice oznakowane są w odpowiedni sposób. Rozszyfrowanie litery oznaczającej przeznaczenie gaśnicy pozwoli wybrać i zastosować ją w odpowiedni sposób. Oto oznaczenia:
  • A – pożar ciał stałych (drewno, tworzywa sztuczne);
  • B – pożar cieczy i ciał stałych z tendencją do topienia się;
  • C – pożar gazów;
  • D – pożar metali;
  • F – pożar tłuszczów.
  • Biorąc pod uwagę powyższe oznaczenia i rekomendacje, najlepiej sprawdzi się gaśnica przeznaczona do jak największej grupy materiałów. Jednak najczęściej spotykane są gaśnice samochodowe typu ABC, które bez trudu ugaszą każdy rodzaj pożaru w przypadku samochodów. Dopuszcza się również stosowanie gaśnic BC. Są one tańsze, jednak mniej skuteczne.
    Koszt gaśnicy samochodowej typu ABC to obecnie około 50 złotych. Warto jednak, w miarę możliwości, wyposażyć się w większe środki gaśnicze. Kilogramowa gaśnica, czyli niezbędne minimum według przepisów, jest w stanie podawać środek gaśniczy przez niecałe 5 sekund. Oznacza to, że skutecznie poradzi sobie tylko z pożarem, który się dopiero rozwija, lub zapobiega jego powstaniu. Jest to bardzo wczesne stadium i bardzo rzadko udaje się złapać powstały ogień w odpowiednim momencie.
    Ważne jest, aby w trakcie zdarzenia podawać wszystkie dostępne gaśnice w jednym momencie, nie czekać, aż jedna skończy podawać proszek i uruchamiać kolejną. Zapewnia to największą skuteczność gaszenia.

    Gaśnica w samochodzie. Przepisy

    W zależności od długości, masy i przeznaczenia samochodu, przepisy różnią się od siebie. Samochód ciężarowy powinien być wyposażony w co najmniej dwie gaśnice – jedna powinna znajdować się w pobliżu kierowcy, jedna za koniem ciężarówki lub przy naczepie. Zaleca się posiadanie gaśnic 4-kilogramowych ze względu na gabaryty pojazdu, jednak wymagane są te o masie minimalnej 2 kilogramów.
    Podobnie jest w przypadku samochodów służących do przewozu osób. Każdy autobus czy autokar, którego długość przekracza 6 metrów, powinien być traktowany tak samo jak samochody ciężarowe – czyli mieć dwie gaśnice po minimum 2 kilogramy każda. Jedna powinna znajdować się w pobliżu kierowcy, a druga wewnątrz przedziału do przewozu osób.
    Kiedy wiesz już, jakie są rodzaje gaśnic oraz jakie obowiązują wymagania, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych i wybierz najlepszą oraz najbezpieczniejszą gaśnicę do swojego samochodu.
    Zdjęcie: Envato Elements