Opony całoroczne cieszą się coraz większą popularnością, głównie ze względów ekonomicznych. Jeśli Wasza jazda ogranicza się do umiarkowanego ruchu miejskiego, jest to rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć. Szczególnie przy takich modelach jak Kormoran All Season.
Kormoran to nasza rodzima firma, istniejąca na rynku od 1999 roku, a obecnie wchodzi w skład francuskiego koncernu Michelin. Mimo że dwie dekady w branży to bardzo krótko, producent posiada rzeszę wiernych fanów doceniających przede wszystkim stosunek ceny do jakości, jaki prezentuje ogumienie pochodzące z olsztyńskiej fabryki (będącej jednym z największych na świecie obiektów należących do Michelin).
Marka rozwija się dynamicznie i zaznacza swoją obecność zarówno na polskich drogach, ale i tych należących do Chorwacji, Rumunii, Macedonii czy Węgier.
Kormoran All Season, jak sama nazwa wskazuje, to opona całoroczna. W związku z tym cała konstrukcja jest zaprojektowana pod kątem optymalnego zachowania w każdych warunkach, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni.
Ogumienie charakteryzuje się zrównoważonymi osiągami, dzięki czemu kierowca przez cały rok ma do dyspozycji te same właściwości jezdne oraz precyzję w sterowaniu na równym poziomie, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Z kolei nowa mieszanka krzemionkowa odpowiada za przyczepność oraz optymalne hamowanie na każdym typie nawierzchni. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu producentowi udało się zmniejszyć opory toczenia, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.
Jak tylko pojawią się pierwsze testy w magazynach motoryzacyjnych, na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych, nie omieszkam przedstawić Wam pełnego zestawienia oraz dokładnych ocen. Z doświadczenia wiem jednak, że opony marki Kormoran nie często uczestniczą w testach oponiarskich.
Najmłodsze dziecko w rodzinie Kormoran to ogumienie ze średniej półki, dedykowane samochodom osobowym. Przeznaczone jest do całorocznej, spokojnej jazdy - bardziej niż na osiągach marka skupia się na żywotności i zasięgu. Gama produktowa obejmuje modele o średnicy z zakresu 13-18" oraz o szerokości 155-225 mm.
W modelach z tej linii spotkamy nowoczesny bieżniki typ "fish-bone", przypominający rybie ości. Kierunkowy wzór zaprojektowano przez europejskiego projektanta (takie enigmatyczne stwierdzenie spotkamy na stronie Kormorana) i ma zapewniać dobre właściwości jezdne w każdych warunkach.
Poziome rowki na zewnętrznych obręczach odpowiadają za precyzję w sterowaniu na suchej jezdni, natomiast nasze "rybie ości" z dodatkowymi nacięciami sprawdzają się przy odprowadzaniu nadmiaru wody, zmniejszając ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Całość prezentuję się też bardzo atrakcyjnie pod kątem wizualnym.
Kormoran All Season jest ogumieniem całorocznym, dlatego w kwestii oszczędności paliwa nie powinniśmy spodziewać się zbyt wiele. Mimo opracowania nowej mieszanki krzemionkowej, opory toczenia plasują się na przeciętnym poziomie, a oponie przyznano kategorię E (A - najlepsza, G - najgorsza).
O wiele lepiej sytuacja wygląda z hamowaniem na mokrej jezdni. Zgodnie z zapewnieniami producenta, modele z tej linii bardzo dobrze zachowują się w wymagających warunkach i zasługują na kategorię C. W kontekście uniwersalnego oraz całorocznego rozwiązania będzie to pozytywny fakt zasługujący na podkreślenie. Przy swojej charakterystyce Kormoran AS zapewnia dość duży komfort kierowcy z emisją hałasu na poziomie 71 dB.
Wszystkie opony do samochodów osobowych od Michelin (w tym również marki Kormoran) objęte są gwarancją obowiązującą przez okres 5 lat od daty rozpoczęcia eksploatacji. Trzeba przy tym pamiętać, że reklamacja nie będzie rozpatrywana po okresie 7 lat od produkcji danego modelu.
Ze względu na charakterystykę modelu All Season, docelowa grupa odbiorców bardziej niż na osiągach i technologiach, skupia się na funkcjonalności oraz oszczędności. Jak wspomniałem na początku, kierowcy chwalą sobie przede wszystkim stosunek ceny do jakości. Ze względu na swoją świeżość rynkową, na pierwsze wrażenia oraz opinie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Jak tylko pojawią się recenzje, od razu trafią jako uzupełnienie tego wpisu.
W najnowszej, całorocznej propozycji od Kormorana znajdziemy wszystko to, za co fani doceniają tę markę. Wysoka jakość wykonania, nieodstająca wiele od znacznie droższych modeli, korzystna cena i żywotność, szczególnie istotna w przypadku opon całorocznych to największe zalety przemawiające za zakupem.
Jeżeli poszukujecie budżetowej opcji, która sprawdzi się przy spokojnej miejskiej jeździe, nawet w trakcie obfitej ulewy, lub wtedy gdy zima znów zaskoczy drogowców, zakup tego ogumienia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście warto poczekać na wysyp testów, pozwalających dowiedzieć się czegoś więcej o ewentualnych mankamentach oraz największych zaletach.
W przypadku prezentowanego modelu opon wielosezonowych, ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika jest szczególnie duża. Poniższe przykłady dotyczą formy zapisu członów („All” oraz "Season") łącznie, rozdzielnie oraz w różnej kolejności. W efekcie otrzymujemy następujące warianty: