Data modyfikacji:

Opony 215/55 R16

Autor: Łukasz Wulkanista

Rozmiar opony 215/55 R16 W Europie oznaczenia opon są ujednolicone. W tym celu stworzono specjalną regulację ECE-R 30, która normalizuje sposób zapisu parametrów ogumienia 215/55 R16. Oznaczenie rozmiaru znajdziemy wytłoczone na bocznej ścianie. Jedną z najważniejszych wartości jest szerokość bieżnika - wynosząca tutaj 215. Wyraża się ją w milimetrach, a podana jest na samym początku oznaczenia. Łatwo zatem wywnioskować, że w modelach 215/55 R16 szerokość bieżnika to 21 i pół centymetra. Rozmiar liczony jest od najbardziej wysuniętych punktów bocznych ścian opony założonej na odpowiednio szeroką felgę. Dopuszcza się tu drobne odstępstwa i w praktyce faktyczny wymiar może odrobinę różnić od opisanego. Druga liczba określa wysokość profilu. Tutaj nie stosuje się jednak zapisu w jednostkach miary, ale w procentowym stosunku wysokości do szerokości. Wynika to z unifikacji rozmiarów opon – zastosowanie takich wytycznych pozwoliło ograniczyć ilość produkowanych wersji ogumienia, ułatwiając zadanie producentom i konsumentom. W oponie 215/55 R16 należy zatem obliczyć 55% (profil) z 215 milimetrów (szerokość opony), czyli 118,25 milimetra. Litera "R" oznacza oponę o konstrukcji radialnej. Osnowa takiego modelu rozłożona jest promieniowo w stosunku do osi symetrii opony. Litera "D" zarezerwowana jest dla konstrukcji diagonalnych, gdzie nici oplotu krzyżują się ze sobą. Taka budowa powoduje jednak większe opory toczenia i cechuje się niższymi parametrami stabilności, przez co prawie nie jest już stosowana. Felgi na określoną średnicę i ogumienie muszą do niej pasować – dlatego też na samym końcu zapisu znajduje się liczba, dzięki której określić możemy na jaką średnicą można założyć dany model. Opony 215/55 R16 dopasowane są do felg 16 calowych. Rozmiar 215/55 R16 jest dość popularny i trudno byłoby wymienić wszystkie marki, w jakich stosuje się te bieżniki. Chętnie korzystają z nich zarówno właściciele aut sportowych i tuningowanych, jak i posiadacze luksusowych limuzyn. Najczęściej jednak spotykamy je w takich samochodach jak Ford Mondeo, Opel Signum. Volkwagen Passat, Ford Focus, Peugeot 308 i 406 oraz Opel Vectra C.

opona samochodowa

Michelin Energy Saver 205/55 R16. Testy, opinie, opis

2022-06-22
Każdy zmotoryzowany uczestnik ruchu drogowego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że opony w samochodzie osobowym to jedna z najważniejszych zmiennych, która przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Za wygodnym podróżowaniem zawsze stoi kilka kluczowych czynników, a jednym z nich z pewnością są dobre i sprawdzone opony od zaufanego producenta. Opony Michelin Energy Saver 205/55 R16 gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, ale także pozwalają na oszczędności.
opona

Michelin Alpin 6 205/55 R16/ testy, opinie, opis

2022-06-20
Każdy, kto często przemieszcza się za pomocą samochodu, doskonale wie, jak ważne pod względem bezpieczeństwa i komfortu są opony, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że właściciele samochodów i kierowcy poszukują możliwie jak najlepszych opon do swojego samochodu. W Polsce, tak jak w wielu krajach, obowiązuje nakaz dostosowywania opon w samochodzie do panującej pory roku oraz warunków, dlatego producenci ogumienia samochodowego mają w swojej ofercie wiele różnych modeli opon, zarówno w wersji letniej, jak i w wersji zimowej. Szeroką grupę produktów stanowią także opony tzw. całoroczne, jednak liczna grupa kierowców wciąż decyduje się na posiadanie dwóch kompletów opon. Opony zimowe, aby zapewnić doskonałe bezpieczeństwo na najwyższym poziomie oraz wygodę podczas jazdy, muszą spełniać szereg warunków. Opony Alpin 6 205/55 R16 znanego producenta opon Michelin to jedna z propozycji opon na zimę, która przykuła uwagę wielu kierowców. Czym wyróżniają się te opony, jak wygląda ich specyfikacja oraz co sądzą o nich kierowcy, którzy mieli okazję z nich korzystać? Odpowiedzi na te i na wiele innych, często nurtujących, pytań znaleźć można w artykule poniżej.
opona terenowa

Opony terenowe 16 cali. Przegląd modeli

2022-06-07
Opony terenowe to specyficzna odmiana ogumienia, która charakteryzuje się wysoką i grubą warstwą bieżnika oraz wysoką wytrzymałością, która zapewnia doskonałą trakcję i bezpieczeństwo podczas pokonywania bezdroży. Wyróżnia się dwa typy opon terenowych oznaczonych symbolem AT (all terrain - na każdą nawierzchnię) lub MT (mud terrain - na warunki błotniste). Jakie są dokładne różnice pomiędzy tymi oponami? Które z nich są najlepsze? Zapraszam na przegląd modeli opon terenowych 16 cali.
opona

Opony całoroczne 205/45 R16

2022-05-23
Coraz więcej kierowców decyduje się na opony całoroczne i nie jest to przypadek. W miejskich warunkach sezonowa wymiana opon nie jest konieczna i generuje jedynie niepotrzebne koszty. Jeśli nie pojawiasz się w trudnym, zaśnieżonym lub górskim terenie, dobrej jakości opony całoroczne w pełni zaspokoją twoje potrzeby. Jakie opony wielosezonowe w rozmiarze 205/45 R15 wybrać?
Opony letnie 195/55 R16

Opony letnie 195/55 R16

2022-04-22
Opony letnie 195/55 R16 są stosowane w samochodach osobowych do jazdy po suchej i mokrej nawierzchni w ciepłe dni. Sprawdź, na które opony letnie 195/55 R16 warto zwrócić uwagę.
Opony letnie 16 cali

Jakie opony letnie 16 cali wybrać? Zestawienie modeli

2022-03-19
Jakie opony letnie 16 cali kupić w nadchodzącym sezonie? Zobacz ofertę najlepszych 16-calowych opon letnich od uznanych producentów.