Data publikacji:

Opony zimowe 225/45 R18 – czym się charakteryzują?

Wybór opon zimowych ma niezwykle duże znaczenie nie tylko dla wygody jazdy, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Do wyboru są opony w wersji budżetowej, a także w średniej klasie cenowej oraz opony premium. Dziś przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opon zimowych 225/45 R18.
Opony zimowe 225/45 R18

Czym się charakteryzują opony zimowe 225/45 R18?

Wybór właściwego kompletu ogumienia do samochodu nie jest łatwy. Każde posiada bowiem charakterystyczne oznaczenie, które mówi nie tylko o wielkości, ale też o rodzaju konstrukcji. W tym ciągu znaków znajduje się wiele przydatnych dla kierowców informacji. Jak czytać oznaczenia opon? W przypadku opon zimowych 225/45 R18 pierwszą liczbą jest 225 i ten ciąg odnosi się do szerokości bieżnika, która wyrażona jest w milimetrach.
Kolejnym ważnym elementem owego zapisu jest liczba 45 i informuje ona o procentowym stosunku wysokości do szerokości profilu. Litera R odnosi się do konstrukcji opony i w tym przypadku jest to konstrukcja radialna. Natomiast ostatnia z liczb, czyli 18, oznacza średnicę felgi wyrażoną w calach. Dzięki takiemu zapisowi i umiejętności dobrego odczytywania znalezienie idealnych opon do samochodu nie powinno stanowić problemu. 

Do jakich modeli samochodów pasują opony zimowe 225/45 R18?

Najlepsze opony zimowe powinny zapewniać niezwykle pewną przyczepność i bezpośrednie połączenie z nawierzchnią. Zimą bardzo często warunki jazdy są trudne. Występuje nie tylko śnieg, ale także deszcz czy błoto. I to wszystko wpływa na warunki jezdne. Stąd też kluczowe znaczenie ma znalezienie takich opon, które zagwarantują najlepsze osiągi, ale też podkreślą wygląd pojazdu.
W przypadku opon zimowych 225/45 R18 należy wiedzieć, że najczęściej montowane są one w samochodach sportowych. Doskonale sprawdzają się również do VAN-ów czy SUV-ów, a nawet limuzyn. Można zdecydować się tutaj np. na opony klasy premium, które wykazują się najlepszymi osiągami na mokrej czy śliskiej nawierzchni oraz najkrótszą drogą hamowania.
Warto wiedzieć, że opony klasy premium posiadają najlepsze wyniki w niezależnych testach TUV czy SUD. Dodatkowo producenci stosują wzmocnione mieszanki gumowe. Bardzo często są one wzbogacone o krzemionkę. Łączenia komponentów dokonuje się już na etapie nanocząsteczek i w ten prosty sposób zyskuje się produkt, który spełnia najbardziej restrykcyjne normy jakościowe.
Nie można również zapominać o wgłębieniach obręczy barkowych. Takie rozwiązanie zwiększa nacisk klocków w trakcie hamowania, a dzięki temu droga hamowania jest maksymalnie krótka. Aby zapobiegać aquaplaningowi, stosuje się jeszcze więcej rowków, które odprowadzają wodę.
Kolejnym dobrym wyborem są opony, które posiadają kierunkowy bieżnik przypominający grot strzały. W ten sposób uzyskuje się największą efektywność podczas hamowania, ale także takie rozwiązanie pozwala utrzymać prawidłową trakcję na śniegu.
Oczywiście dostępne są również zdecydowanie tańsze opony, które zalicza się do klasy średniej bądź budżetowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie opony nie są już tak dobre. Efektywność paliwowa jest mniejsza, podobnie jak przyczepność na mokrej nawierzchni.
Warto dobrze czytać oznaczenia i trzeba wiedzieć, że np. samochód jadący 80 km/h, który wyposażony jest w opony z oceną A, może zatrzymać się nawet do 18 metrów wcześniej niż taki sam pojazd, który wyposażony jest w opony oznaczone jako F. Nie zapominajcie jeszcze, że poziom hałasu wpływa na komfort jazdy. Opony, które otrzymały ocenę 1, emitują hałas o około 6 decybeli mniejszy niż opony, które otrzymały ocenę 3. Opony tak oznaczone pasują choćby do samochodów Mercedes klasy C, Opel Insignia czy BMW serii 3 i 4. 

Jakie opony zimowe 225/45 R18 będą dla ciebie najlepsze?

Opony zimowe 225/45 R18 klasy premium posiadają najlepsze osiągi. Są produkowane w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Szczególnie dobrze sprawdzają się dla kierowców, którzy często pokonują długie trasy i regularnie jeżdżą swoim samochodem. Do opon klasy premium w tym rozmiarze można zaliczyć choćby modele marki Bridgestone, Continental, Michelin czy Pirelli.
Opony klasy średniej cechuje dobry stosunek jakości do ceny. Posiadają optymalne osiągi i przeznaczone są dla kierowców, którzy preferują umiarkowany styl jazdy. Do klasy średniej możemy zaliczyć opony producentów takich jak np. Fulda, Kleber, Falken.
Dostępna jest też klasa ekonomiczna, którą inaczej określa się mianem klasy budżetowej. Są to opony oparte na słabszej jakości materiałach, w przypadku których nie stosuje się zaawansowanej technologii. Oczywiście i takie opony spełniają podstawowe normy jakościowe czy bezpieczeństwa, przy czym mają zdecydowanie gorszą przyczepność, trakcję, ale też ich droga hamowania jest dłuższa. Nie można też zapominać, że emitują większy hałas, a przy tym bieżnik zużywa się bardzo szybko.
Opony klasy ekonomicznej mają bardzo korzystne ceny, jednak nie należy wybierać takich modeli, jeżeli często jeździcie samochodem. Tego typu ogumienie przeznaczone jest dla kierowców, którzy preferują spokojny styl jazdy, a przy tym poruszają się głównie po mieście. Do tego typu marek możemy zaliczyć Apollo, Dębicę czy Kormoran. 

Dlaczego radialne opony zimowe 225/45 R18 to dobry wybór?

Historia opon radialnych sięga 1946 r. Zostały one stworzone przez firmę Michelin. Ich konstruktorom zależało, by uzyskać najbardziej elastyczną oponę, która lepiej tłumi wszelkiego rodzaju nierówności nawierzchni. I rzeczywiście, to się udało. Rzecz jasna, opony radialne przez lata zostały unowocześnione, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że w oponach radialnych warstwy kordu sięgają stopek i są też charakterystycznie ułożone pod kątem prostym, biorąc pod uwagę linię środkową opony. Z kolei osnowa jest ograniczona opasaniem. Boki opon są bardzo elastyczne. Dzięki temu lepiej tłumią nierówności i zapewniają zdecydowanie płynniejszą jazdę.
Zaletą opon radialnych jest łatwe prowadzenie samochodu i dobry kontakt z nawierzchnią. Przy większych prędkościach nie trzeba obawiać się dużego nagrzewania opon. Do tego bieżniki są wysoce odporne na uszkodzenie.
Kiedy zmienić opony na zimowe? Opony zimowe 225/45 R18 zostały zaprojektowane z myślą o bezpiecznej jeździe i można ich używać już wtedy, gdy temperatura sięga poniżej 7 stopni Celsjusza. Przy ujemnych temperaturach takie opony nadal są miękkie i dobrze trzymają się drogi. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że dzięki średnicy, która wynosi 18 cali, samochód nabiera wyraźnego charakteru, zaś szerokość opony wynosząca 225 mm zapewnia stabilność jazdy nawet przy większych prędkościach. Czytając właściwie oznaczenia, można zyskać maksymalną wygodę jazdy, ale też poprawić swoje bezpieczeństwo.

Polecane opony zimowe 225/45 R18

Pirelli Winter Sottozero 3

Dobrym wyborem mogą być opony Pirelli Winter Sottozero 3 225/45 R18 91H FR RFT AR 3PMSF, które są przeznaczone do najlepszych samochodów premium. W tym przypadku producent zastosował nowoczesną mieszankę gumy oraz nowy projekt lamelek. W ten sposób zyskuje się jeszcze większe bezpieczeństwo, kontrolę w każdych zimowych warunkach.

Continental WinterContact TS 870 P

Continental WinterContact TS 870 P 225/45 R18 95V XL FR to również opona klasy premium, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni oraz niską emisję hałasu. Zastosowano w niej także rant ochronny.

Goodyear Ultra Grip Performance G1

Polecamy także Goodyear Ultra Grip Performance G1 225/45 R18 95H. Tego typu ogumienie zostało stworzone z myślą o wymagających klientach. Konstrukcja pozwala na uzyskanie dobrych osiągów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że sprawdzają się one w każdych warunkach zimowych. Zapewniają niski opór toczenia, niski poziom hałasu oraz wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Kolorz