Data publikacji:

Opony zimowe 225/60 R17

Właściwie dobrany rozmiar opon jest bardzo ważny zarówno dla bezpieczeństwa jazdy autem, jak i komfortu. Gwarantuje najlepszą możliwą przyczepność do nawierzchni, prawidłowe działanie wszystkich systemów oraz gwarancję sprawności całego systemu panowania nad samochodem. Aby jednak móc dobrać właściwe opony zimowe, niezbędne jest zapoznanie się z wymaganym rodzajem ogumienia dla danego modelu auta. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na kilka innych, nie mniej ważnych aspektów, które pozwolą na dokonanie właściwego wyboru. Jednym z rodzajów dostępnych na rynku opon są opony zimowe 225/60 R17. Czym charakteryzuje się tego typu ogumienie, w jakich autach najczęściej jest montowane i na które modele warto zwrócić uwagę podczas wyboru? Sprawdź i wyposaż swoje auto w najlepsze zimowe ogumienie.
Opony zimowe 225/60 R17

Dlaczego tak ważne jest idealne dopasowanie rozmiaru opon do danego modelu auta?

Podstawowym elementem, dzięki któremu auto styka się z podłożem i może przemieszczać się, są koła i opony. Nawet w przypadku gdy dany samochód wyposażony jest w najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz systemy udogodnień, nic nie jest w stanie zastąpić odpowiednich opon dopasowanych wymiarem do felg oraz modelu auta. 
Często zdarza się, że do auta możliwe jest dopasowanie kilku różnych rodzajów ogumienia. Jest to jednak ściśle określone odgórnie przed producenta auta i niezastosowanie się do wyposażenia samochodu w jeden z sugerowanych modeli opon skutkować może znacznie trudniejszym prowadzeniem pojazdu, gorszą przyczepnością do podłoża oraz znacznym spadkiem bezpieczeństwa. W przypadku gdy auto wyposażone jest w nowoczesne systemy elektroniczne, wskutek użytkowania niedopasowanych rozmiarem opon mogą pojawiać się błędy w oprogramowaniu w ramach ESP, ABS, ASR czy TCS.

Jak znaleźć prawidłowy rozmiar opon zimowych?

Rozmiar opon zawsze umieszczony jest bezpośrednio na ogumieniu. Dlatego chcąc kupić opony zimowe, wystarczy sprawdzić oznaczenie znajdujące się na tych aktualnie założonych, np. letnich. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości lub auto zostało zakupione od osoby, która wcześniej je użytkowała, nie zawsze mamy gwarancję, że jeździła na właściwych oponach. Dlatego warto sprawdzić te wytyczne w instrukcji obsługi pojazdu.
Jeżeli do instrukcji nie ma dostępu lub nie została dostarczona przez poprzedniego właściciela, pozostaje jeszcze kilka innych sposobów na pozyskanie informacji odnośnie do dedykowanego rozmiaru ogumienia. W zależności od modelu samochodu dane tego typu znajdują się w różnych miejscach pojazdu. Zazwyczaj jest to wewnętrzna strona klapy od wlewu paliwa, słupek za kierownicą, ale też przestrzeń przy progu drzwi czy przy mechanizmie zamka.
Dopasowanie właściwego rozmiaru opon zimowych jest kluczowe zwłaszcza w zakupie ogumienia na zimę. Warunki bywają wówczas wyjątkowo niesprzyjające, a niewłaściwe opony mogą dodatkowo utrudnić kwestie panowania nad pojazdem podczas jazdy. Jednym z rozmiarów wybieranych opon na chłodne miesiące są opony zimowe 225/60 R17. Co je wyróżnia?

Opony zimowe 225/60 R17 – czym się charakteryzują?

Wybierając właściwe opony zimowe, każdy kierowca powinien znać i rozumieć oznaczenia, jakie określają poszczególne rozmiary opon samochodowych. Biorąc pod uwagę opony 225/60 R17 zimowe pierwsza z liczb oznacza szerokość ogumienia wyrażoną w milimetrach.
Oznaczenie liczbowe znajdujące się po ukośniku to natomiast wysokość profilu opony wyrażona jako wartość procentowa w stosunku do szerokości. Dla omawianych opon jest to więc 60%, czyli 135 mm. Litera R oznacza, że są to opony radialne. Druty osnowy znajdujące się wewnątrz ogumienia nie ulegają krzyżowaniu. 17 jest wartością podawaną w calach i dotyczy średnicy felgi, w jaką wyposażone jest dane auto.
Pod oznaczeniem rozmiaru opon znajduje się również indeks nośności oraz prędkości, który informuje o maksymalnym obciążeniu opony oraz prędkości, z jaką można prowadzić auto wyposażone w dane ogumienie. Opony 225/60 R17 i ich dostępne modele mogą się różnić pod względem tego parametru, co wpływa również na ich cenę, jakoś materiału, rzeźbę bieżnika i zastosowane technologie.
Przykładowo, oznaczenie 99H informuje, że maksymalne obciążenie na jedno koło to 775 kg. Litera H określa natomiast, że najszybsza prędkość, z jaką może poruszać się auto na tych oponach, to 210 km/h. Aby rozszyfrować indeks nośności i prędkości, należy sprawdzić dane w uniwersalnych tabelach motoryzacyjnych.  

W jakich autach można najczęściej spotkać opony 225/60 R17 zimowe?

Opony zimowe 225/60 R17 to model dedykowany samochodom, które zgodnie z zaleceniami producenta mogą również jeździć na ogumieniu o nieco innych rozmiarach. Wśród aut, w których najczęściej spotkać można opony zimowe 225/60 R17, znajdują się m.in. BMW X3, Seria 7, X4, Jeep Compass, Hyundai Tucson, ix35, Renault Koleos, Nissan X-Trail, Mazda CX-5, Subaru Forester czy Suzuki Grand Vitara.
Podczas wyboru odpowiednich opon zimowych należy szczególną uwagę zwrócić na rzeźbę bieżnika, występujące wzmocnienia konstrukcyjne, możliwość krótszego hamowania i zwiększonego bezpieczeństwa podczas jazdy na zakrętach i dopasowaniu jakości opon do indywidualnych potrzeb. Jeżeli auto będzie użytkowane intensywnie i na długich trasach przy znacznych szybkościach, warto postawić na opony klasy premium. Jeżeli natomiast auto będzie użytkowane okazjonalnie lub do jazdy po mieście i zadbanych drogach, postawić można na model budżetowy.

Jakie opony zimowe 225/60 R17 będą najlepsze?

W przypadku częstego użytkowania auta na długich trasach najlepsze będą opony 225/60 R17 zimowe z najwyższej półki, czyli klasy premium. To gwarancja zastosowania najnowocześniejszych technologii, doskonałej rzeźby bieżnika ze zwiększoną liczbą lameli ułatwiających usuwanie w trakcie jazdy wody, błota czy śniegu oraz wzmocnieniami bocznymi czy zabezpieczającymi przed uszkodzeniem felg.

Klasa średnia i wersja budżetowa. Na jakie opony 225/60 R17 zimowe warto zwrócić uwagę?

Opony 225/60 R17 zimowe reprezentujące klasę średnią charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ich osiągi są niekiedy minimalnie niższe niż opon premium. W tej grupie warto zwrócić uwagę np. na opony zimowe Toyo Snowprox S953 czy Kumho WinterCraft WP51.
Klasa ekonomiczna to natomiast najlepsze rozwiązanie dla osób, które jeżdżą spokojnie, sporadycznie i na krótkich dystansach oraz mają niewielki budżet, który przeznaczyć mogą na zakup opon. Opony zimowe 225/60 R17 wykorzystują zazwyczaj nieco starsze technologie. W tym zakresie warto wybrać ogumienie Hifly Win-Turi 212, Petlas Explero W671SUV czy Sunny SN3830.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!