Data modyfikacji:

Popękana ekoskóra – jak naprawić?

Aktualnie trudno jest znaleźć produkty wykonane ze skóry naturalnej, zwłaszcza w przemyśle meblarskim. Jest ona z dużym sukcesem zastępowana przez ekologiczną skórę, tak zwaną ekoskórę. Cechuje się ona nieco gorszymi parametrami użytkowymi, w tym wytrzymałością i odpornością na pękanie, jednak jest znacznie tańsza w produkcji i utrzymaniu, a poza tym ogranicza pozyskiwanie skóry zwierzęcej. Tańsze utrzymanie ekoskóry wiąże się niestety z ich częstszymi naprawami i konserwacjami. Przetarcia i pęknięcia ekoskóry pojawiają się bardzo często, znacznie pogarszając wizerunek mebli. Są jednak sposoby na popękaną ekoskórę. Jak ją zatem naprawić?
popękana ekoskóra jak naprawić

Ekoskóra – co to?

Od kilku lat produkcja mebli, odzieży czy rynek motoryzacyjny opierają się na ekoskórze. Jest to ekologiczny zamiennik naturalnej skóry. Nie jest on jednak tak perfekcyjny, jak mogłoby się wydawać. Jej trwałość jest dużo mniejsza i znacznie szybciej ulega ona zniszczeniu. Ekoskóra pod względem konstrukcji nie ma nic wspólnego ze skórą naturalną. Jej głównym zadaniem jest podobieństwo do naturalnego rozwiązania pod względem dotyku i wyglądu.
Do jej produkcji wykorzystuje się wyłącznie tworzywa sztuczne wzbogacane licznymi dodatkami. Najczęściej spotyka się winyl i poliester. Płaty poliestru pokrywane są winylową powłoką, co w efekcie daje wizualne efekty zbliżone do skóry naturalnej. Jej największą zaletą jest oszczędzanie życia wielu zwierząt, które hodowane są ze względu na wyroby skórzane. Mimo gorszych właściwości, ekoskórę można konserwować i pielęgnować, zwiększając jej wytrzymałość, a w razie uszkodzeń, takich jak przetarcia i pęknięcia, można poddać ją renowacji.

Jak dbać o ekoskórę?

Aby jak najdłużej utrzymać tapicerkę naszych mebli, wnętrza samochodu czy ubrań z ekoskóry w doskonałym stanie, ważne jest, aby regularnie poddawać je czyszczeniu i zabiegom pielęgnacyjnym. Warto mieć na uwadze różnice między skórą naturalną i ekologiczną. Do konserwacji i pielęgnacji obu przydatne będą zupełnie inne od siebie środki, dlatego do pielęgnacji ekoskóry nie powinno wybierać się środków przeznaczonych do skór naturalnych. W przypadku skóry ekologicznej, jej pielęgnacja polega przede wszystkim na jej regularnym czyszczeniu i usuwaniu powstałych zabrudzeń.
Do czyszczenia mebli i tapicerek z ekoskóry najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem szarego mydła. Roztwór taki powinno się rozprowadzać przy pomocy delikatnej szmatki, aby nie poniszczyć powierzchni materiału. Po nasączeniu ściereczki w roztworze wody z mydłem szarym wystarczy do skutku przecierać powierzchnię ekoskóry, w ten sposób pozbywając się zabrudzeń. Warto jednak kontrolować ilość podawanego środka czyszczącego, gdyż ekoskóra w kontakcie ze zbyt dużą ilością wody traci swoje właściwości, a tym samym trwałość.
Po czyszczeniu warto osuszyć jej powierzchnię przy pomocy ręcznika, gdyż pozostawiona do wyschnięcia może negatywnie reagować z wodą. Warto dodać, że taki sposób czyszczenia najlepiej sprawdzi się przy świeżych zabrudzeniach. Z biegiem czasu będą się one coraz bardziej wżerać w powierzchnię ekoskóry, utrudniając tym samym wywabienie zabrudzenia. To z kolei prowadzi do osłabiania jej struktury, a w efekcie do powstawania przetarć i pęknięć.
W sytuacji cięższych zabrudzeń warto sięgnąć po dedykowane środki chemiczne, które bez problemu powinny poradzić sobie z powstałymi plamami, nie uszkadzając tym samym ekoskóry. Do jej konserwacji i ochrony warto również stosować specjalne preparaty konserwujące w sprayu lub aplikowane i wcierane za pomocą ściereczki. W kontakcie z ekoskórą odradza się korzystania z wszelkiego rodzaju rozpuszczalników i wybielaczy, a także ze środków, które bazują na alkoholu oraz nafcie. Równie mocno należy się wystrzegać twardych szczotek czy szorstkich ścierek, które mogą podrażnić, a w konsekwencji uszkodzić strukturę ekoskóry.

Pęknięcia ekoskóry – co robić?

Pojawiające się przetarcia i pęknięcia znacznie obniżają jakość materiału oraz nieprzyjemnie wpływają na aspekty wizualne. Nie oznacza to jednak zakupu nowych mebli. Istnieją sposoby na radzenie sobie z pęknięciami ekoskóry.
Szycie – jest to jedna z najpopularniejszych i najlepszych metod walki z pęknięciami i przetarciami na powierzchni ekoskóry. Przed przystąpieniem do szycia warto okolice uszkodzenia odtłuścić i oczyścić, co zahamuje proces starzenia się ekoskóry. Do szycia powierzchni ekoskóry przydatne są specjalne kleje. Po zszyciu krawędzi pęknięcia ze sobą, na zszytą warstwę nanosi się specjalny klej, po którego wyschnięciu usuwa się powstałe szwy z nici. Sklejone pęknięcia maskują się za warstwą kleju, a ekoskóra zyskuje wytrzymałość.
Łatanie – tę metodę stosuje się w przypadku dużych pęknięć, gdzie szycie jest znacząco utrudnione lub niemożliwe. Łatanie ma tę wadę, że ślad po zabiegu zostaje dość widoczny, jednak bardzo dobrze zapobiega ono rozrastaniu się pęknięcia. Przed łataniem powierzchnie również należy oczyścić i odtłuścić. Następnie na pęknięcie nakłada się wcześniej dobraną kolorem łatę, którą wkleja się na specjalistyczny klej do ekoskóry, który dobrze zespaja ze sobą materiały
Płynna skóra – do naprawy ekoskóry można stosować również specjalistyczne kleje i środki płynne, które działają na zasadzie szpachli. Przed nałożeniem również należy odtłuścić i oczyścić powierzchnię. Przed klejeniem warto przygotować sobie małą materiałową łatkę, którą można podkleić pod pęknięcie dla lepszego wiązania. Powstałą przestrzeń wypełnia się płynną skórą, rozprowadzając ją za pomocą niewielkiej szpachli. Zabieg ten powtarza się do uzyskania zamierzonego efektu, nawet kilkukrotnie. Na końcu należy zeszlifować nadmiar substancji i wyrównać kolor farbą tonującą. Jest to najbardziej czasochłonna i kosztowna operacja, jednak przynosi najlepsze efekty jakościowe i wizualne.
Zdjęcie: Envato Elements