Data modyfikacji:

Bridgestone Weather Control A005

Autor: Łukasz Wulkanista

Bridgestone Weather Control A005 to japońska propozycja w segmencie opon wielosezonowych, stworzona z myślą o kierowcach europy centralnej oraz wschodniej. Jako jeden z najlepszych modeli w swojej klasie, stanowi doskonałą alternatywę dla osób szukających produktów uniwersalnych, bezpiecznych i ekonomicznych (oszczędnych).

Grupa Bridgestone (Bridgestone, Dayton, Firestone) to obecnie największy na świecie producent ogumienia oraz elementów gumowych. Firma zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników, posiada 15 fabryk na całym świecie. Na jej asortyment składają się opony do samochodów osobowych, dostawczych, SUV-ów, motocykli, ciężarówek, busów, pojazdów rolniczych oraz typu off-road.

Misja grupy bazuje na słowach jej założyciela: "Służyć społeczeństwu najwyższą możliwą jakością - nie tylko poprzez produkty, usługi i technologię, lecz przez we wszystkim, czym zajmujemy się w biznesie". Nie powinno zatem dziwić, że Bridgestone jest Globalnym Partnerem Olimpijskim, a produkcje sygnowane logo marki stanowią podstawowe wyposażenie przeznaczone na pierwszy montaż O.E. w samochodach takich koncernów jak Ford, BMW czy Volkswagen.

Zdjęcie poglądowe modelu Weather Control A005 firmy Bridgestone

Spis treści

 1. Technologia
 2. Oferta
 3. Wyniki w testach opon
 4. Opis modelu
 5. Bieżnik
 6. Etykieta
 7. Gwarancja
 8. Opinie kierowców
 9. Podsumowanie

Technologia oraz zastosowane rozwiązania

Zaawansowane technologie, na których bazuje konstrukcja Bridgestone Weather Control A005, gwarantują niezwykłe osiągi w każdych warunkach przez cały rok. W strefie barkowej znajduje się duża liczba elementów. Przekłada się to na poprawę stabilności jazdy. Droga hamowania na mokrej nawierzchni ulega skróceniu, natomiast na jezdni pokrytej śniegiem można cieszyć się dużą mobilnością. Szerokie szczeliny dzięki dużej pojemności skutecznie usuwają nadmiar wody oraz błota pośniegowego z czoła opony. W ten sposób znacząco obniża się ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu.

Uwagę w najnowszej oponie od Bridgestone zwraca również unikalna mieszanka uzyskana w technologii Nano Pro Tech. Dzięki niej możliwe jest połączenie cząsteczek kauczuku i krzemionki na poziomie molekularnym. Takie rozwiązanie pozwala "obejść" problem, jaki występuje w naturalnym stanie, gdzie owe związki chemiczne nie łączą się zbyt chętnie. Oddziaływanie w skali mikro, w strefie makro oznacza mniejsze spalanie paliwa, lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, większą żywotność oraz trwałość.

Opisywane ogumienie posiada bieżnik kierunkowy w kształcie litery "V". Właściwość ta jest nieocenionym wsparciem podczas jazdy na drodze pokrytej śniegiem. Sam wzór dodatkowo udoskonalono nowatorskimi lamelami typu "Z" i zoptymalizowano sztywność, dzięki czemu kierowcy mogą liczyć na zdecydowanie lepszą sterowność.

Bridgestone Weather Control A005 odznacza się znakomitą żywotnością. Oprócz wspomnianej Nano Pro Tech ważną rolę odgrywa dopracowana konstrukcja osnowy oraz optymalny rozkład nacisku. Niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w technologię Drive Guard. Umożliwia ona przejechanie do 80 km z prędkością 80 km/h przy przebitej oponie.

Test opon Weather Control A005 (Bridgestone)

wyniki-testu-opon

W teście TUV SUD Bridgestone Weather Control A005 wypadły znakomicie, osiągając najwyższą ocenę, spośród wszystkich testowanych opon z danej klasy. Pod uwagę brane było hamowanie na mokrej nawierzchni oraz śniegu. Ponadto opona zajęła pierwsze miejsce w teście ogumienia wielosezonowego, przeprowadzonym przez uznany periodyk Autobild w 2018 roku.

Model Weather Control A005 od Bridgestone z kierunkowym bieżnikiem na felgi 15-20

Ogumienie z linii Weather Control o oznaczeniu katalogowym A005 to całoroczny model o bardzo wysokich parametrach. Stanowi jedną z najlepszych alternatyw dla kierowców szukających opony wielosezonowej o wysokich osiągach w każdych warunkach.

Ten niezwykle zaawansowany produkt dostępny jest w ponad 60 wersjach, o średnicy w zakresie 15-20 cali. Umożliwia jazdę z prędkością maksymalną na poziomie indeksu H - Y (210-300 km/h), przy najwyższym dopuszczalnym obciążeniu na jedną oponę od 475 do 1030 kg (indeks nośności 82-109). Oznacza to, że zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i SUV-ów mogą skorzystać z wyjątkowych możliwości, jakie zapewnia nowość od Bridgestone.

Bridgestone bieżnik Weather Control A005

Na kilka osobnych akapitów zasługuje również konstrukcja bieżnika, z jaką mamy do czynienia w najnowszej całorocznej oponie od japońskiego producenta. Uwagę zwraca przede wszystkim duża ilość rowków bocznych. Ich obecność przekłada się na niezwykłą wręcz przyczepność na lodzie i śniegu. Ponadto takie rozwiązanie znacząco poprawia zachowanie samochodu podczas hamowania. Zapewnia ono optymalny rozkład nacisku na klocki barkowe, co znacząco skraca odległość potrzebną do zatrzymania pojazdu.

Z kolei duża ilość wolnej przestrzeni w środkowej części bieżnika sprawdza się przy odprowadzaniu nadmiaru wody spod powierzchni styku opony z jezdnią. Dzięki temu, w znacznym stopniu wyeliminowane zostało ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Całość dopełniają zygzakowate rowki, wgryzające się w śnieg, dodatkowo poprawiając przyczepność na śniegu.

Na uwagę zasługuje również budowa i lokalizacja szczelin. Szczeliny 2D na środku oraz 3D na barku przekładają się na stabilność, a także kontrolę, w warunkach, gdy jezdnia jest skuta grubą warstwą lodu.

Etykieta unijna. Ocena "A" za hamowanie opony na mokrej nawierzchni. Brawo Bridgestone.

Dane z etykiety unijnej sugerują, że mamy do czynienia z wyjątkową oponą. Zachowanie na mokrej nawierzchni zostało ocenione na klasę A. Jednak fakt ten nie mówi wszystkiego o zachowaniu tego ogumienia podczas opadów.

Otóż Bridgestone Weather Control A005 jest według testów najlepszym modelem w swojej klasie ze względu na sterowność i drogę hamowania. Do tego satysfakcjonujące spalanie klasy C oraz niski poziom emisji hałasu rzędu 71 dB.

Gwarancja na opony uniwersalne Bridgestone

Bridgestone gwarantuje, że produkty sygnowane logo firmy wolne są od wad konstrukcyjnych, produkcyjnych i materiałowych. Gwarancja obejmuje okres 5 lat od daty produkcji. Jeśli reklamacja zostanie uznana, klienci mogą liczyć na wymianę, naprawę, zwrot pieniędzy lub rekompensatę (stosownie do poziomu zużycia opony).

Opinie o oponach Weather Control A005

Według kierowców opony są ciche, ładne oraz relatywnie tanie. Zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni sprawują się bez zarzutu. Również śnieg nie stanowi dla nich zbyt dużego wyzwania. Niektórzy użytkownicy polecają ten model zwłaszcza w wersji XL, przeznaczonej do większych pojazdów, szczególnie typu SUV. Za dużą zaletę uchodzi również poziom emisji hałasu porównywalny z oponami letnimi.

Czy warto kupić Bridgestone Weather Control A005 jako opony wielosezonowe?

Nowy model całoroczny od japońskiego producenta to propozycja dla tych z Was, którzy po prostu rzucają najlepszego ogumienia w swojej klasie. Opony od Bridgestone są niezawodne, wytrzymałe i gwarantujące znakomite osiągi oraz bezpieczeństwo w każdych warunkach. Najlepsze rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

Inne nazwy:

W przypadku prezentowanego modelu opony całorocznej, ilość kombinacji zapisu nazwy bieżnika jest szczególnie duża. Poniższe przykłady dotyczą formy zapisu członów („Weather Control” oraz "A005") łącznie, rozdzielnie, z myślnikiem oraz w różnej kolejności. W efekcie otrzymujemy następujące warianty:

 • Bridgestone Weather Controll A005 (podwójne "l" w słowie "Controll")
 • Bridgestone Weather Control 005 (pominięcie przedrostka "A")
 • Bridgestone Control Weather A005 (kolejność pierwszego członu)
 • Bridgestone Weather Control A 005 (rozłączny zapis "A" oraz "005")
 • Bridgestone Weather Control 005A (kolejność numeru kodowego)
 • Bridgestone Weather Control A-005 (pisownia wersji z myślnikiem)
 • Bridgestone WeatherControl A005 ("WeatherControl" pisane razem)
 • Bridgestone Weather Control Aoo5 (litery "o" zamiast zer)
 • Bridgestone A005 (jedna z najkrótszych form zapisu)
 • Bridgestone A005 Weather Control (odwrotna kolejność)

Zobacz również:

4 komentarze
 1. Mateusz | 01.07.2019 17:00
  To weszła jakaś nowa odmiana tej opony ? Bo A005 można było już dawno kupić.
  1. Mateusz | 01.07.2019 20:14
   Czyli jedyna nowość w takim razie to możliwość przejechania 80 km z prędkością 80 km/h jak przebijemy oponę. Tak? Dodam jeszcze, że niektóre sklepy mają tą oponę w rozmiarze 205/50 R17 bez rantu na felgi a inne sklepy mają. Więc lepiej wybrać sklep, który posiada oponę z rantem ochronnym. Takie Oponeo nie posiada - wstyd.
  2. Łukasz Wulkanista | 01.07.2019 17:08
   Bridgestone A005 typ zeszłoroczny model, w tym roku pojawił się wariant oznaczony symbolem A005DG czyli A005 Drive Guard.
Vredestein Quatrac 5

Vredestein Quatrac 5. Charakterystyka i wyniki testów popularnej opony całorocznej

2022-09-23
Opony Vredestein Quatrac 5 to sztandarowy model holenderskiego producenta opon. Opisywany model godnie reprezentuje całoroczne opony. Jest to bardzo dobra pozycja dla kierowców, którzy cenią sobie przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych. Już od pierwszej generacji tej opony w 2015 roku stała się ona jednym z liderów całorocznych egzemplarzy.
Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2. Charakterystyka opony, testy i opinie

2022-09-15
Michelin CrossClimate 2 swój sukces zawdzięcza przede wszystkim dzięki bardzo wysokim osiągom hamowania i przyczepności na mokrej i zaśnieżonej drodze gwarantując tym samym optymalne zużywanie się bieżnika. Wpływa to na większe bezpieczeństwo, ale też oszczędność spalania paliwa, ale też samych opon. Inwestując w model Michelin CrossClimate 2 można śmiało zapomnieć o cosezonowej zmianie ogumienia, ponieważ model ten świetnie radzi sobie w każdych warunkach.
opony letnie z homologacją zimową

Czy opona letnia z homologacją zimową to dobry wybór?

2022-09-03
Tak zwanymi oponami całorocznymi interesuje się sporo kierowców. Pozwalają one zaoszczędzić na kupnie drugiego zestawu na zimowe miesiące, a także cieszyć się bezpieczną i stabilną jazdą nawet po oblodzonych drogach. Co ciekawe, europejscy prawodawcy nie wymieniają jednak nigdzie w obowiązujących regulacjach kategorii „opon całorocznych”. Formalnie modele tego typu to opony letnie z homologacją zimową. Radzimy więc, czy ich wybór jest dobrą inwestycją i czy nie lepiej postawić na standardowe rozwiązanie i wybór zestawu zimowego i letniego.
discoverer at3 sport2

Cooper Discoverer At3 Sport 2. Testy i opinie o oponie całorocznej

2022-09-02
Opony Cooper Discoverer At3 Sport 2 to propozycja opon od znanego i polecanego producenta opon, który wprowadza na rynek atrakcyjne produkty wysokiej jakości. Ten model opon stworzony został z myślą o samochodach z napędem 4x4, dlatego właściciele takich aut powinni zapoznać się z poniższym artykułem, który przybliży model opon Cooper Discoverer At3 Sport 2.
opona

Opony całoroczne 205/55 R15

2022-07-08
Opony wielosezonowe, inaczej nazywane całorocznymi, łączą w sobie cechy modeli letnich i zimowych. Ich zaletą jest brak konieczności zmiany wraz z porami roku, przez co są wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić na regularnych wymianach. Opony całoroczne są najlepiej radzą sobie w trakcie umiarkowanych temperatur. Sprawdzą się znakomicie na miejskich drogach oraz przy krótszych podróżach. W dzisiejszym wpisie przygotowałem dla was przegląd modeli opon całorocznych 205/55 R15.
opona

Opony całoroczne 255/35 R20

2022-07-07
Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularnym rodzajem ogumienia. Łączą w sobie najlepsze cechy modeli letnich i zimowych. Stosowanie opon wielosezonowych to nie tylko połączenie dwóch rodzajów w jeden, ale również oszczędność pieniędzy i czasu. Dziś przedstawimy popularne modele w rozmiarze 255/35 R20, które świetnie sprawdzają się w letnich, jak i zimowych warunkach, a do cieszą się dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi opiniami użytkowników i testerów.