Data modyfikacji:

Kleber Krisalp HP2 - Test, opinie, dane techniczne...

Autor: Łukasz Wulkanista

Wybór odpowiednich opon zimowych to dla wielu kierowców bardzo trudne zadanie. Jeśli nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, to przeczytaj ten artykuł. Przedstawiam w nim model Kleber Krisalp HP2. Jeśli charakterystyka tej opony przypadnie Ci do gustu, to proces wyboru będzie za Tobą, a jeśli nie, to zyskasz przynajmniej dobry punkt odniesienia do dalszych poszukiwań. Kleber to francuska marka obecnie korzystająca z rozwiązań technologicznych koncernu Michelin. Jej opony zaliczane są do klasy średniej, co w uproszczeniu oznacza, że charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Tego typu produkty polecane są przede wszystkim kierowcom o umiarkowanym stylu jazdy, którzy posiadają samochód o przeciętnej mocy, np. klasy średniej czy kompaktowej. Jednym z najbardziej popularnych modeli wspomnianej marki jest Kleber Krisalp HP2. Przyjrzyjmy się zatem rozwiązaniom technologicznym zastosowanym przez Klebera w tym produkcie.

Kleber Krisalp HP2, bieżnik

Spis treści:

 1. Technologia
 2. Oferta (lista produktów)
 3. Wyniki testów opon
 4. Etykieta EU
 5. Gwarancja
 6. Porównanie do modelu Krisalp HP
 7. Opinie kierowców
 8. Ocena parametrów
 9. Podsumowanie
 10. Dane techniczne

Technologia opon Kleber Krisalp HP2

Pierwszą cechą modelu, która od razu rzuca się w oczy, jest kierunkowa rzeźba bieżnika o bardzo agresywnym kształcie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia prowadzenie samochodu na śniegu, błocie pośniegowym i wodzie. Dzięki temu rozwiązaniu zminimalizowane zostaje ryzyko powstania niezwykle niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu czy też tzw. slushplaningu (to drugie zjawisko występuje podczas odwilży). Auto prowadzi się stabilnie i jest przewidywalne nawet w trudniejszych zimowych warunkach. Kierunkowemu układowi rowków wzdłużnych i poprzecznych towarzyszą faliste i proste lamele o dużym zagęszczeniu. Ich zadaniem jest "chwytanie" się śniegu, a nawet lodu (oczywiście w dużo mniejszym stopniu). Ruszanie na zasypanym śniegiem parkingu, ruszanie pod górę, pokonywanie zakrętów czy hamowanie przed skrzyżowaniem przestają być problematyczne. Z kolei za utrzymanie toru jazdy odpowiada szerokie żebro centralne. Dzięki temu samochód precyzyjnie reaguje na ruchy kierownicą. Dodatkowo w tym obszarze producent wprowadził lokalne nacięcia poprawiające stabilność jazdy na zimowych typach nawierzchni. Producent w swoich materiałach deklaruje również, że zadbał o zachowanie płynności kształtu rowków. Dzięki temu podczas jazdy nie powstaje uciążliwy hałas, a podróż staje się dużo bardziej komfortowa.

Kleber Krisalp HP2 w testach

Omawiane przeze mnie opony wzięły udział w wielu testach opon zimowych organizowanych przez specjalistyczne czasopisma i największe na świecie automobilkluby. Wyniki modelu Krisalp HP2 w tych sprawdzianach można podsumować stwierdzeniem, że wypadał w nich zgodnie z oczekiwaniami otrzymując z reguły zadowalające noty. Po oponach klasy średniej nie należy w końcu oczekiwać, że będą zwyciężać w testach (czołowe miejsca zwykle zajmują w nich modele z segmentu premium), ale z drugiej strony nie powinny zajmować w nich ostatnich miejsc. I tak też było w tym przypadku. Jako przykłady przytoczę 3 testy: Pierwszy z nich został zorganizowany przez ADAC w 2010 roku (rozmiar 185/65 R15) i Krisalp HP2 zajął tam 6. miejsce na 12 (jako najmocniejszą stronę opony podano odporność na zużycie). W teście "Auto Bild" z 2013 roku (195/65 R15) omawiany produkt zajął 10. miejsce, a do jego zalet zaliczono dobre zachowanie na śniegu i suchej drodze, wytrzymałość i dobry stosunek ceny do jakości. Z kolei w nowszym teście ADAC z 2015 roku (205/55 R16) Krisalp HP2 zajął dopiero 17. miejsce, ale otrzymał notę "zadowalającą", co potwierdza jego dobre parametry z przystępne pieniądze.
Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
 6 miejsce  ADAC Test opon zimowych 185/65 R15 2010
 9 miejsce  ACE / GTU Test opon zimowych 195/65 R15 2013
 10 miejsce  Auto Bild Ranking opon zimowych 195/65 R15 2013
 11 miejsce  Auto Bild Test opon zimowych 205/55 R16 2016
 11 miejsce  ADAC Test ADAC w rozmiarze 195/65 R15 2014
 11 miejsce  ACE / GTU Test opon zimowych 195/65 R15 2011
 13 miejsce  Auto Bild Test opon zimowych  205/55 R16 2012
 14 miejsce  Auto Bild Droga hamowania 42 opon zimowych 2012
 14 miejsce  ADAC Test opon zimowych 185/60 R15 2013
 15 miejsce  ACE / GTU Ranking opon zimowych 205/55 R16 2016
 15 miejsce  ADAC Test opon zimowych 185/65 R15 2016
 16 miejsce  Auto Bild Najlepsze opony zimowe 185/60 R15 2015
 17 miejsce  ADAC Test opon zimowych 205/55 R16 2015
 19 miejsce  ACE / GTU Test opon zimowych 185/60 R14 2015
 30 miejsce  ACE / GTU Hamowanie na śniegu 225/50 R17 2014

Etykieta unijna

Każdy rozmiar opony w ramach tego samego modelu może różnić się parametrami na etykiecie. W przypadku modelu Krisalp HP2 dobrym wyjściem jest analiza rozmiaru 205/55 R16. Jest to jeden z najczęściej stosowanych rozmiarów opon (szczególnie w przypadku samochodów klasy średniej czy kompaktowej). W kategorii hamowania na mokrej nawierzchni model otrzymał klasę C, co w przypadku opon zimowych jest dobrym wynikiem. Taką samą klasę opona dostała w badaniu oporów toczenia, a więc można ją uznać za całkiem ekonomiczną (mniejsze opory toczenia, to mniejsze zużycie paliwa). W kontekście hałasu zewnętrznego emitowanego przez model również jest nieźle - 72dB i dwie fale, czyli wynik podobny do konkurencyjnych produktów.

Gwarancja na model Kleber Krisalp HP2

Jak już wspomniałem we wstępie, marka Kleber należy do koncernu Michelin, a więc warunki gwarancji są takie same jak w przypadku większego partnera. Francuski gigant słynie z doskonałego podejścia do klienta i na swoje opony daje dożywotnią gwarancję (10 lat od daty produkcji lub do momentu całkowitego zużycia - w zależności co nastąpi szybciej). Wadliwe opony zostają wymienione na nowe, gdy wada ujawni się w ciągu 2 lat od daty sprzedaży. W pozostałych przypadkach otrzymasz rekompensatę proporcjonalną do stopnia zużycie reklamowanego produktu.

Co się zmieniło w porównaniu do poprzednika?

Model HP2 jest następcą opony Krisalp HP. Nowszy produkt został wyposażony w bieżnik, który dużo lepiej sprawuje się w najtrudniejszych zimowych warunkach (szersze rowki, zwiększone zagęszczenie lameli, bardziej agresywny kształt). W związku z tym poprawie uległy niemalże wszystkie parametry związane z bezpieczeństwem. Kleber Krisalp HP2 może pochwalić się skróconą drogą hamowania na śliskiej drodze i lepszym prowadzeniem na śniegu i lodzie. Dodatkowo zmodyfikowana została mieszanka gumowa, co zwiększa przyczepność w szerszym zakresie temperatur. W kapryśnym polskim klimacie, gdzie po srogim mrozie przychodzi od razu odwilż, takie rozwiązanie sprawdza się idealnie.

Opinie kierowców na forach

Marka Kleber jest ceniona przez kierowców w całej Europie. Również na naszym rynku przyjęła się dobrze, o czym mogą świadczyć przykładowe opinie.
"Opony kupiłem na potrzeby codziennych dojazdów do pracy w promieniu kilkunastu kilometrów. Spisują się zgodnie z deklaracjami producenta, samochód prowadzi się bezpiecznie i stabilnie. Przy szybszej jeździe zaczynają być trochę głośniejsze, ale jest to do zniesienia. Mogę śmiało polecić ten model kierowcom szukającym zwykłych, prostych opon bez żadnych kosmicznych technologii, ale za to stosunkowo tanich i pochodzących od sprawdzonego producenta" - Tomasz z Grudziądza.
"Na oponach Kleber Krisalp HP2 jeżdżę już trzeci sezon i nic nie wskazuje na to, żebym musiał wkrótce kupić nowe zimówki. Pod względem finansowym zakup tych opon był strzałem w dziesiątkę - nie kosztowały majątku, a długi czas użytkowania to kolejne oszczędności. Pod względem jazdy jest w porządku, nie doświadczyłem żadnych uślizgów itp., ale zaznaczam, że staram się nie jeździć zbyt szybko. Opony jak najbardziej godne polecenia, nie mam się do czego przyczepić" - kierowca podpisany jako Maxxi.

Parametry opony

Porównajmy najważniejsze parametry bieżnika Kleber Krisalp HP2 tj. hamowanie na mokrej nawierzchni, cena, zachowanie na śniegu oraz chęć ponownego zakupu. Wszystkie parametry oceniane są w skali od 1 do 10.

W ramach podsumowania...

Kleber Krisalp HP2 to opony dla osób, które poszukują zimówek w dobrej cenie, ale z drugiej strony nie chcą kupować jak najtańszego produktu. Osiągi stoją tu na przyzwoitym poziomie, który zadowoli przeciętnych kierowców. Nie można oczekiwać sportowych właściwości, ale za tę cenę otrzymujesz gwarancję spokojnego i oszczędnego podróżowania w zróżnicowanych zimowych warunkach. Kupując opony Kleber wiesz za co płacisz i czego możesz się spodziewać po tym produkcie.

Dane techniczne:

 • Klasa – średnia
 • Producent – Kleber
 • Koncern – Michelin
 • Bieżnik – Krisalp HP2
 • Poprzednia wersja – Krisalp HP
 • Następna wersja – Krisalp HP3
 • Rodzaj bieżnika – symetryczny, kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody miejskie, kompaktowe, sedany, minivany
 • Gwarancja – do osiągnięcia przez bieżnik głębokości 1,6 mm
 • Średnica felgi – od 13 do 18 cali
 • Ilość wariantów – 117
 • Sezon – opony zimowe
 • Cena – od 164 zł za sztukę (rozmiar 155/80 R13)

Inne nazwy bieżnika

Inne nazwy modelu Krisalp HP2 na które udało mi się natrafić podczas przygotowań tego artykułu.
 • Kleber HP2 (bez słowa „Krisalp”)
 • Kleber Krisalp HP 2 (słowo "HP2" pisane ze spacją)
 • Kleber Krisalp HP-2 (słowo "HP2" pisane z myślnikiem)
 • Kleber Krisalp 2 (bez oznaczenia "HP" w nazwie bieżnika)
Zobacz również:
1 komentarz
 1. Traxix | 22.11.2018 20:00
  Krisalp HP2 w rozmiarze 205/55 R16 użytkuję od 2015 roku. Kupiłem je ponieważ sprzedawca miał promocję na ten model i cena wyszła bardzo zadowalająca. Opona dobrze sobie radzi na śniegu, całkiem nieźle na nawierzchni mokrej. Jak dla mnie jej problemem wyraźne szumienie podczas jazdy na suchej drodze.
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?