Data publikacji:

Jaka jest najlepsza nawigacja samochodowa z dożywotnią aktualizacja map? Ranking 2023

Choć w każdym smartfonie możemy korzystać z nawigacji, to jednak dla wielu osób nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ telefony szybko się rozładowują, zewnętrzne powiadomienia potrafią rozpraszać, a wyświetlacze niekiedy zbyt mocno odbijają światło, utrudniając widoczność. Dlatego też warto zaopatrzyć się w profesjonalne nawigacje samochodowe, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najbezpieczniejszej jazdy. Sprawdźcie, na co powinniście zwrócić uwagę, kupując tego typu sprzęt.
najlepsza nawigacja samochodowa z dożywotnią aktualizacja map

Na co zwrócić uwagę, kupując nawigację samochodową?

Nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z tego typu urządzeniem i nie wiecie, jaki sprzęt będzie dla was odpowiedni? Sprawdźcie, o czym powinniście pamiętać podczas wyboru nawigacji:
 • Rodzaj nawigacji – przede wszystkim ustalcie, w jakim pojeździe planujecie korzystać z nawigacji, gdyż zupełnie inne sprzęty przeznaczone są do ciężarówek, samochodów osobowych czy motocykli. Różnią się one m.in. dostępnymi funkcjami lub metodami mocowania. Jeśli więc często siedzicie za kółkiem auta, a w wolnej chwili śmigacie na jednośladzie, to prawdopodobnie będziecie musieli zainwestować w dwie nawigacje.
 • Obszar map – zdecydowanie polecam inwestować w nawigacje, które mają fabrycznie wgrane mapy, żebyście nie musieli bawić się w skomplikowane konfiguracje urządzeń. Większość sprzętów oferuje podgląd na Europę, co wydaje się być wystarczające. Gdybyście jednak planowali korzystać z auta na innym kontynencie, to wybierzcie nawigację z dostępem do szczegółowej mapy świata.
 • Aktualizacje map – jeśli nawigację traktujecie jako obowiązkowe akcesorium w samochodzie, to koniecznie kupcie model oferujący dożywotnią aktualizację map, dzięki czemu będziecie mieć pewność, że wasz sprzęt będzie rozwijany przez wiele lat. Sprawdźcie także, w jaki sposób odświeżane są informacje na trasach – niekiedy aktualizacje odbywają się co tydzień, a czasami co kwartał.
 • Przekątna wyświetlacza – w tym przypadku wybór zależy przede wszystkim od wygody użytkowania i waszych preferencji. Jeżeli macie dobry wzrok i nie chcecie, aby nawigacja zajmowała zbyt dużo miejsca, wtedy możecie zainwestować w sprzęt z ekranem o przekątnej pięciu cali. O wiele bezpieczniejsze są jednak wyświetlacze siedmiocalowe, którym łatwiej jest przyglądać się kątem oka.
 • Nośnik pamięci – niektóre nawigacje posiadają wbudowany wewnętrzny dysk , dzięki czemu nie wymagają dokupowania oddzielnych akcesoriów. Warto jednak wybrać urządzenie z gniazdem na kartę pamięci micro-SD lub micro-SDHC, aby mieć więcej wolnej przestrzeni na nagrania, które potem łatwo można zgrać na komputer lub smartfona, bez konieczności wyjmowania nawigacji z auta.
 • Komunikacja – część współczesnych nawigacji posiada wsparcie dla technologii Wi-Fi, dzięki której w łatwy i szybki sposób można zaktualizować mapy. Polecam także wybrać modele z wbudowanym Bluetooth – w ten sposób urządzenie można sparować ze smartfonem, co np. umożliwia odbieranie telefonów bez konieczności sięgania po niego.
 • Najlepsza nawigacja samochodowa z dożywotnią aktualizacją map

  Navitel RE 5 Dual

  Urządzenie firmy Navitel zostało wyposażone w sensor GC2053 i szklaną optykę, co przekłada się na kąt obiektywu na poziomie 140 stopni oraz nagrania w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli przy maksymalnie trzydziestu klatkach na sekundę. Ten model posiada preinstalowane mapy do ponad czterdziestu europejskich krajów, dzięki czemu od razu po zamontowaniu RE 5 Dual w samochodzie można wybrać się w daleką podróż po Starym Kontynencie.

  Modecom Freeway SX 7.3

  Nawigacja firmy Modecom może pochwalić się siedmiocalowym wyświetlaczem oraz bardzo praktyczną osłoną przeciwsłoneczną, dzięki której z urządzenia można korzystać nawet w bardzo słoneczny dzień, bez obaw o problemy z odczytaniem mapy. Modecom wgrał fabrycznie system MapFactor Europa, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorzucić do nawigacji mapę od innego producenta.

  Navitel T787

  Ta nawigacja firmy Navitel może pochwalić się bezawaryjnością oraz dużą płynnością działania, ponieważ oparta została na systemie operacyjnym Android 12. Mapy dostępne w T787 są bardzo precyzyjne i nie ograniczają się wyłącznie do przekazania informacji odnośnie do kierunku jazdy. Na dużym ekranie wyświetlane są chociażby porady dotyczące ograniczenia prędkości, wzniesień, odległości do zakrętów itp.

  Garmin DriveSmart 65 MT-S

  Tę nawigację można polecić przede wszystkim osobom, które podczas jazdy nie lubią odrywać rąk od kierownicy. Model DriveSmart 65 MT-S posiada bardzo przydatne wsparcie dla funkcji głosowych, dzięki czemu trasy można wyznaczać poprzez podawanie odpowiednich komend. Z urządzenia skorzystamy właściwie na terenie całej Europy, ponieważ fabrycznie wgrane jest prawie pięćdziesiąt szczegółowych map, które w dodatku są regularnie aktualizowane.

  TomTom GO Professional 620

  TomTom GO Professional 620 to idealny sprzęt dla kierowców lubiących na spokojnie zaplanować drogę, zanim w ogóle wsiądą do samochodu. Urządzenie można powiązać z aplikacją MyDrive, w której istnieje możliwość pieczołowitego ustalenia trasy, z uwzględnieniem postojów czy zjazdów w konkretne miejsca. Nawigacją powinni zainteresować się też kierowcy ciężarówek, bo sprzęt firmy TomTom pokazuje informacje odnośnie do ograniczeń masy pojazdów i wymiarów na trasach.

  Becker Transit 5S LMU

  Kolejna nawigacja z dożywotnią aktualizacją map w tym zestawieniu, która powstała przede wszystkim z myślą o samochodach ciężarowych i kamperach. Becker Transit 5S LMU wybiera drogi adekwatne do wagi pojazdu oraz jego gabarytów, dzięki czemu kierowcy mogą uniknąć nieprzyjemnych wpadek, np. zbyt wąskiego wjazdu do tunelu czy delikatnej kładki nad wodą. Sprzęt został wyposażony w funkcję 3D Terrain View informującą na bieżąco o ukształtowaniach terenu oraz pobliskich atrakcjach turystycznych.

  Garmin Dezl LGV810

  W tym przypadku mamy do czynienia z profesjonalną nawigacją dla zawodowych kierowców specjalizujących się w transporcie towarów na dalekie odległości. Urządzenie firmy Garmin może pochwalić się bardzo dużym, czytelnym wyświetlaczem o przekątnej ośmiu cali oraz rozdzielczości 1280 × 800 pikseli, z którego można korzystać zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej. Akcesorium posiada przy tym szereg ułatwień – wskazuje m.in. jak najlepiej podjechać do doku załadunkowego.

  TomTom GO Expert Plus 7

  Na koniec zostawiłem ciekawą nawigację samochodową z dożywotnią aktualizacją map, która nie tylko oferuje bardzo elegancki wygląd, ale także daje dostęp do przydatnych funkcji. Producent przygotował m.in. usprawnione wskazówki wizualne, które ułatwią zjazd z autostrady lub pomogą w pokonaniu skomplikowanego skrzyżowania. TomTom GO Expert Plus 7 umożliwia również zapisywanie wielu profili dla różnych pojazdów, więc z urządzenia skorzystamy w kilku samochodach, bez konieczności ciągłego konfigurowania oprogramowania.
  Zdjęcie: materiały prasowe TomTom
  Autor: Łukasz Morawski