Data publikacji:

Opony 175/80 R16

Każda opona na swojej bocznej ścianie wytłoczony ma rozmiar i dane dotyczące samego ogumienia, które je charakteryzują. Dane te są znormalizowane i spełniają obowiązujące, europejskie dyrektywy. Oznaczenia, jakie można spotkać na krawędzi to podstawowe parametry, które posłużą przy doborze odpowiedniego ogumienia do naszego pojazdu. Znajdziemy tu takie informacje jak szerokość opony, wysokość profilu, rozmiar, ale też dodatkowe oznaczenia, które zdradzają nam więcej o oponie bez sprawdzania jej specyfikacji w katalogu. Dziś przedstawimy najpopularniejsze modele oznaczane 175/80 R18, ale zanim, wyjaśnimy co oznacza każda z liczb.


Opony 175/80 16 cali. Co znaczą oznaczenia?

Pierwszy parametr widoczny na oznaczeniu opon to szerokość. Jest to nic innego jak odległość między dwiema zewnętrznymi ścianami opony zamontowanej na feldze. Szerokość podaje się w milimetrach, ze skokiem co 10mm. Zgodnie z naszym oznaczeniem, przedstawiane opony mają szerokość 175 mm.
Kolejna liczba to oznaczenie profilu opony przedstawione w procentach odniesionych do szerokości. Taki sposób przedstawienia przyjęto, aby znormalizować europejskie standardy i ujednolicić sposób oznaczania opon. Opisywany model ma profil 80%, co w stosunku do szerokości przedstawia się jako niecałe 140 milimetrów. Profile opon przedstawiane są co 5% wartości.
Kolejne oznaczenie opisuje sposób wykonania opony. Pierwotne opony były diagonalne (D), co znaczy, że sztywne kordy krzyżowały się tworząc jej konstrukcję. Aktualnie stosuje się opony radialne (R), gdzie konstrukcja kordów jest prostopadła do osi opony (promieniowa), co znacznie wpływa na wytrzymałość opon ale też zmniejsza opory toczenia co przekłada się na możliwości i osiągi auta. W naszym przypadku widzimy literkę R, mamy więc do czynienia z oponami radialnymi.
Po oznaczeniu literowym widzimy cyfrę, która oznacza rozmiar opony wyrażony w calach. Informuje nas to o średnicy samej opony i pomaga dobrać odpowiednie felgi, które powinny mieć taki sam rozmiar jak opona. W naszym przypadku średnica opony równa jest 16” (cali). Skąd takie oznaczenie? Kolejne ułatwienie na rynku motoryzacyjnym i ujednolicenie danych dla wszystkich, a przede wszystkim oszczędność miejsca na oponie.

Polecane modele 175/80 R16

Poniżej przedstawiamy polecane modele, które są ogólnodostępne na rynku motoryzacyjnym. Znajdą się tu opony o różnej klasie jakościowej, od ekonomicznej, aż po premium jak i z różnym przeznaczeniem: zimowe, letnie i całoroczne. Wszystkie przedstawione modele są rozmiaru dziś przez nas opisywanego, czyli 175/80 R16.

Kormoran Vanpro B2

Kormoran Vanpro B2 to opony letnie klasy ekonomicznej. Przeznaczona jest gółwnie do VANów i lekkich samochodów dostawczych. Opony są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i przebicie. Dodatkowo, z racji, że opony powinny służyć na długich trasach, poza aspektem wytrzymałości zadbano o ekonomię.
Opony charakteryzują się niskimi oporami toczenia, co przekłada się na większy komfort i mniejsze spalanie paliwa. Do wykonania opony użyto specjalnej mieszanki gumowej, która zapewnia jej dużą wytrzymałość i wolniej się ściera. Aby opona była bardziej wytrzymała, zastosowano w niej wzmocnione opasanie dodatkowo dokładając stalowe pasy z nylonowym obszyciem. Na chwilę obecną jest to jedno z najbardziej trwałych połączeń substancji i mieszanki gumowej jaką można spotkać w przemyśle i motoryzacji.
W oponie zastosowano kierunkową rzeźbę bieżnika. Rzadko zdarza się to w przypadku opon do pojazdów ciężarowych, jednak przy pomocy trzech szerokich rowków odprowadzających opona zapewnia dobrą przyczepność, odprowadzanie wody i zmniejsza ryzyko aquaplaningu.
Charakterystyka:
Kormoran Vanpro B2 175/80R16 101R C
Producent - Kormoran
Model – Vanpro B2
Przeznaczenie - letnie
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 175 mm
Profil – 80 %
Średnica – 16”
Indeks nośności – 101 (825 kg)
Indeks przyczepności -C (+7m przy 80 km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – R (do 170 km/h)
Hałas zewnętrzny – 70 dB

Michelin Xc4S

Opony Michelin XC4S to lider w klasie opon premium przeznaczonych do lekkich samochodów dostawczych. Jej cechami charakterystycznymi są bez wątpienia symetryczny bieżnik oraz zastosowana mieszanka. Marka Michelin dołożyła wszelkich starań, aby osoby dostawcze służyć mogły przez długi czas bez zmiany ogumienia na nowe.
Opona ta cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia, rozcięcia czy ścieranie się bieżnika. Dzięki temu gwarantuje dalekie przebiegi bez obaw o utratę jej parametrów. Równe ścieranie się bieżnika to też kolejna jej zaleta, dzięki temu opona reaguje tak samo przez cały czas jej użytkowania i nie występują problemy z przedwczesnymi przetarciami na środku obwodu.
Rzeźba bieżnika to symetryczne bloki o głębokich lamelach, które nacięte zostały skośnie, aby zapewnić jak najlepsze parametry przyczepności i hamowania. Trzy szerokie kanały odpowiadają za odprowadzanie wody i redukują ryzyko powstania zjawiska aquaplaningu. Opona zachowuje wysokie parametry przyczepności i precyzję kierowania na każdym rodzaju nawierzchni. Droga hamowania została zredukowana i wykazuje jedne z lepszych parametrów jeżeli chodzi o opony do samochodów dostawczych. Dzięki tym wszystkim aspektom jest ona niezwykle pewna, bezpieczna i komfortowa.
Michelin Xc4S 175/80R16 98Q
Producent - Michelin
Model – Xc4S
Przeznaczenie - letnie
Klasa – premium
Szerokość – 175 mm
Profil – 80 %
Średnica – 16”
Indeks nośności – 98 (750 kg)
Indeks przyczepności -B (+3m przy 80 km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – Q (do 160 km/h)
Hałas zewnętrzny – 71 dB

Riken CARGO

Kolejny egzemplarz letnich opon przeznaczonych do samochodów dostawczych. Model Riken CARGO łączy w sobie dobre parametry jazdy, ciekawą konstrukcję bieżnika, a przede wszystkim solidną, wytrzymałą konstrukcję. Opona, jak na dalekie trasy samochodem dostawczym, jest bardzo wytrzymała. Bieżnik ściera się powoli, co wydłuża znacznie jej żywotność. Dodatkowo odporna jest na ewentualne przetarcia, czy przebicia.
W konstrukcji opony zastosowano wzmocnione opasanie. Bieżnik opony jest bogaty w lamele i rowki odprowadzające. Dzięki takim nacięciom droga hamowania jest krótka, a przyczepność optymalna zarówno na suchej, jak i mokrej drodze. Opony świetnie sprawdzają się też na bardziej grząskiej drodze, przez co nie ma problemu z pokonywaniem trudniejszego terenu.
Opony Riken CARGO oferują bardzo dużą stabilność, świetnie radzą sobie z mokrą nawierzchnią oraz są niezwykle odporne na uszkodzenia. Dobrze trzymają się drogi nawet przy znacznym obciążeniu i większych prędkościach. Opinie o tym modelu są w większości pozytywne, a sama opona ma miano opony kompletnej. Cechuje się świetnym stosunkiem ceny do jakości i jak na klasę ekonomiczną, jest niezwykle polecana.
Riken CARGO 175/80R16 101R
Producent - Riken
Model – CARGO
Przeznaczenie - letnie
Klasa – ekonomiczna
Szerokość – 175 mm
Profil – 80 %
Średnica – 16”
Indeks nośności – 101 (825 kg)
Indeks przyczepności -C (+7m przy 80 km/h)
Opory toczenia – Klasa E
Indeks prędkości – R (do 170 km/h)
Hałas zewnętrzny – 70 dB