Data publikacji:

Jakie opony 4x4 do SUV-a?

Samochody typu SUV, wraz z małymi terenówkami i crossoverami, stają się ostatnimi laty najbardziej pożądanymi pojazdami nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na całym świecie. Połączenie auta miejskiego z terenowym to to, czego potrzeba większości kierowców. Dodając do tego charakterystyczną, agresywną bryłę pojazdu, otrzymujemy pojazdy, które kradną nasze serca. Większość z nich jednak posiada napęd na przednią oś, jednak coraz chętniej kupowane są modele z napędem na cztery koła. Czy do tego typu pojazdów potrzeba specjalnego ogumienia? Jak sprawdzają się opony terenowe 4x4 i jak je dobrać?

Sprawdź również, czym są opony run flat.
opony 4x4

Jakie opony do SUV-a?

SUV-y, czyli pojazdy sportowo-użytkowe (Sport-Utility Vehicles), mają dość trudne zadanie, ponieważ stworzone zostały, aby sprawdzić się w dwóch bardzo różnych od siebie płaszczyznach. Mowa przede wszystkim o rekreacyjnej jeździe oraz terenowych wyprawach. Czym opony przystosowane do SUV-ów różnią się od zwykłych osobowych? Same samochody nieznacznie różnią się od siebie. SUV-y maja większy prześwit podwoziowy i gabaryty od osobówek, poza tym nie różnią się praktycznie niczym. W związku z tym stosowane w nich opony są często takie same. Typowe opony do SUV-ów to „ulepszone” wersje tych standardowych modeli.

Posiadają z reguły wyższe indeksy nośności i prędkości, gdyż dostosowane są do intensywniejszych obciążeń i wyższych mocy silnika. Główna różnica między modelami wynika głównie z technologii wytwarzania i zastosowania dodatkowego wzmocnienia, w tych do SUV-ów. Nawet na oponach specjalnego przeznaczenia dla samochodów typu SUV zaobserwować można dodatkowy symbol XL (extra load), co informuje o zastosowaniu dodatkowego wzmocnienia. Jest ono potrzebne, aby tłumić falowanie ogumienia i drgania podczas jazdy.

Do SUV-ów można stosować zarówno opony klasyczne, do samochodów osobowych, jak i te dedykowane. Szczególnie poleca się te pierwsze w sytuacji, kiedy pojazd tego typu użytkujemy głównie w mieście i na drogach asfaltowych. W sytuacji, gdy więcej jeździmy poza drogami asfaltowymi, warto zainwestować w te dedykowane do SUV-ów, aby w pełni wykorzystać ich potencjał i nie martwić się o grząskie błoto czy nierówności. SUV-om daleko do typowych pojazdów terenowych nie tylko z definicji, ale też przystosowania i konstrukcji. Znaczna większość tego typów pojazdów posiada napęd na przednią oś, jednak są modele bardziej zbliżone do terenówek. Czy do nich lepiej sprawdzą się typowe opony off-roadowe dla napędu 4x4, czy dalej warto pozostać przy dedykowanych oponach do SUV-a?

Opony do SUV-a 4x4

Powyższe pytanie ma bardzo prostą i jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od potencjału i stylu jazdy. SUV na off-roadzie bez odpowiedniego ogumienia nie sprawdzi się, tak samo jak samochód osobowy. Do poza drogowych wypraw zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony terenowe, przeznaczone dla pojazdów 4x4. Pamiętać należy, dobierając opony czteronapędowe, że powinny być jednakowe. Nie można stosować zamienników w przypadku jednej czy dwóch, bo wyszło taniej.

Nierówne opony o różnym stopniu zużycia mogą wpłynąć na obwód koła. Co to znaczy? Zmianę obwodu poszczególnych kół da się rozpoznać przez sterownik napędu, a różnice prędkości obrotowych każdego koła będą interpretowane przez pojazd jako poślizg, co doprowadzić może do niepotrzebnego, nadmiarowego spinania się sprzęgła międzyosiowego i w konsekwencji do uszkodzeń układu napędowego. Jest to niezwykle istotna informacja w przypadku samochodów o napędzie na 4 koła i dobieranych do nich opon. Spośród opon 4x4 wyróżnia się kilka podstawowych klasyfikacji, które definiują ich główne zastosowanie w zależności od tego, czy bardziej preferujemy jazdę po asfalcie, czy może jednak na bezdrożach.

  • MT (Mud Terrain) – jak sama nazwa wskazuje, opony przeznaczone do „błotnej jazdy”, co sugeruje nam poruszanie się głównie po bezdrożach. Opony takie z reguły konstruowane w proporcji 80% off-road, 20% droga asfaltowa. Służą głównie do poruszania się grząskimi, trudnymi drogami, gdzie zwykły pojazd może nie mieć szans na dojechanie do celu. Są osoby o różnej proporcji zastosowania (nawet 90%/10%), jednak są z reguły droższe i mniej popularne niż klasyczne modele MT.
  • AT (All Terrain) – najpopularniejszy model opon, przeznaczony do jazdy po zróżnicowanym terenie. Nosi miano opony miejsko-terenowej. Polecany dla osób, które użytkują pojazd zarówno w miejskich warunkach życia codziennego, jak i w terenowych wyprawach. Warte polecenia również do samochodów, które nie mają swojego konkretnego przeznaczenia, jednak są pojazdami terenowymi i chcemy wyposażyć je w terenowe opony. Producenci informują, że proporcja zachowana przy tworzeniu opon typu AT jest równa (50% teren/50% drogi asfaltowe), jednak można znaleźć modele z delikatnym zaznaczeniem priorytetu danej opony.
  • HT – jest to model opony przeznaczony głównie do jazdy po utwardzonych, asfaltowych drogach. Najbardziej ze wszystkich przypominają ogumienie szosowe, jednak posiadają, zgodnie z definicją opon terenowych, bardziej agresywny bieżnik, który pozwala pokonywać trudniejsze trasy czy podjazdy, bez obaw o zakopanie się pojazdu. Są one także bardziej wytrzymałe. Polecane osobom, które 80% czasu poruszają się po drogach twardych, jednak czasami lubią wybrać się do lasu czy na ryby, gdzie warunki drogowe są znacznie trudniejsze, niż te w mieście.
  • Extreme – model najbardziej specyficzny spośród wszystkich. Jest w stu procentach oponą terenową. Użytkowany wyłącznie na off-roadzie. Stosowany do trudnych, stromych podjazdów, grząskich dróg czy pokonywania przeszkód. Najczęściej, bo prawie zawsze, stosowany jest przez zawodowców w trakcie rywalizacji off-roadowej. Świetnie spisują się w najbardziej ekstremalnych warunkach, jednak całkowicie nie sprawdzają się na asfalcie. Bardzo szybko tracą swoje właściwości, wycierają się i generują hałas.

Jakie opony 4x4 do SUV-a?

Poniżej przedstawiamy przykładowe modele opon terenowych 4x4, które równie dobrze sprawdzą się w przypadku SUV-ów.

Gripmax A/T 235/75 R15 109T

Całoroczne opony w standardzie AT, które sprawdzą się zarówno w terenie, jak i podczas podróży po asfalcie. Ich główne przeznaczenie to terenowe samochody z napędem 4x4, jednak całkiem dobrze wypadają w SUV-ach, które jednak znacznie częściej poruszają się twardymi drogami, niż off-road. Należą do gamy opon ekonomicznych, mimo to charakteryzują się dobrymi właściwościami w jeździe po suchej, jak i mokrej nawierzchni.

Dlaczego są polecane? Niska cena w porównaniu ze stosunkowo dobrymi właściwościami. Wyróżniają się zastosowaniem nowych metod i technologii wytwarzania. Jednym z ich największych atutów jest wysoka odporność na ścieranie i czynniki zewnętrzne. Ponadto zastosowane technologie pozwalają na bardzo sprawne samooczyszczanie się bieżnika, co jest ich niewątpliwą zaletą. Dzięki temu świetnie sprawdzą się nawet w trudnych, grząskich warunkach.

Yokohama Bluearth Winter V905 195/80 R15 96T

Opony zimowe japońskiego producenta. Przeznaczone są głównie do SUV-ów, jak i samochodów terenowych z napędem 4x4. Jest to opona z półki premium. Charakteryzuje ją nowoczesny, kierunkowy układ bieżnika. Świetnie wypada na testach jakościowych podczas jazdy po śniegu, jak i lodzie. Polecana jest szczególnie do pojazdów, które zmagać się muszą ze śniegiem, błotem oraz licznymi wzniesieniami.

W oponach zastosowano nowoczesne technologie wytwarzania, przez co trafiła na półkę obok klasy premium i godnie podkreśla swoją pozycję. Ocena niezwykle bezpieczna i komfortowa. Nie wpada w poślizg podczas jazdy po grząskim błocie, nie zakopuje się, świetnie łapie przyczepność w śniegu, a wszystko za sprawą potrójnych lameli w technologii 2D i 3D, które świetnie odprowadzają zebraną się wodę i błoto, przez co opona spełnia niezawodnie swoje zadanie.

Autor: Przemysław Mańka