Data publikacji:

Opony zimowe 215/50 R17

Opony dopasowane do konkretnego modelu auta to podstawa dla bezpieczeństwa, komfortu jazdy i panowania nad autem szczególnie przy większych prędkościach i w trudnych warunkach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon w różnych rozmiarach, co powoduje, że niekiedy pojawia się problem związany z podjęciem właściwej decyzji. Warto więc wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu, jak określić właściwy rozmiar opon i czym powinny się charakteryzować odpowiednie dla danego auta opony. Szczególnie ważny jest wybór ogumienia zimowego, które musi zapewnić bezpieczną i stabilną jazdę w utrudnionych warunkach. Wśród wielu propozycji znajdują się m.in. opony zimowe 215/50 R17. Co warto o nich wiedzieć?
Opony zimowe 215/50 R17

Rozmiar i parametry opon a model auta

Opony to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia auta. W wielu sytuacjach to właśnie od nich zależy stabilność na drodze, bezpieczeństwo jazdy oraz odpowiednia przyczepność pojazdu do nawierzchni. Jest to szczególnie ważne podczas panowania niesprzyjających warunków na drodze, ale też na co dzień. Każdy model auta ma określony z góry przez producenta rekomendowany dla niego rozmiar opon. Zdarza się też, że może to być kilka opcji, jednak zazwyczaj pomiędzy nimi znajdują się niewielkie różnice.
Bardzo ważne jest, aby do auta dopasować właściwe opony. W przeciwnym wypadku wystąpić mogą problemy ze sterownością pojazdu, a jazda może być znacznie mniej komfortowa lub głośniejsza. W takich przypadkach pojawia się też tarcie o nadwozie lub zawieszenie samochodu. W autach wyposażonych w zaawansowane system elektroniczne wskutek złego dopasowania rozmiaru opon występują też błędy związane z oprogramowaniem, w tym ESP, ABS, ASR czy TCS.
Wybierając opony zimowe 215/50 R17, należy też pamiętać, że dostępne na rynku modele posiadają swoje indeksy nośności i prędkości, które zawsze powinny być większe lub równe niż wartości określone fabrycznie.

Jak określić właściwy rozmiar opon do danego auta?

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar opon zimowych należy kupić do określonego samochodu, najprościej będzie sprawdzić na obecnym ogumieniu jego oznaczenie. Informacja ta znajduje się z boku opony. Jeśli jednak nie ma możliwości podejścia do obecnie używanych opon lub auto zostało zakupione jako używane i nie ma pewności co do stosowania dotąd właściwego ogumienia, dane tego typu widnieją w instrukcji obsługi pojazdu. Często zdarza się jednak, że i do tego typu dokumentów dostęp jest utrudniony.
Wówczas dedykowany rozmiar opon sprawdzić można, w zależności od modelu auta, np. na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, przy progu drzwi, na słupku za kierownicą czy przy mechanizmie zamka.

Opony 215/50 R17 zimowe – charakterystyka i rozmiar

Rozmiary opon określane są szeregiem liczb oraz liter. Każda z nich opisuje konkretny parametr, dzięki czemu dokładnie wiadomo, o jaki rodzaj ogumienia chodzi. Pierwsza z liczb określa szerokość opony i podana jest w milimetrach. Wartość po ukośniku to natomiast wysokość profilu, która wyrażona jest w procentach w stosunku do szerokości ogumienia. W przypadku opon zimowych 215/50 R17 będzie to więc 107,5 mm. Litera R to symbol oznaczenia opony radialnej, czyli takiej, w której wnętrzu druty osnowy nie krzyżują się. Liczba znajdująca się na końcu oznaczenia, w tym przypadku 17, to średnica felgi podana w calach.
Opony zimowe 215/50 R17 dostępne są w różnych wersjach. Poszczególne modele prezentują zastosowanie różnorodnych technologii, posiadają często wzmocnienia oraz charakterystyczną rzeźbę bieżnika.
Ponadto na oponach, poza rozmiarem, nieco poniżej dostrzec można jeszcze oznaczenie indeksu nośności oraz prędkości. Parametry te określają, jaką wytrzymałość pod kątem obciążenia ma opona oraz jaka jest możliwa maksymalna prędkość jazdy autem wyposażonym w dany model opon. Znaczenie symboli sprawdzić można w uniwersalnych tabelach, gdzie każda liczba i litera odpowiadają określonym wartościom. Przykładowo, opony 215/50 R17 zimowe o oznaczeniu 95V tolerują obciążenie na jedno koło do 690 kg, a autem w nie wyposażone można jechać z prędkością maksymalną do 240 km/h.

Opony 215/50 R17 zimowe – w jakich autach występują najczęściej?

Opony zimowe 215/50 R17 to dość popularny rodzaj opon. Najczęściej wybierany jest m.in. do takich aut jak Opel Astra J, Volvo S60 II, Hyundai i40 I, Volvo V60 P3, Chevrolet Cruze czy Peugeot 5008. Jakość i model opon trzeba zawsze dopasować do indywidualnych potrzeb i stylu jazdy.
Jeżeli auto użytkowane jest intensywnie, w tym często na długich dystansach, warto zainwestować w dobre opony sprawdzonych marek, które wyposażone będą w dodatkowe udogodnienia. Na opony zimowe ze średniej półki lub wersję ekonomiczną można zdecydować się w przypadku, gdy auto użytkowane jest okazjonalnie, na krótkich dystansach i zazwyczaj odśnieżonych drogach.
Wybierając dobre opony 215/50 R17 zimowe, warto zwrócić uwagę w wyposażenie ich w takie oznaczenia jak XL oraz FR. XL oznacza, że struktura opon została dodatkowo wzmocniona, natomiast FR to udogodnienie polegające na dodatkowym zabezpieczeniu rantu felgi przed uszkodzeniami. W ogumieniu zimowym kluczowa jest również droga hamowania. Im krótsza, tym lepsza.

Opony 215/50 R17 zimowe klasy premium – które warto wybrać?

Opony zimowe 215/50 R17 klasy premium charakteryzują się najwyższą jakością, zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, doskonałą rzeźbą bieżnika z dużą ilością lameli poprawiających przyczepność oraz ułatwiających odprowadzanie wody, błota czy śniegu spod kół. To również lepsza stabilność na zakrętach i mniejsze ryzyko poślizgu. Wśród modeli wyróżniających się najlepszymi opiniami użytkowników i wysokimi ocenami w testach branżowych znajdują się opony zimowe 215/50 R17 Nokian WR A4, Nokian WR A3, Goodyear UltraGrip Performance Gen-1, Dunlop Winter Sport 5, Yokohama W.drive V902A czy Pirelli SottoZero 3.

Klasa średnia i ekonomiczna – które opony zimowe 215/50 R17 warto kupić?

Klasa średnia to półka cenowa bardzo chętnie wybierana przez osoby zmotoryzowane z powodu doskonałej relacji ceny do właściwości opon. W tym zakresie znaleźć można wiele modeli, które nie wymagają przeznaczenia bardzo dużego budżetu, a są prawie tak samo dobre pod względem jakości i właściwości, jak flagowe modele. Wśród opon zimowych średniej klasy w rozmiarze 215/50 R17 warto postawić na model Kleber KrisalpHP3, Toyo Snowprox S953, Uniroyal MS Plus 77 czy Falken HS449 Eurowinter.
Opony 215/50 R17 zimowe w najtańszej grupie cenowej zazwyczaj wykonane są z zastosowaniem nieco starszych technologii, choć wiele z nich nadal uznać można za bardzo dobre ogumienie. Tego typu opony polecane są szczególnie osobom preferującym spokojną, sporadyczną jazdę, najczęściej na krótkich dystansach lub drogach regularnie odśnieżanych. Najlepiej oceniane modele w tej grupie to Kormoran Snowpro B2, Dębica Frigo HP2, Sava Eskimo HP2, Tigar Winter 1 czy Wanli SW 211.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!