Data publikacji:

Opony zimowe 215/60 R17

Odpowiednie opony zimowe to gwarancja największego zabezpieczenia auta przed niestabilną jazdą, poślizgami, słabą przyczepnością i niewygodną jazdą. Dzięki właściwemu ogumieniu, dopasowanemu pod względem rozmiaru i charakteru jazdy autem na co dzień, możliwe jest zapewnienie płynności jazdy, komfortu i doskonałego przygotowania samochodu do trudnych warunków, jakie zdarzają się zimą. Na rynku znajduje się mnóstwo różnych modeli opon w tym samym rozmiarze, które różnią się ceną, zastosowanymi technologiami, parametrami wytrzymałości i przeznaczeniem. Ogumienie zimowe w rozmiarze 215/60 R17 nie należy do najpopularniejszych – poszukują go zwykle miłośnicy sportowych samochodów i fani aut z napędem 4x4 oraz SUV-ów. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniego ogumienia i co warto wiedzieć, dopasowując odpowiednie opony zimowe 215/60 R17 do swojego samochodu?
Opony zimowe 215/60 R17

Dlaczego właściwy rozmiar opon jest tak ważny?

Nie bez powodu w sprzedaży można znaleźć tak wiele modeli opon różniących się rozmiarem. I chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że poszczególne propozycje pod względem wielkości są niemal identyczne, pod kątem motoryzacyjnym dzielą je istotne różnice. To właśnie dzięki idealnemu dopasowaniu rozmiaru opon do auta, zgodnie z zaleceniem producenta, możliwe jest odpowiednie przystosowanie pojazdu do warunków panujących na drodze. Auto prowadzi się wówczas w sposób komfortowy, nawet na wilgotnej lub zaśnieżonej powierzchni. Znacznie łatwiej jest utrzymać kontrolę nad samochodem podczas szybszej jazdy lub przy wchodzeniu w zakręty. To też gwarancja bezpieczeństwa dla siebie i osób, które podróżują w samochodzie.
W przypadku gdy opony wybrane zostaną niezgodnie z zaleceniami, prowadzenie pojazdu może być znacznie trudniejsze. Jeździe towarzyszą znacznie intensywniejsze odgłosy dobiegające z okolicy kół, ogumienie szybciej ulega zużyciu, a w przypadku auta wyposażonego w dużo systemów elektronicznych może dochodzić do przesyłania błędnych informacji w zakresie sterowania, np. w ramach ABS, TCS czy ASR. Znacznie trudniej też utrzymać stabilność auta na drodze.

Opony zimowe 215/60 R17 – co je charakteryzuje?

Jednym z rozmiarów ogumienia dostępnych na rynku motoryzacyjnym są opony zimowe 215/60 R17. Wybierając odpowiedni model i rozmiar, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób określane są rozmiary opon i co oznaczają poszczególne symbole w zapisie.
Pierwsza liczba, czyli w tym przypadku 215, to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Po ukośniku znajduje się wartość procentowa odniesiona do szerokości opony, która oznacza wysokość profilu opony, czyli jej bok. 60% w tym rozmiarze będzie więc informować o wysokości równej 129 mm.
Litera R oznacza, iż dany model to opona radialna, zatem druty osnowy zawarte w jej wnętrzu nie krzyżują się. Tego typu ogumienie to obecnie około 99% dostępnych na rynku produktów. Liczba za literą R to natomiast wyrażona w calach średnica felgi, na którą pasować będzie dana opona.
Poniżej głównego zapisu informującego o rozmiarze opony znajduje się również określenie indeksu nośności i indeksu prędkości. W tym samym rozmiarze można spotkać kilka oznaczeń, które określać będą wytrzymałość i możliwe maksymalne osiągi podczas jazdy na danych oponach. Przykładowo, opona 215/60 R17 zimowa z oznaczeniem 99H to model, którego maksymalne obciążenie w aucie na jedno koło wynieść może maksymalnie 775 kg, natomiast litera H informuje, że dopuszczalna prędkość jazdy na danych oponach to 210 km/h.

Opony 215/60 R17 zimowe – kiedy jest to rozmiar właściwy?

Każde auto ma fabrycznie określony rozmiar dedykowanych mu opon. W wielu przypadkach bywa, że do danego modelu samochodu pasują dwa czy trzy różne rozmiary. Wówczas można wybrać podczas zakupu jeden z nich. Jednak zazwyczaj każde auto ma jeden główny rozmiar dedykowanych opon. Aby sprawdzić, jakie opony będą odpowiednie, wystarczy spojrzeć na oznaczenie znajdujące się na aktualnym ogumieniu. Jednak kiedy na dany moment nie ma takiej możliwości lub auto zostało kupione z drugiej ręki, warto sprawdzić, czy aktualne opony występują we właściwym rozmiarze w instrukcji obsługi pojazdu.
Rozmiar opon dedykowany danemu modelowi auta znaleźć można również w kilku miejscach wewnątrz samochodu. Informacje te znajdować się mogą w różnych lokalizacjach, w zależności od modelu pojazdu. Zazwyczaj jest to wewnętrzna strona klapki od wlewu paliwa, miejsce przy mechanizmie zamka, słupek za kierownicą czy próg drzwi.

Opony zimowe 215/60 R17 – w jakich autach najczęściej można je spotkać i jakie wybrać?

Opony zimowe 215/60 R17 są jednym z mniej popularnych modeli opon, który bardzo rzadko montowany jest fabrycznie. Jednak ten typ doskonale sprawdza się w autach sportowych, z napędem 4x4, SUV-ach oraz modelach po optycznym tuningu czy kolekcjonerskich old timerach. Opony te wyróżnia wysoki profil i dość szeroki bieżnik. Taki rozmiar doskonale podkreśli też wygląd samych felg.
Wśród samochodów, u których fabrycznie znaleźć można opony w rozmiarze 215/60 R17, znajdują się m.in. Opel Vivaro, Honda CR-V, Mitsubishi ASX, Mercedes GLA X156 czy Jeep Compas. Przed wyborem konkretnej marki i modelu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak styl jazdy na co dzień czy dodatkowe udogodnienia. Dobrze jest wybrać opony wyróżniające się jak najkrótszą drogą hamowania, gdzie prym wiodą opony zimowe 215/60 R17 Nokian WR D4 lub komfortem akustycznym, jak w przypadku opon Pirelli Cinturato Winter generujących hałas o natężeniu jedynie 67 dB.

Opony zimowe 215/60 R17 klasy premium

Modele z klasy premium charakteryzują się najwyższą jakością i wytrzymałością, ale też wysoką ceną. To jednak idealna opcja dla osób, które zimą jeżdżą dużo, szybko i na długich dystansach. Takie opony sprawdzą się też w przypadku zamieszkania na terenach wyżynnych i górskich, gdzie dominują m.in. drogi kręte i o dużych kątach nachylenia. Polecane są tu wspomniane opony zimowe 215/60 R17 Nokian WR D4, Pirelli Cinturato Winter i SottoZero 2, Michelin Alpin A4 i A5. Dla SUV-ów najlepsze będą opony Nokian WR SUV 3, Dunlop Winter Sport 5 SUV.

Opony zimowe 215/60 R17 – klasa średnia i budżetowa

Dobrym wyborem są również opony zimowe 215/60 R17 klasy średniej, które charakteryzuje doskonały stosunek jakości do ceny ogumienia. Warto tu zwrócić uwagę na modele Toyo H09 o doskonałej przyczepności, Kumho Winter ProTran CW51 idealne na śnieg czy też Nexen Winguard Sport.
Klasa ekonomiczna to świetne rozwiązanie dla osób, które korzystają z auta sporadycznie, w mieście lub na krótkich dystansach. Zazwyczaj tego typu modele wykonane są z zastosowaniem starszych rozwiązań i technologii. Warto tu wybrać opony zimowe 215/60 R17 Matador MP92 Sibir Snow SUV, Kormoran Snow czy Kormoran SUV Snow.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!