Data publikacji:

Opony zimowe 225/45 R17 – co warto wiedzieć na ich temat?

Zima to trudny czas dla kierowców. Muszą oni zadbać nie tylko o sprawne działanie akumulatora itp., ale także – co w powszechnej opinii jest bardzo ważne – odpowiedni wybór opon zimowych. Jakie opony należy wybrać podczas przygotowań do okresu zimowego? Nie udzielimy Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, warto jednak, byś zainteresował się rozwiązaniem popularnym w ostatnich latach – opony zimowe 225/45 R17. Dlaczego jest to dobry pomysł? Zapoznaj się z naszym tekstem, by poznać odpowiedź.
Opony zimowe 225/45 R17

Opony zimowe 225/45 R17 – różnorodność to podstawa!

225/45 R17 to jeden z popularniejszych wariantów, jeśli chodzi o opony zimowe do samochodów. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że kategoria ta obejmuje różne modele opon. Różnią się one między innymi pod względem takich parametrów jak:
  • opór toczenia,
  • przyczepność na mokrej nawierzchni,
  • poziom emisji hałasu,
oraz oczywiście… cena. W dalszej części tekstu znajdziesz przykłady najlepszych opon zimowych 225/45 R17, których wybór warto rozważyć podczas przygotowań do pory zimowej. Dobrą informację dla kierowców obawiających się zimy stanowi z pewnością informacja, że czasy, w których na rynku było dostępnych jedynie kilka podstawowych modeli opon zimowych, dawno odeszły już do przeszłości. Obecnie posiadacze aut mają do wyboru kilkadziesiąt lub nawet kilkaset różnych rodzajów opon. Wśród nich można znaleźć między innymi opony zimowe 225/45 R17.

Opony zimowe 225/45 R17 – jakie modele warto wybrać?

Jak już wspomniano, opony zimowe 225/45 R17 to dość obszerna kategoria. Jakiej firmy opony zimowe wybrać?

Continental WinterContact TS 860

Ważne miejsce zajmuje w niej model Continental WinterContact TS 860 225/45 R17 91H FR, które cechuje między innymi dobra przyczepność na mokrej nawierzchni – wariant TS 860 cechuje się przyczepnością na poziomie B w siedmiostopniowej skali A-G, co oznacza niemal najwyższy możliwy poziom.
Continental WinterContact TS 860 to ważny, ale nie jedyny produkt z tej serii. Cieszy się on sporą popularnością, ale na rynku można obecnie znaleźć nowsze wersje.
Jedną z nich jest Continental WinterContact TS 870 225/45 R17 91H FR. Od swojego starszego odpowiednika różnią się one między innymi pod kątem oporu toczenia. Podczas gdy TS 860 ma opór toczenia na poziomie E, w przypadku TS 870 jest to znacznie niższy wskaźnik (C), co przekłada się między innymi na niższy stopień spalania paliwa. Taki stan rzeczy oznacza, że Continental WinterContact TS 870 225/45 R17 91H FR może być dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodów o wyższej mocy silnika.

Uniroyal WinterExpert

Ciekawym rozwiązaniem jest również z Uniroyal WinterExpert 225/45 R17 91H FR. Produkt ten może być dobrym rozwiązaniem dla tych kierowców, którzy posiadają auto o niskiej mocy i silnika, a jednocześnie nie obawiają się, że wysokie koszty paliwa zjedzą budżet.
Skąd to wynika? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta: tego typu opony zimowe to produkt, który ma wprawdzie niski poziom oporu toczenia (oznacza to relatywnie wyższy stopień spalania paliwa), ale z drugiej strony cechuje się wysoką klasą przyczepności do mokrej nawierzchni – ten ostatni jest możliwy między innymi dzięki tzw. Technologii Skóry Rekina oraz zastosowaniu rowków 3D.

Barum Polaris 5

Podobnie przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o Barum Polaris 5 Fr 225/45 R17 91H. Mają one jeszcze niższy wskaźnik oporu toczenia (klasa oporu toczenia E), z drugiej jednak strony cechują się dobrym poziomem przyczepności do podłoża oraz – co również jest ważnym atutem z punktu widzenia komfortu – niskim stopniem emisji hałasu (hałas zewnętrzny wynosi jedynie 69 decybeli).

Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 225/45 R17 91H to kolejne z rozwiązań, które cieszy się sporą popularnością na przestrzeni kilku ostatnich lat. Właściwie nie powinno to nikogo zaskakiwać. Model ten zapewnia przede wszystkim bardzo dobrą klasę przyczepności (klasa przyczepności na poziomie B, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przedziale cenowym).
Wysoka przyczepność to zasługa między innymi takich rozwiązań jak na przykład Traction Booster Compound – powłoka, która przekłada się na wyższy poziom przyczepności na śliskiej powierzchni (śnieg – także ten roztopiony – oraz lód). Opony zimowe Michelin Alpin 6 225/45 R17 91H to ogumienie, które sprawdzi się szczególnie w przypadku długich tras.

Opony zimowe 225/45 R17 – rozwiązania na mniejszy budżet

Generalnie, opony zimowe 225/45 R17 charakteryzują się dobrą jakością. W związku z tym można czasem spotkać się z opinią, że są to rozwiązania przeznaczone przede wszystkim dla klientów o bardziej zasobnym portfelu. Asortyment w tej kategorii pokazuje jednak, że podejście to nie jest słuszne. Jakie tanie opony zimowe warto kupić?

Windforce Snowblazer UHP

Dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest Windforce Snowblazer UHP 225/45 R17 94 V. Windforce to dobry pomysł dla kierowców, którzy poszukują ekonomicznych modeli. Mają one klasę przyczepności na poziomie, który jest standardem w przypadku opon z niskiej i średniej półki (klasa przyczepności C). Oprócz tego charakteryzują się one wysokim poziomem indeksu prędkości – jest to indeks V pozwalający na rozwinięcie prędkości nawet do dwustu czterdziestu kilometrów na godzinę bez obawy o uszkodzenie opon.

Opony zimowe 225/45 R17 – pozostałe opony

Przedstawione w tekście modele to nie jedyne dostępne na rynku rozwiązania z kategorii „opony zimowe 225/45 R17”. W rzeczywistości asortyment ten jest znacznie szerszy i obejmuje takie wypróbowane produkty jak na przykład: Kormoran Snow 225/45 R17 91 H, Dunlop Sp Winter Sport 4D 225/45 R17 91H, Falken Eurowinter HS01 Runflat 225/45 R17 91H czy Dębica Frigo Hp2 225/45 R17 91H Fp.

Opony zimowe 225/45 R17 – garść informacji technicznych

Na zakończenie warto dodać, co właściwie oznacza określenie „opony zimowe 225/45 R17”. Na forach internetowych można znaleźć wiele pytań i wątpliwości dotyczących znaczenia tego symbolu. Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości interpretacja nie jest niczym szczególnie skomplikowanym. Poniżej znajdziesz znaczenie poszczególnych elementów:
  • 225 – szerokość w milimetrach,
  • 45 – profil, tzn. ile procent szerokości danej opony stanowi jej wysokość,
  • R – typ opony radialny (w przypadku drugiej kategorii – tzn. opon diagonalnych – stosuje się oznaczenie „D”),
  • 17 – liczona w calach średnica felgi, do której będzie pasować dana opona.
Taki stan rzeczy oznacza, że przez oznaczenie 225/45 R17 rozumie się opony radialne o szerokości wynoszącej 225 milimetrów, przy czym jej wysokość wynosi 45% × 225 milimetrów szerokości = 101,25 milimetrów. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że wymiary te – choć producenci dążą do możliwie jak największej precyzji – mogą nieco różnić się w przypadku poszczególnych produktów. Zazwyczaj odchylenie wynosi nie więcej niż kilka milimetrów. W przeciwnym wypadku prawidłowe używanie ogumienia bez obawy o bezpieczeństwo na drodze może być znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe.
Autor: Redakcja Ceneo