Data modyfikacji:

Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S XL

Opona letnia Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S XL (zdję

Zdjęcie poglądowe modelu Road Terrain w rozmiarze 245/75 R16 XL

Porównujemy oferty 27 sklepów z oponami letnimi firmy Kormoran w rozmiarze 245/75R16. Zobacz gdzie kupić opony Road Terrain w najniższej cenie. Sprawdź opinie kierowców, przejrzyj wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji i zdjęcia bieżnika. Przeczytaj opis modelu oraz informacje o producencie. Zobacz co przedstawia etykieta unijna, jakie jest przeznaczenie czy rodzaj bieżnika wybranego produktu. Sprawdź jak kształtuje się aktualna cena opon.

Co oznacza zapis "115 S XL" w nazwie opony?

Parametry techniczne

Kormoran Road Terrain w rozmiarze 245/75 R16 115S to opona letnia oraz wzmacniana (XL). Marka, model jak również sama opona - zaliczane są do klasy ekonomicznej. Pełna lista parametrów została zaprezentowana w tabeli poniżej.

Pełna specyfikacja opony (szczegóły produktu)
Parametr Wartość
Producent Kormoran
Koncern grupa Michelin
Siedziba Francja
Klasa ekonomiczna
Model Road Terrain
Poprzedni model -
Następny model -
Sezon opony letnie
Rozmiar 245/75 R16
Szerokość 245 mm
Profil 75 %
Średnica 16 cali
Konstrukcja R (radialna)
Wysokość profilu 183,75 mm
Kraj produkcji Rumunia, Polska, Czechy, Serbia, Węgry
Rodzaj bieżnika symetryczny
Indeks nośności 115
Maksymalna nośność 1215 kg
Indeks prędkości S
Maksymalna prędkość 180 km/h
Przeznaczenie auta 4x4 / SUV
Gwarancja 5 lat od daty zakupu
Opory toczenia czekamy na potw. producenta
Przyczepność na mokrym czekamy na potw. producenta
Hałas zewnętrzny czekamy na potw. producenta
Fale (1-3) czekamy na potw. producenta
Waga (ciężar) 17,13 kg
Run Flat nie
Wzmocnienie tak (XL)
Rant ochronny felgi -
Inne oznaczenia -
Pełna nazwa Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S XL

Model Road Terrain

Fragment bieżnika Road Terrain firmy Kormoran (zdjęcie)

Opis opony Kormoran Road Terrain w pigułce. Producentem opon jest marka Kormoran, która posiada swoje fabryki w takich krajach jak Węgry, Serbia czy Czechy. Prezentowany model stworzono z myślą o sezonie letnim. Jeżeli chodzi o gwarancję na opony Kormoran (klasa ekonomiczna) to wynosi ona 5 lat od daty zakupu. Bieżnik Road Terrain ma konstrukcję symetryczną, o której więcej dowiesz się w tej części opisu.

Opony letnie Kormoran Road Terrain w rozmiarze 245/75 R16 115S XL

Opony Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115 S zostały wyprodukowane z myślą o zapewnieniu bezpiecznego i komfortowego podróżowania. W przypadku rozmiaru 245/75 R16 ich szerokość wynosi 245 mm, wysokość profilu to procent z szerokości (tutaj 75% z 245 wynosi 183,75), litera stanowi informację o typie konstrukcji opony (zwykle radialny, ale niektóre opony mają też budowę diagonalną), a średnica felgi przeznaczonej do zamontowania na niej tej opony to 16 cali. Kolejne dwa oznaczenia (115 i S) to odpowiednio indeks nośności i prędkości opon letnich Kormoran Road Terrain 245/75 R16.

Indeks nośności to najwyższa wartość obciążenia przy jeździe z maksymalną prędkością i wynosi ona tu 1215 kg, natomiast sama dopuszczalna prędkość w przypadku tych opon to 180 km/h. Omawiany produkt najlepiej sprawdzi się w samochodach Ford Fiesta, Mercedes Klasa C, Honda CR-V, Jeep Compass czy Opel Signum.

Opona do samochodów 4x4 / SUV

Przeznaczenie - samochody 4x4 (zdjęcie)

Road Terrain w rozmiarze 245/75 R16 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie 4x4 / SUV. Opony do aut typu SUV/4x4 to produkty projektowane z myślą o samochodach, które są stosunkowo ciężkie i mają wyżej położony środek ciężkości. Aby zapewnić odpowiednią stabilność pojazdu takie opony mają większą nośność i sztywniejsze, często wzmocnione ściany boczne. Jednocześnie muszą one zagwarantować odpowiednią przyczepność i komfort jazdy po asfalcie. Bieżniki opon do aut typu SUV/4x4 są często takie same, jak w modelach osobowych (w wielu przypadkach opony SUV to warianty produktów przeznaczonych do osobówek).

Klasa - ekonomiczna. Tanie opony dla kierowców preferujących jazdę po mieście

Klasa - ekonomiczna

Opony firmy Kormoran pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy ekonomicznej. Dzięki oponom klasy ekonomicznej, kierowcy którym zależy na oszczędnościach, mogą korzystać z ogumienia o zoptymalizowanych osiągach zapewniającego bezpieczeństwo jazdy, a przy tym nie przepłacać. Takie opony są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie użytkują często z samochodu, a odległości, które pokonują są niewielkie i w obrębie aglomeracji miejskiej. Budżetowe opony chwalą również kierowcy preferujący spokojny styl prowadzenia. Do najchętniej wybieranych marek tej klasy należą m.in.: Kormoran, Dayton, Sunny, Zeetex, Achilles, Neolin oraz Laufenn.

Etykieta unijna opon Road Terrain 245/75 R16 czyli ocena spalania, hałasu i hamowania

Wszystkie opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w etykiety prezentujące trzy kluczowe parametry produktu: jego zachowanie na mokrej nawierzchni, zużycie paliwa i poziom generowanego hałasu. Etykieta ma ustandaryzowany wygląd, dzięki któremu kierowca chcący porównać między sobą poszczególne modele od razu dostrzeże różnice między nimi. To sposób na bardziej świadome zakupy i wybór optymalnego modelu dostosowanego do danego auta, potrzeb kierowcy i zasobności jego portfela. Czekamy na potwierdzenie (przez producenta) ocen, jakie uzyskała na etykiecie unijnej opona Kormoran Road Terrain w rozmiarze 245/75R16 115S.

Spalanie paliwa

Opory toczenia oceniane są w siedmiostopniowej skali. Opony w aż 20% odpowiadają za zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Najbardziej oszczędne i ekologiczne są modele przydzielone do klasy "A" – najsłabsze pod tym względem jest ogumienie oznaczone notą "G". Jako ciekawostkę dodam, iż 1 produkt spełniający kryteria - opony 245/75 R16 (rozmiar) oraz letnie (sezon) - uzyskał ocenę "B" na etykiecie unijnej w kategorii oporów toczenia.

Hamowanie na mokrym

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest jednym z trzech parametrów, jakie są zawarte na unijnej etykiecie dołączanej do opon. Parametr ten jest niezwykle ważny przy wyborze opon przez kierowców, dlatego jego porównanie między poszczególnymi modelami może pomóc w trafnym zakupie. Przyczepność na mokrym jest wyrażana w postaci liter od A do G, przy czym oceny D i G nie są używane, a A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Dla samochodów osobowych różnica pomiędzy ocenami od A do F jest znacząca i wynosi ponad 18 metrów. Wspomnę także, że 58 produktów spełniających wytyczne - opony letnie (sezon), 16 cali (średnica) oraz ekonomiczna (klasa) - uzyskało ocenę "A" na etykiecie unijnej w kategorii przyczepności na mokrej nawierzchni.

Hałas na zewnątrz

Za hałas zewnętrzny unijna etykieta przewiduje przyznanie od 1 do 3 fal i umieszczenie obok nich liczbowego wyniku pomiaru w dB. Warto wspomnieć, że decyzja o umieszczeniu na etykietach właśnie tego parametru budzi pewne kontrowersje. Dla kierowców większe znaczenie ma poziom hałasu wewnętrznego, który jest odczuwany w kabinie i wpływa na komfort jazdy. Informacja o hałasie zewnętrznym emitowanym przez opony wynika z prowadzonej przez UE polityki ochrony środowiska.

Firma Kormoran (grupa Michelin)

Logo firmy oponiarskiej Kormoran (zdjęcie)

Kormoran to polska marka opon, która zaliczana jest do klasy budżetowej (zwanej także ekonomiczną). Dzięki wykorzystaniu technologii koncernu Michelin jej modele optymalnie łączą osiągi na dobrym poziomie z atrakcyjnymi cenami. Najchętniej wybierane są: Gamma B2, Road Performance, Impulser B3 (letnie) oraz Snowpro B2 i B4 (zimowe). Opony Kormoran są chętnie wybierane przez kierowców o spokojnym stylu jazdy, posiadających auto o mniejszej mocy czy pokonujących małe przebiegi roczne.

Jak sprawdza się symetryczna rzeźba bieżnika w oponie Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S? Poznaj jej wady i zalety

Bieżnik symetryczny (zdjęcie)

Model Road Terrain (Kormoran) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny to rzeźba, w której dwie połowy opony są takie same. W efekcie można je dowolnie zamontować na samochodzie (kierunek toczenia czy strona opony nie mają tu znaczenia). Przekłada się to na dość przeciętne osiągi, szczególnie przy wyższych prędkościach. Z drugiej strony są one bardzo odporne na zużycie, a koszt ich projektowania i produkcji jest stosunkowo najniższy. W związku z tym bieżnik symetryczny można obecnie spotkać głównie w oponach dostawczych i ciężarowych.

Oznaczenia 115S oraz XL

Napisy "115" oraz "S" umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 1215 kg) oraz prędkości (do 180 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon letnich. XL to skrót od extra load oznaczający ogumienie o wzmacnianej konstrukcji.

Opony letnie

Opony letnie

Kormoran Road Terrain 245/75 R16 należy do grupy opon letnich. Opony letnie przeznaczone są do użytkowania w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, gdy średni dobowy poziom temperatur zaczyna regularnie przekraczać 7 st. C (wynika to z właściwości ich mieszanek gumowych). Tego typu opony mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo na suchej i mokrej nawierzchni, odpowiedni komfort jazdy i optymalne zużycie paliwa. Najczęściej wyposażone są w kierunkowy (doskonały podczas deszczu) lub asymetryczny bieżnik (wybierany do mocniejszych aut).

Gwarancja na opony Road Terrain

Na opony osobowe Kormoran udzielana jest gwarancja, która obowiązuje przez 5 lat od daty ich zakupu. W szczegółowych warunkach można przeczytać, że obejmuje wady związane z jakością wykonania produktu, jego konstrukcją czy materiałami użytymi podczas produkcji. Potencjalnie wadliwe opony poddawane są szczegółowym badaniom technicznym. W przypadku uznania reklamacji model jest wymieniany na nowy, zwracane są koszty zakupu lub udzielana jest rekompensata w wysokości zależnej od zużycia wadliwego produktu.

5 lat od daty zakupu

Opinie kierowców rozmiaru 245/75 R16 o oponach Kormoran Road Terrain

Opinie o oponach letnich Kormoran mają bardzo pozytywny wydźwięk. Kierowcy cenią ich jakość połączoną z przystępnością cenową. W komentarzach opublikowanych na różnego rodzaju forach dyskusyjnych, porównywarkach cenowych czy portalach społecznościowych można przeczytać, że "po dwóch sezonach użytkowania (12 tys. km) nie widać większych śladów z zużycia, nie sprawiają przykrych niespodzianek – dobra przyczepność, całkiem wytrzymałe i ciche"; "bardzo dobre opony w niskiej cenie – idealne do kompaktowego auta".

Kormoran w testach opon letnich

Test opon letnich Kormoran

Opony Kormoran zaliczane są do klasy ekonomicznej, dlatego rzadko biorą udział w testach organizowanych przez największe automobilkluby i czasopisma motoryzacyjne. Warto jednak wspomnieć, że model Gamma B2 wziął udział w dwóch testach opon letnich magazynu "Auto Bild". Sprawdziany w rozmiarach 195/65 R15 (2013 rok) i 205/55 R16 (2016 rok) polegały na pomiarze drogi hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Kormoran Gamma B2 w obu testach uplasował się w środku stawki nierzadko przewyższając modele klasy średniej, co pokazuje, że jest to bardzo dopracowany produkt.

Test opon (ranking):

Wyniki dotyczą opon letnich Kormoran, gdyż model Road Terrain nie został jeszcze przetestowany przez żadną popularną organizację, czasopismo, automobilclub czy dziennikarzy motoryzacyjnych.

  • 40 miejsce 2018 Auto Bild
  • Polecana 2013 Auto Bild

Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S XL na forach czyli inne formy zapisu prezentowanej opony

Zobacz inne określenia opon Kormoran Road Terrain 245/75 R16 115S XL. Sformułowania te często spotykane są w sklepach z oponami czy na portalach społecznościowych. Zwroty zawierają różne formy zapisu modelu (Road Terrain), sezonu (opony letnie), rozmiaru (245/75 R16), indeksów (115S XL) oraz nazwy producenta (Kormoran) przedstawione w odmiennej kolejności.

Znalezione m.in. na forum:

  • Road Terrain 245/75 R16 115 S letnie
  • opony letnie Kormoran 245/75R16 Road Terrain
  • Kormoran Road Terrein 16 245x75 XL
  • 245/75/16 XL 115S Kormoran Road Terrain
  • opony 245 75 R16 RoadTerrain Kormoran

Polecane opony letnie 245 75 R16 115S o zbliżonych parametrach i cenie

Poniżej lista alternatywnych opon letnich o szerokości 245 mm, profilu 75 %, średnicy 16 cali oraz indeksach 115S. Przygotowana propozycja to ogumienie o podobnych parametrach oraz zbliżonym przedziale cenowym. Dla przypomnienia etykieta, gwarancja oraz cena obecnie omawianej opony.

Opona letnia
Opona Nokian Rotiiva HT 245 75 R16 111S

Logo firmy Nokian
Klasa premium

Nokian Rotiiva HT
245/75 R16 111S

  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Indeks nośności – 111 (do 1090 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – S (do 180 km/h)
C C 72dB
Cena od 497 zł / szt.

Opona letnia
Opona Nokian Rotiiva AT Plus 245 75 R16 120/116 S

Logo firmy Nokian
Klasa premium

Nokian Rotiiva AT Plus
245/75 R16 120/116 S

  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Indeks nośności – 120/116 (do 1400 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – S (do 180 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – 3PMSF, AT, LT, M+S
E C 71dB
Cena od 455 zł / szt.

Opona letnia
Opona Bridgestone Dueler H/T 840 245 75 R16 111S

Logo firmy Bridgestone
Klasa premium

Bridgestone Dueler H/T 840
245/75 R16 111S

  • Gwarancja – 5 lat od daty produkcji
  • Indeks nośności – 111 (do 1090 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – S (do 180 km/h)
E E 71dB
Cena od 496 zł / szt.

Opona letnia
Opona Hankook Dynapro ATM RF10 245 75 R16 109T OWL FR

Logo firmy Hankook
Klasa premium

Hankook Dynapro ATM RF10
245/75 R16 109T OWL FR

  • Rant ochronny – FR
  • Gwarancja – dożywotnia
  • Indeks nośności – 109 (do 1030 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – T (do 190 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – OWL
E E 71dB
Cena od 570 zł / szt.

Opona letnia
Opona Hankook Dynapro ATM RF10 245 75 R16 120/116 S OWL FR

Logo firmy Hankook
Klasa premium

Hankook Dynapro ATM RF10
245/75 R16 120/116 S OWL FR

  • Rant ochronny – FR
  • Gwarancja – dożywotnia
  • Indeks nośności – 120/116 (do 1400 kg/oponę)
  • Indeks prędkości – S (do 180 km/h)
  • Dodatkowe oznaczenia – OWL, LT
E F 72dB
Cena od 544 zł / szt.

Dodatkowe informacje

Kierowca w samochodzie

Na koniec kilka słów o promocjach na opony letnie, wyprzedażach starszych modeli, zakupach na raty oraz produktach powiązanych.

Promocja i wyprzedaż

Zacznijmy od promocji, którymi coraz częściej kuszą swoich klientów producenci oraz właściciele sklepów internetowych. Do najchętniej stosowanych benefitów w branży oponiarskiej należą koszulki piłkarskie, wejściówki do kina, bilety na mecze piłkarskie, wycieczki zagraniczne lub oficjalne piłki nożne.

Jeżeli chodzi o wyprzedaż opon letnich firmy Kormoran to najbardziej opłacalny okazuje się zakup ogumienia poza szczytem sezonu. Kolejną praktyką sklepów z oponami jest przecenianie produktów, których data produkcji jest starsza niż 2-3 lata. Wówczas możemy się liczyć z upustami rzędu 35-63% od ceny detalicznej.

Produkty powiązane

Kupując opony letnie w sklepie internetowym, bardzo często mamy możliwość dodania do swojego zamówienia całej gamy interesujących produktów bądź usług powiązanych z wybranym asortymentem. Najczęściej są to propozycje przedmiotów w cenie od kilku do kilkunastu złotych, którymi w przypadku modelu Road Terrain mogą być m.in. ładowarki do telefonu na USB, płyny do prania tapicerki, montaż w serwisie czy ubezpieczenie opon.

Autor: Łukasz Wulkanista
opony ekonomiczne ranking

Ranking opon ekonomicznych. Modele na lato i zimę

2024-07-19
Opony samochodowe podzielone zostały na trzy segmenty jakości, takie jak premium, klasa średnia oraz ekonomiczna. O tym, do której klasy zakwalifikowana zostanie dana opona, decyduje kilka czynników. Kluczowe są cena, jakość, doświadczenie na rynku oraz aspekty techniczne. Każdy z segmentów posiada swoje wady i zalety. Podział ten powstał głównie po to, aby dopasować opony do potrzeb jak największej liczby kierowców. Dziś skupimy się na klasie ekonomicznej. Przedstawimy ranking najbardziej polecanych opon z tego segmentu w odsłonie letniej i zimowej.
vredestein ultrac pro

Nowa opona letnia Vredestein Ultrac Pro

2024-03-22
Vredestein to holenderska marka specjalizująca się w produkcji opon samochodowych. Produkty Vredestein to najwyższa klasa jakości. Nie bez powodu zaliczane są do tego wąskiego, elitarnego grona opon klasy premium. Vredestein specjalizuje się we wszystkich rodzajach opon samochodowych, od sezonowych aż po całoroczne.
continental sportcontact 7

Opony Continental SportContact 7 – charakterystyka, opinie, testy

2023-12-11
Opony Continental Supersport 7 to najnowocześniejszy model ogumienia zaprezentowany przez niemiecki koncern oponiarski. Jest to produkt najwyższej klasy jakości, klasyfikowany jako UUHP, czyli najwyższa klasa pod względem osiągów i właściwości jezdnych. Jest to flagowy model opon Continental o przeznaczeniu głównie do samochodów sportowych, tuningowanych i elektrycznych. Pozwala na jazdę na najwyższym poziomie, zapewniając rewelacyjną przyczepność i bardzo dobre prowadzenie.
apollo aspire 4G

Opony letnie Apollo Aspire 4G – charakterystyka, opis, testy

2023-07-24
Opony letnie Apollo Aspire 4G - charakterystyka, opis, testy Wybór dobrych opon to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i ciszy w kabinie podczas jazdy. Ogumienie Apollo Aspire 4G to produkt, który poleca ponad 90% kierowców, mających z nimi styczność. Do tego nie da się im odmówić niskiej ceny, dobrej mieszanki gumowej oraz zadowalającego wyboru rozmiarów. Są to opony budzące dość duże zainteresowanie. Dowiedz się, jakie wyniki otrzymały w testach oraz jakie są ich parametry.
austone sp 802

Opony letnie Austone SP 802 – charakterystyka, opis, testy

2023-07-22
Opony letnie Austone SP 802 - charakterystyka, opis, testy Austone to dość rozpoznawalna, zagraniczna marka, która produkuje opony klasy ekonomicznej. W jej asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie, a w niektórych recenzjach wręcz rekomenduje się rezygnację z opon np. segmentu średniego na ich rzecz, pod warunkiem pasującego do tego ogumienia stylu jazdy kierowcy. W dzisiejszym artykule omówimy model Austone SP 802 – jego parametry, dostępne rozmiary czy posiadane certyfikaty. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na ogumienie Austone SP 802.
nankang ns2r

Opony Nankang NS-2R – charakterystyka, opinie, testy

2023-07-20
Opony Nankang NS-2R – Charakterystyka, opinie, testy Większość kierowców poszukuje modeli opon, które będą zapewniać doskonałą przyczepność w trudnych warunkach oraz na różnych nawierzchniach. Szczególnie cenionym parametrem jest zachowanie ogumienia podczas jazdy na nierównościach. Tymczasem nieco odmiennymi kryteriami kierować się będą właściciele aut sportowych, którzy preferują dynamiczną jazdę po utwardzonych nawierzchniach. W tym przypadku kluczowym parametrem jest przyczepność, a także osiągi na suchej nawierzchni. Wśród wielu modeli opon dostępnych na rynku motoryzacyjnym znajduje się m.in. propozycja Nankang NS-2R. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej marce, czy klasa ekonomiczna ogumienia to dobry wybór do auta sportowego i jak wypadają w testach i opiniach warianty opon Nankang NS-2R 235 35 r19, Nankang NS-2R 195 50 r15 czy Nankang NS-2R 215 45 r17.